Peklo / 2003
V roce 2003 se opět konal ďábelský zápis do historie NHL! Ve finále se New Jersey střetlo s Anaheimem. Tým Mighty Ducks, vedený trenérem Mikem Babcockem, se do finále dostal ze sedmého místa v konferenci. V cestě porazil obhájce z Detroitu, Dallas a Minnesotu. Pro Mighty Ducks to byla první účast v historii ve finále …

2003

V roce 2003 se opět konal ďábelský zápis do historie NHL! Ve finále se New Jersey střetlo s Anaheimem.
Tým Mighty Ducks, vedený trenérem Mikem Babcockem, se do finále dostal ze sedmého místa v konferenci. V cestě porazil obhájce z Detroitu, Dallas a Minnesotu. Pro Mighty Ducks to byla první účast v historii ve finále Stanley Cupu. Devils museli zdolat Bruins, Lightning a Senators.
Za Anaheim nastupoval v sérii i bývalý hráč Devils, Petr Sýkora. Pikantní tato série byla i pro Scotta Niedermayera, neboť na druhé straně nastupoval jeho bratr Rob.
Boj o Stanley Cup to byl velmi napínavý a musel ho rozhodnout až sedmý duel.

První zápas
Úvodní souboj zvládlo lépe domácí New Jersey. Především díky skvělému výkonu Martina Brodeura a vlastně celé obrany. Skóre ve 22. minutě otevřel Jeff Friesen. Další gól padl až v třetině třetí, to když se v 46. minutě prosadil Grant Marshall. Vítězství gólem do prázdné branky potvrdil 22 sekund před koncem Friesen.

Druhý zápas
Ten byl velmi podobný, jako ten první. Dá se říct, že téměř totožný. Brodeur opět pochytal všech 16 střel, které na něj šly. Skóre otevřel gól Patrika Eliáše v 25. minutě z přesilové hry. Ve 33. minutě navýšil vedení Scott Gomez. Klid do domácích řad vnesl třetí gól, jenž padl ve 45. minutě z hole Jeffa Friesena. Ďáblové tak vyhráli oba domácí zápasy a zdálo se, že budou v této sérii nepřekonatelní.

Třetí zápas
V aréně Arrowhead Pond of Anaheim se sehrál velmi vyrovnaný zápas. První gól Mighty Ducks v této sérii vstřelil Marc Chouinard v 24. minutě. Brodeurova neprůstřelnost tak trvala necelých 144 minut! V průběhu 35. minuty ale srovnal na 1:1 Patrik Eliáš. O 45 sekund později ale domácí opět vedli, jelikož se prosadil Sandis Ozoliņš. V polovině třetí třetiny se podařilo opět srovnat – autorem branky byl Gomez. Utkání nakonec dospělo až do prodloužení. V něm v čase 66:59 vyhrál Adam Oates (v současnosti hlavní kouč Washingtonu a bývalý asistent trenéra Devils) vhazování přímo na Ruslana Saleie, jenž povedenou ranou snížil stav série na 1:2.

Čtvrtý zápas
Ten byl pravděpodobně ze všech nejvyrovnanější. Během první, druhé, ani třetí třetiny diváci gól neviděli. A tak si, podobně jako v předchozím zápase, museli počkat až na prodloužení. To opět zvládl lépe Anaheim. A stačilo k tomu pouze 39 sekund. Po skvělé nahrávce Ozoliņše měl velkou šanci Påhlsson, ale toho skvěle betonem vychytal Brodeur. K dorážce se ale v prostoru kruhu pro vhazování dostal Steve Thomas, který tak srovnal finálovou sérii na 2:2.

Pátý zápas
Ten oproti předchozím nabídl pěknou gólovou nadílku. První údeřili hosté – Petr Sýkora se prosadil už po 42 sekundách. Na to ale odpověděli góly v 4., resp. 8. minutě Rheaume s Eliášem. V čase 12:50 ale srovnal Steve Rucchin. Pěkná podívaná pokračovala i ve druhém dějství. V průběhu 24. minuty skóroval domácí Brian Gionta. Ve 27. minutě bylo po gólu Påhlssona opět, ale naposledy v tomto zápase srovnáno. V čase 29:02 se prosadil Jay Pandolfo a jak se později ukázalo, byl to gól vítězný. Ve třetí třetině totiž přidal dvě branky Langenbrunner a výsledek 6:3 byl konečný.

Šestý zápas
Ten byl nejlepší ze strany Anaheimu. Opět se tak potvrdila výhoda domácího prostředí v této sérii. O výhře domácích rozhodla vydařená první třetina. Po dvou trefách Rucchina a jedné Thomase se dostali do tříbrankového vedení. Naději na návrat do zápasu dal Ďáblům v 23. mintuě svým šestým gólem v play-off Jay Pandolfo. 2 minuty a 45 sekund před koncem druhé třetiny se ale opět prosadili domácí, konkrétně tedy Paul Kariya. V 44. navýšil na 5:1 v přesilové hře Petr Sýkora. Martin Brodeur pak putoval z branky, kde přenechal místo Schwabovi. Ten ale moc práce neměl, šli na něj pouze dvě střely. Kosmetickou úpravu skóre zapříčinil gól Marshalla v přesilovce, který tak snížil na konečných 2:5.

Sedmý zápas
Na předchozí nepovedený duel museli Devils rychle zapomenout. Čekal je zápas doma, před vlastními fanoušky. Rozhodující duel. Jedna výhra mohla ukončit vše! Skóre otevřeli domácí. Poprvé se v play-off prosadil Mike Rupp. Ve 33. minutě tečoval nahození Scotta Niedermayera. Oba měli prsty i v druhém gólu, jenž si domácí schovali do 33. minuty. Niedermayer opět vypálil od modré, Giguére vyrazil puk na hůl Ruppa, jenž ho poslal k Friesenovi, pro nějž už nebyl problém dát na 2:0. Ve 37. minutě byl brankář Anaheimu opět překonán, ale tentokrát měl velké štěstí. Puk totiž zůstal na čáře, a ikdyž si mnoho lidí v tu chvíli myslelo, že to byl gól, zůstal stav nezměněný. Potvrzení třetího Stanley Cupu Devils přinesl třetí gól v zápase – Jeff Friesen vystřelil mezi betony Giguéra, hvězdy play-off 2003 a bylo rozhodnuto. Kapitán Scott Stevens tak mohl přebrat nejcennější trofej.

Sestřih sedmého zápasu finále Stanley Cupu

Tehdejší sestava Devils: Martin Brodeur, Corey Schwab – Scott Stevens, Richard Šmehlík, Ken Daneyko, Colin White, Tommy Albelin, Oleg Tverdovsky, Scott Niedermayer, Brian Rafalski – Jiří Bicek, Jeff Friesen, Brian Gionta, Jamie Langenbrunner, Michael Rupp, Jim McKenzie, Jay Pandolfo, Scott Gomez, Turner Stevenson, Grant Marshall, John Madden, Sergei Brylin, Pascal Rheaume, Joe Nieuwendyk, Patrik Eliáš
Trenéři a ostatní zaměstnanci: Pat Burns (hlavní trenér), Jacques Caron (trenér brankářů), Bobby Carpenter ml. (asistent trenéra), John MacLean (asistent trenéra)