Peklo / Reporty / Skvělé! New Jersey skolilo lídra Západní konference

Skvělé! New Jersey skolilo lídra Západní konference

Tak tohle málokdo čekal! O to více výhra Ďáblů na ledě silné Minnesoty potěšila. New Jersey v utkání prohrávalo o dvě branky, posléze dokonce i 2:3, ale zvrátilo ho ve svůj prospěch a oslavilo dvoubodové vítězství 4:3!

Od samotného počátku byl zápas velmi vyrovnaný, oba týmy jevily útočnou snahu a vytvářely si šance. První velkou měli v šesté minutě domácí, konkrétně Nino Niederreiter, který vyjel zpoza branky a zakončoval snad čtyřikrát. Kotouč v ani jednom případě brankovou čáru nepřešel, hostující defenziva si se vším poradila. Na druhé straně zahrozil bekhendem Miles Wood, za Minnesotu pak zdánlivě nenápadným nahozením Eric Staal, oba brankáři pokusy ale ustáli. Krátce po polovině utkání střílel Jacob Josefson z pěkné pozice jen do lapačky Dubnyka, Jason Zucker si pak na druhé straně vylámal zuby na betonech Schneidera. Ve čtrnácté minutě zapříčinil rozruch před domácí brankou Lovejoy, jehož střelu brankář Dubnyk vytěsnil jen k Josefsonovi, nicméně dorážky švédského útočníka úspěšné nebyly. O chvíli později se před brankou v zajímavé šanci neprosadil Schroeder. Wild byli nebezpečnějším týmem. Uspět posléze nedovedl ani Jared Spurgeon, následná šarvátka ale vyústila v přesilovku Minnesoty. A sám Jared Spurgeon ji velice rychle vyloučil, když do branky napálil puk ze vzduchu a otevřel tak skóre zápasu – 1:0. Po první třetině tedy zaslouženě vedli domácí.
Střely: 15:6

Druhou periodu vedoucí celek odšpuntoval šancí. Granlund našel trestuhodně volného Jasona Zuckera, jenž mířil nad branku. Posléze na počátku čtyřiadvacáté minuty solidně objel branku Miles Wood, člen čtvrté formace ovšem na Dubnyka nevyzrál. Druhou přesilovku si Wild vybojovali ve 26. minutě, při tlaku se faulem provinil Stollery. Jediné nebezpečí nastalo při střele Mikka Koiva, která trefila tyčku Schneiderovy brány. V polovině utkání se zničehonic domácí dostali do dvoubrankového vedení. Po chybě Halla ve středním pásmu započal protiútok, který Jason Zucker zakončil bekhendovou střelou – 2:0. Ve 33. minutě byl vyloučen Koivu za hákování a započala první přesilvoka Devils. Využít ji dokázal Pavel Zacha, který těžil z parádní pasu Palmieriho a protrhl tak střeleckou smůlu – 2:1! Na druhé straně mohli Minnesotští znovu odskočit do dvoubrankového vedení, nicméně Schneider a obrana byli proti. Na počátku poslední dvouminutovky v prostřední části fauloval Lovejoy Pariseho a následovala přesilovka Minnesoty. V oslabení do přečíslení zamířili Henrique a Zajac, prvně jmenovaný to vzal na sebe a puk došťoural do branky, ale ne celým objemem, takže gól platit nemohl. Ani přes zajímavé šance Wild již branka nepadla a po 40 minutách vedli domácí 2:1.
Střely: 11:8

Do třetí třetiny vlétli lépe Devils, konkrétně třetí lajna. Brankou povzbuzený Zacha nejprve nahrával Josefsonovi, ten neskóroval, poté měl šanci sám, ale znovu stál na konci gólman Devan Dubnyk. Krátce poté z dobré pozice mířil mimo tři tyče Adam Henrique, New Jersey usilovalo o vyrovnání stavu. Velký tlak ale vyústil ve 44. minutě v protiútok tři na jednoho, z něhož mířil Stewart jen do betonu Schneidera. Krátce poté však již Devils srovnali, Hall vyslal po levé straně Adama Henriquea, jenž se prosadil krásnou střelou švihem – 2:2! Radost ale trvala jen pár minut. Wild se totiž vrátili v čase 49:08 do vedení, když se dorážkou z předbrankového prostoru dokázal prosadit Erik Haula – 3:2 pro Wild. Ještě rychleji však přišlo vyrovnání na 3:3! Michael Cammalleri našel Kylea Palmieriho, jehož střela vyletěla ze sítě tak rychle, že se o brance muselo ještě chvíli spekulovat, nakonec ale byla uznána jako regulérní. Zápas byl poté velmi vyrovnaný a napínavý, ani jeden z týmů nechtěl udělat chybu. V 58. minutě ale jednu udělali domácí, když v mezikruží nechali Beaua Bennetta, který krásnou střelou zápěstím skóroval! Wild ještě zkusili hru bez brankáře, ta se jim ovšem nevyplatila, a Devils tak vyloupili led lídra Západní konference!
Střely: 9:12

Minnesota Wild 3:4 New Jersey Devils
18. Spurgeon (Niederreiter, Koivu), 30. Zucker (Granlund, Koivu), 50. Haula (Coyle, Spurgeon) – 34. Zacha (Palmieri, Stollery), 46. Henrique (Hall, Parenteau), 50. Palmieri (Cammalleri, Severson), 58. Bennett (Coleman, Wood)

Vyloučení: 1:3. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Střely celkem: 35:26. Diváci: 19 051.

Rozhodčí: Walsh, Pollock – Pancich, Alphonso.

Tři hvězdy zápasu: 1. Kyle Palmieri (1+1), 2. Jared Spurgeon (1+1), 3. Jason Zucker (1+0).

Wild: Dubnyk (Kuemper) – Suter (A), Spurgeon, Brodin, Folin, Scandella, Dumba – Parise (A), Staal, Coyle – Zucker, Koivu (C), Granlund – Niederreiter, Haula, Pominville – Stewart, Graovac, Schroeder.
Devils: Schneider (Kinkaid) – Merrill, Lovejoy, Quincey, Severson, Stollery, Santini – Hall, Henrique (A), Parenteau – Cammalleri (A), Zajac (A), Palmieri – Zacha, Josefson, Bennett – Wood, Coleman, Smith-Pelly.

Zajímavosti
1) V dresu Minnesoty nastoupil aktuálně nejlepší brankář NHL Devan Dubnyk, v obraně hrál pak Ryan Suter, který má nejlepší +/- v soutěži (+28). Jen pro srovnání – nejhorší v lize jsou s -24 Damon Severson z kádru Devils a Tyson Barrie z Colorada. (údaje před zápasem)
2) Devils poprvé od 11. – 15. listopadu vyhráli třikrát v řadě.
3) Pavel Zacha skóroval a protrhl velkou šňůru bez gólu i bez bodu. Bod neměl 16 zápasů v řadě, gól dokonce 17. Naposledy se prosadil 25. listopadu proti Detroitu.
4) Góly na 3:2 a na 3:3 dělilo pouhých 28 sekund.
5) Poprvé za posledních sedm zápasů vstřelili Ďáblové více než dvě branky.
6) Blake Coleman bodoval poprvé v NHL.
7) Z tripu po Kanadě si tedy Devils domů vezou sedm bodů s bilancí 3-0-1.
8) Minnesota prohrála teprve podruhé v základní hrací době z posledních 21 zápasů.