Peklo / 1995
New Jersey se ve finále Stanley Cupu 1995 utkalo s Detroitem! Pro Devils to byla první účast v historii! Ďábly vedl tehdy trenér Jacques Lemaire a kapitán Scott Stevens. Ti svůj tým dovedli k výhře 4:0 v sérii. Brendan Byrne Arena (v East Rutherfordu, tehdejším působišti Devils) vypukla za slov komentátora Mikea Emricka (“Championship to …

1995

New Jersey se ve finále Stanley Cupu 1995 utkalo s Detroitem! Pro Devils to byla první účast v historii!

Ďábly vedl tehdy trenér Jacques Lemaire a kapitán Scott Stevens. Ti svůj tým dovedli k výhře 4:0 v sérii. Brendan Byrne Arena (v East Rutherfordu, tehdejším působišti Devils) vypukla za slov komentátora Mikea Emricka (“Championship to New Jersey! The Devils win the Stanley Cup!”) v nadšení po čtvrtém zápase, jejich tým získal první Stanley Cup v historii.

První zápas
17. června začala série v Joe Louis Areně v Michiganu, kde Detroit hraje dodnes. Detroit do této doby vyhrál 8 domácích zápasů z osmi a tak bylo jasno, že to nebude nic jednoduchého (ostatně, kdy je finále Stanley Cupu jednoduché?!). Fanoušci tak očekávali, že série bude pokračovat i nadále. Když se oznamovala sestava hostujícího týmu, při každém jméně křičeli “Who cares?” (Koho to zajímá?).
První gól padl ve 30. minutě, jeho autorem byl Stephane Richer v přesilovce. Za necelé čtyři minuty ovšem vyrovnal Dino Ciccarelli. Skóre se znovu, a naposledy změnilo ve třetí třetině. Konkrétně v 44. minutě, když se trefil Claude Lemieux. Devils poté ubránili výhru (a to doslova, Red Wings vystřelili pouze 17krát za celý zápas) 2:1 a ujali se vedení v sérii.

Druhý zápas
Do něj Detroit šel prostě s nutností vyhrát. V 8. minutě se po trefě Vyacheslava Kozlova ujal vedení 1:0, v 10. minutě ovšem srovnal John MacLean. V průběhu 42. minuty vrátil Red Wings vedení Sergei Fedorov. Pak ale předvedl krásnou akci Scott Niedermayer, jehož dres s číslem 27 vidí pod stropem Prudential Center. Vzal si puk ve vlastním pásmu, projel s ním přes celé hřiště a následně napodruhé svou akci zakončil a vyrovnal tak na 2:2. Na 21-letého mladíka to byl povedený kousek! Rozhodnutí padlo ke konci zápasu. Obránce Shawn Chambers vypálil od modré a s dorážkou přispěchal Jim Dowd – 2:3 pro Devils! Výhru potvrdil gólem do prázdné Richer.

Niedermayerův gól v druhém zápase s Red Wings

Třetí zápas
Ten se konal v East Rutherfordu, v New Jersey. Fanoušci nezapomněli na detroitské “Who cares?” při oznamování sestavy Devils, a tak dnes opláceli podobnou měrou. Pokřik “Red Wings suck!” (Red Wings smrdí – ve slušnější formě) se arénou líhnul velmi hlasitě.
A jak Devils nominovali v hledišti, nominovali i na ledě. Po gólech Bruce Drivera, Claudea Lemieuxe, Neala Brotena, Randyho McKaye a Bobbyho Holíka se ujali vedení 5:0! Góly Fedorova a Yzermana z 57., resp. 59. minuty už jen pokazili čisté konto Martinu Brodeurovi.

Čtvrtý zápas
Jediná výhra stačila k prvnímu Stanley Cupu v historii Devils. Domácí poprvé rozjásal Neal Broten, a to už po 68 sekundách. O 55 sekund později ale vyrovnal Fedorov a v 14. minutě dal v oslabení gól Coffey. Rázem Detroit vedl a už to nevypadalo tak lehce. V 18. minutě se podařilo vyrovnat – autorem branky byl Shawn Chambers. V druhé třetině svým druhým gólem v zápase poslal New Jersey do vedení Broten. V průběhu třetí třetiny se prosadil Sergei Brylin a také podruhé Chambers.
A bylo rozhodnuto! Devils vyhráli Stanley Cup! Conn Smythe Trophy (pro nejužitečnějšího hráče play-off) obdržel tehdy nejlepší střelec celého play-off, Claude Lemieux. Ten o rok později vyhrál další Stanley Cup, tentokráte s Coloradem.

Závěr zápasu číslo 4 s Red Wings

Tehdejší sestava Devils: Martin Brodeur, Chris Terreri – Scott Stevens, Ken Daneyko, Tommy Albelin, Chris McAlpine, Bruce Driver, Scott Niedermayer, Kevin Dean, Shawn Chambers – Mike Peluso, Bill Guerin, John MacLean, Bobby Holík, Tom Chorske, Bob Carpenter ml., Danton Cole, Claude Lemieux, Valeri Zelepukin, Stephane Richer, Neal Broten, Jim Dowd, Brian Rolston, Sergei Brylin, Randy McKay
Trenér a asistenti trenéra: Jacques Lemaire (hlavní trenér), Jacques Caron (trenér brankářů), Dennis Gendron (asistent trenéra), Larry Robinson (asistent trenéra), Robbie Ftorek (trenér farmy v AHL)