Peklo / Novinky z NHL / TOP 14 centrů NHL

TOP 14 centrů NHL

Přemýšleli jste někdy o tom, kdo je nejlepším centrem NHL? Máme pro vás tabulku TOP 14.

Staré rčení v hokeji zní:  ,,Tým nemůže vyhrát bez dobrého brankáře.”

Nové rčení by mělo být asi takové: ,,Tým nemůže vyhrát bez dobrých centrů.“

Přesto, že kvalitní gólman a neprůchodná obrana stále zůstávají důležitými body, mít centry, kteří umí diktovat hru ve všech třech částech kluziště se stalo v NHL rozhodujícím faktorem.

Na centry se spoléhá při skórování, bránění a  kontrolování puku v střední části ledu. Jak vertikálně, tak horizontálně.Není to tak vzdálené úkolům profesionálních středních záložníku ve fotbale.

Tady je seznam centrů, kteří dovedli své týmy k zisku Stanley Cupu od sezóny 2005-2006 :

Eric Staal, Ryan Getzlaf, Pavel Datsyuk, Sidney Crosby, Jonathan Toews (2x), Anze Kopitar (2x) a David Krejčí (Krejčí a Patrice Bergeron jsou společně 1. ,,C,, jejich týmu). Většina těchto týmů měla také elitního centra číslo 2.

Pro srovnávání přikládáme i seznam gólmanů, kteří stáli za úspěchem svých týmů.Jistě dáte za pravdu, že není tak hvězdný :

 Cam Ward, Jean-Sebastien Giguere, Chris Osgood, Marc-Andre Fleury, Antti Niemi, Tim Thomas, Corey Crawford a Jonathan Quick (2x).

Zvýšení analýzy ve sportu pomohlo určit, jak si libují v tvrdé hře hráči jako Toews, Kopitar a Bergeron.Také nam ukázala, jak neuvěřitelně dominantní dokáže být Sidney Crosby i přes častá zranění a výměny spoluhráčů.

Když chce tým v NHL vyhrát Stanley Cup, musí mít kvalitního centra, dva by byli ideální. Týmy se můžou dostat do playoff i díky ostatním hráčům, ale ten chlap uprostřed se stal v NHL nejcennější měnou.

V NHL je mnoho dobrých centrů, naše tabulka však patří pouze těm, kteří se řadí mezi elitní. Celkem 18 hráčů dostalo alespoň jeden hlas v hlasování o TOP 14. Žebříček je sestaven z hlasů amerických hokejových expertů (Arpon Basu, Brian Compton, Corey Masisak a Dan Rosen)

1. Sidney Crosby, Pittsburgh Penguins56 bodů (vždy volen jako číslo 1)
2013-14: 36 gólů, 104 bodů, 80 odehraných zápasů

Poslední sezónu vyhrál Crosby svou druhou Hart Trophy.Crosby byl jednoznačnou jedničkou v anketě a nápad, že by mohl vyhrát někdo jiný byl přinejmenším velmi nepravděpodobný.Tento mladý Kanaďan je známou oporou Tučňáků a my se jen můžeme těšit na jeho další výkony v letošní sezóně.

2. Jonathan Toews, Chicago Blackhawks, 51 bodů
2013-14: 28 gólů, 68 bodů, 76 odehraných zápasů

Kdyby byl Crosby nejlepším hráčem světa, tak by Toews byl možná nejlepší celkový hráč. Centr Chicaga vyhrává vysoký počet vhazování a je tedy zaslouženým stříbrným hráčem ankety.

3. Anze Kopitar, Los Angeles Kings, 47 bodů
2013-14: 29 gólů, 70 bodů, 82 odehraných zápasů

Slovinská hvězda v barvách Kings, která si užívá již svůj 2. Stanley Cup za poslední 3 roky.Na Kopitarovi již nestaví pouze slovinský národní tým, ale i Králové. A zdá se, že spojení Kings + Kopitar funguje náramně. V zámoří ho označují jako Toewse v těle Malkina.

 4. Evgeni Malkin, Pittsburgh Penguins, 39 bodů
2013-14: 23 gólů, 72 bodů, 60 odehraných zápasů

Malkin během posledních dvou sezon nebyl, jak bývá zvykem, ,,nezastavitelnou hříčkou přírody,, , ale stále platí, že dokáže vyvolat situace, při kterých si diváci říkají, že tohle dokáže v lize jako jediný.

5. Steven Stamkos, Tampa Bay Lightning, 38 bodů
2013-14: 25 gólů, 40 bodů, 37 odehraných zápasů

Stamkos se těžko zařazuje mezi elitní centry protože jeho dovednosti jsou úplně někde jinde. Kdyby se mu povedlo trochu zlepšit obranu a vhazování, mohl by být číslo jedna hned po Crosbym, možná i lepší. Další možností je, že by Stamkos přesedlal z centra na křídlo. Tím by se okamžitě stal TOP křídelním útočníkem v celé NHL.

6. Patrice Bergeron, Boston Bruins, 33 bodů
2013-14: 30 gólů, 62 bodů, 80 odehraných zápasů

Bergeron vyhrál v sezóně 2013-14 Selke Trophy a je pravděpodobně, že o ni spolu s Toewsem a Kopitarem bude bojovat znovu.Po dva olympijské cykly Kanada nevěřila jeho bruslícím schopnostem, ale v NHL není v této věci více věrohodný hráč.

7. John Tavares, New York Islanders, 29 bodů
2013-14: 24 gólů, 66 bodů, 59 odehraných zápasů

Islanders budou pravděpodobně nejtalentovanějším týmem za který Tavares doposud v NHL hrál. V zahajovací noc mu bude 24 let a má před sebou zřejmě velkou budoucnost. Uvidíme, jak s ní naloží, protože se má stále v čem zlepšovat.

8. Ryan Getzlaf, Anaheim Ducks, 29 bodů
2013-14: 31 gólů, 87 bodů, 77 odehraných zápasů

Getzlaf skončil druhý v sezóně co se týče skórování a dostal svou první Hart Trophy nominaci, ocenění za jeho hru minulou sezónu. On a Corey Perry jsou nejlepší dvojka v  NHL.

9. Claude Giroux, Philadelphia Flyers, 27 bodů
2013-14: 28 gólů, 86 bodů, 82 odehraných zápasů

Poslední dvě sezony byly pro Girouxe velkým zklamáním, stejně jako start sezony 2013-14. Za stavu 1-7-0 pro jeho tým prohlásil, že se dostanou do playoff a on tomu pomůže. Nejen za jeho zlepšené výkony byl nominován na Hart Trophy.

10. Pavel Datsyuk, Detroit Red Wings, 23 bodů
2013-14: 17 gólů, 37 bodů, 45 odehraných zápasů

Když je Datsyuk zdravý, tak se stále jedná o ,,Magic Man-a,,. Kdyby se blížil k 82 odehraným zápasům za sezonu jako jiní, mohl být o několik míst v tabulce výše. Spolu s Henrikem Zetterbergem by stále měli mít co říct.

11. Joe Thornton, San Jose Sharks, 14 bodů
2013-14: 11 gólů, 76 bodů, 82 odehraných zápasů

Thornton zažil další skvělou sezónu. Dokáže naklonit led na stranu jeho týmu jak jen málo hráčů.Kdyby chtěl pryč ze San Jose, řada týmu by o něj usilovala a stála na něj obrovské řady. Nebo by alespoň měla.

12. Tyler Seguin, Dallas Stars, 13 bodů
2013-14: 37 gólů, 84 bodů, odehraných zápasů

Seguinova první sezona u Stars byla neskutečnou bombou. On a Jamie Benn vzkvétali i díky těžké konkurenci. Seguin by mohl být o 5-7 míst výše příští sezónu. Uvidíme, jak se mu bude dařit.

13. Nathan MacKinnon, Colorado Avalanche, 6 bodů
2013-14: 24 gólů, 63 bodů, 82 odehraných zápasů

MacKinnon strávil většinu své premiérové sezóny v NHL na křídle, ale tento jeden z nejrychlejších hráčů s pukem by se mohl stát noční můrou centrů. MacKinnon je jeden ze tří hráčů, kterým bylo 18 a bodovali alespoň 63krát v sezóně. Další dva jsou Crosby a Jeff Skinner.

 14. Henrik Sedin, Vancouver Canucks, 5 bodů
2013-14: 11 gólů, 50 bodů, 70 odehranách zápasů

Byla to Sedinova slabší sezóna. Chyběl mu Ryan Kesler, který by na sebe strhl nějakou pozornost. Možná bude Radim Vrbata tím, kdo pomůže Sedinovi k lepším výkonům.

Je jasné, že nás čeká další zajímavá sezóna. Podaří se Crosbymu obhájit svou pozici nebo budeme mít nového vládce středových kruhů? Máme se na co těšit !

zdroj: nhl.com (jedná se o volný překlad článku)

zdroj obrázku: nhl.com, Francois Lacasse

Komentáře

Čtěte také

Holtby má jen ty nejvyšší ambice

Washingtonský brankář Braden Holtby je připraven začít novou sezónu stejně dobře jako tu minulou. Tréninkové kempy začínají už tento měsíc. Komentáře

Leave a Reply

Your email address will not be published.