Peklo / Reporty / Devils dvakrát vedli o dva góly, přesto Tampě podlehli po nájezdech
Po zranění se do sestavy New Jersey vrátil Alexei Ponikarovsky. Navzdory původním předpokladům nastoupili do zápasu i Bryce Salvador a Stephen Gionta. Mark Fayne se po několikazápasové pauze opět dostal do sestavy, nahradil Adama Larssona. Ostrostřelec Steven Stamkos vede v tabulce počtu vstřelených branek v NHL v letošní sezoně, jestli dal gól i v tomto …

Devils dvakrát vedli o dva góly, přesto Tampě podlehli po nájezdech

Travis ZajacPo zranění se do sestavy New Jersey vrátil Alexei Ponikarovsky. Navzdory původním předpokladům nastoupili do zápasu i Bryce Salvador a Stephen Gionta. Mark Fayne se po několikazápasové pauze opět dostal do sestavy, nahradil Adama Larssona.
Ostrostřelec Steven Stamkos vede v tabulce počtu vstřelených branek v NHL v letošní sezoně, jestli dal gól i v tomto zápase, a jak se dařilo českým/slovenským mladíkům v dresu Bolts (Palát, Šustr, Gudas, Pánik), si přečtete v této reportáži.

První velké vzrušení před brankou bylo na počátku třetí minuty, kdy zachyboval domácí bek Brewer a Clarkson se mohl prosadit, Garon byl ale pozorný. O minutu později byl faulován Gionta a Keith Aulie dostal 2 minuty. Absence Kovalchuka na modré byla opět znát. I proto Tampa poměrně v klidu ubránila oslabení. Po chvilce se ke střele dostal Eliáš, jenže trefil pouze břevno! V deváté minutě si první zákrok připsal i Brodeur, zabránil totiž snaze Paláta protlačit kotouč za brankovou čáru. Ve 13. minutě fauloval Johnsona Ponikarovsky a dostal za to 2 minuty. Po faulu se strhla bitka mezi Kostopoulosem a Gudasem, český obránce z ní vyšel jako vítěz. V přesilovce měl velkou příležitost po střele Stamkose Pouliot, Martin Brodeur se ale roztáhl a střelu chytil! I přes další poměrně dobře se rozvíjející šanci Stamkose zůstala přesilovka nevyužitá. Hra se poté uklidnila a žádné šance k vidění nebyly. Až do 19. minuty, kdy do přečíslení 2 na 1 šel Bernier s Giontou, prvně jmenovaný střílel pouze do Garonovi vyrážečky. Na druhé straně poté neuspěl sám před Brodeurem ostrostřelec Stamkos. Díky tomu byl závěr alespoň dramatický.
Střely: 5:7

Zpočátku druhé třetiny dala na play-off zavzpomínat lajna Carter-Gionta-Bernier opět skvělým napadáním, protentokrát z toho ale New Jersey nic nevytěžilo. Ve 23. minutě se po několikáté dostal do obrovské příležistosti Steven Stamkos, který uháněl sám, ale nedal, protože mu skvěle vypíchl puk rybičkou Bryce Salvador. O tři minuty později v tandemu D’Agostini přihrál Loktionovi, který střelou švihem otevřel skóre zápasu – 0:1! Vyrovnat mohl Pouliot z dorážky, Brodeur byl ale připraven. Následoval brejk Toma Kostopoulose, při kterém byl ovšem faulován, což znamenalo trestné střílení. Kostopoulos volil přímou střelu k tyči a bylo to již 2:0! Gólový pytel se opravdu roztrhl a to potvrdila i další akce. Před Brodeurem se po odrazu ocitl kdo jiný než Stamkos, jenž na druhý pokus překonal kanadského brankáře a snížil na 1:2. / A ve 31. minutě se domácím podařilo vyrovnat, Nate Thompson fantasticky zrychlil a přes Volchenkova s Harroldem se dostal do zakončení – 2:2. Příležitost dostat se zpět do vedení měli Devils v přesilové hře, kdy fauloval Keith Aulie. Tu se podařilo využít, D’Agostini zavezl puk do pásma, nahrál na najíždějícího Greeneho, který nekompromisní ranou švihem překonal Garona! A stejně jako po prvním gólu Devils se opět stala situace, kdy šel jeden z hráčů sám na branku. Tentokráte to byl Bernier, který byl opět faulován, ale trestné střílení se tentokráte nepískalo. “Pouze” dvě minuty pro Brewera, které Devils nedokázali potrestat. Chvíli po vypršení trestu měl po kombinaci velkou šanci Cory Conacher, ale 23-ti letý útočník trefil tyč. Došlo ale i k faulu na Brodeura a tak Steven Stamkos usedl na trestnou lavici. Třetí oslabení pro Lightning v krátké době vzalo samozřejmě domácím hodně sil, protože Ďáblové tlačili, chyběla ale střelba a tak gól nepadl. Poté, co z trestné vyjel Stamkos, založil protiútok, jenž zakončoval St Louis do tyče! Další obrovská šance ukončila velmi zajímavou druhou třetinu.
Střely: 8:10

Druhá třetina nabídla pěknou podívanou, a tak se na třetí třetinu jistě fanoušci těšili. Domácí hned měli velké příležitosti, které faulem ukončil Salvador. Kapitán New Jersey tak oslabil svůj tým. Ve velké šanci dorážel téměř do prázdné Benoit Pouliot, ale gól z toho nepadl. Na druhou stranu poté vyrazil Ryan Carter, který přes obránce Sala střelou švihem propálil Garona – 2:4! Další gól v oslabení. Zbytek výhody Devils ubránili bez problémů. Ve 47. minutě Andrei Loktionov zahrozil v útočném pásmu hned dvakrát, ale ani jeden z jeho spoluhráčů nedokázal akci dotáhnout do gólového konce. Narozdíl od fantastického Stamkose. Ten z poměrně širokého úhlu překvapil Brodeura střelou mezi betony – 3:4. Vyrovnat mohl Pouliot, ten ale po otočce před Brodeurem neuspěl, protože legendární brankář vytáhl fantastický zákrok. Poté to ale s důrazem přehnal Radko Gudas a po zásluze byl potrestán dvěma minutami za nedovolené bránění brankáře. Pátou dnešní přesilovku nesehrálo New Jersey vůbec špatně, ale obrana Tampy Bay pracovala velmi dobře a když už chybovala, byl připravený brankář Garon. Blesky se pomalu začínaly nadechovat k závěrečnému náporu. Devils pouze vyhazovali. Chvílemi to vypadalo, že je Steven Stamkos na ledě nepřetržitě. Při každé rozvíjející se akci byl aktuální nejlepší střelec NHL. Trenér Cooper odvolal brankáře Garona 45 sekund před koncem. A 16 sekund před koncem třetí třetiny se po kombinaci prosadil Alex Killorn do odkryté brány – 4:4.
Střely: 9:7

V prodloužení byl faulován D’Agostinim hvězdný Stamkos a tak následovala přesilová hra – velká šance domácích rozhodnout o osudu utkání. Domácí dokonce nasadili čtyři útočníky. 80 sekund nemohli Devils vyhodit, poté se to ale podařilo Salvadorovi a tak si bránící trojice mohla jít odpočinout. Tedy až na kapitána, ten zůstal na ledě. Přesilovku tak domácí nevyužili. V poslední minutě prověřil Brodeurovu pozornost Alex Killorn. Brankář hostí uspěl. Prodloužení tedy rozhodnutí nepřineslo.

Branky Lightning
28:00 – Steven Stamkos (24), asistence Martin St Louis (35) a Keith Aulie (3)
30:26 – Nate Thompson (7), asistence Richard Pánik (2) a Radko Gudas (1)
47:11 – Steven Stamkos (25), asistence Alex Killorn (9)
59:44 – Alex Killorn (5), asistence Steven Stamkos (21) a Matthew Carle (9)
rozhodující nájezd Teddy Purcell

Branky Devils
25:50 – Andrei Loktionov (7), asistence Matt D’Agostini (2) a Andy Greene (10)
26:41 – Tom Kostopoulos (1) z trestného střílení
33:58 – Andy Greene PPG (3), asistence Matt D’Agostini (3) a Marek Židlický (11)
42:39 – Ryan Carter SHG (4)

Střely celkově: 25:25

Lightning: Garon – Brewer, Aulie, Salo, Carle, Šustr, Gudas, Hedman – Pyatt, Purcell, Killorn, St Louis, Thompson, Johnson, Pouliot, Pánik, Palát, Conacher, Stamkos
Devils: Brodeur – Salvador, Židlický, Greene, Fayne, Volchenkov, Harrold – Henrique, Loktionov, D’Agostini, Eliáš, Zajac, Clarkson, Carter, Gionta, Bernier, Ponikarovsky, Sestito, Kostopoulos