Peklo / Hlavní zprávy / Devils jasně přehráli Buffalo. Eliáš si připsal 1000. bod v NHL!

Devils jasně přehráli Buffalo. Eliáš si připsal 1000. bod v NHL!

První ze tří letošních utkání mezi New Jersey a Buffalem se odehrálo dnes v noci na ledě Prudential Center. Devils navázali na dobrý výkon proti Philadelphii a přejeli soupeře 4:1. Patrik Eliáš navíc ozdobil výhru dosažením 1000. bodu ve slavné soutěži.

1. třetina:

Na úvodní buly se proti sobě postavili Travis Zajac a Zemgus Girgensons. Lotyšský centr byl sice úspěšnější, ale již v zápětí zahrozili Devils. V čase 01:00 se po Jágrově přihrávce před branku ocitl v obrovské šanci Adam Henrique. Jonas Enroth však předvedl fantastický zákrok, a doslova okradl Henriqua o gól. Nicméně jen o necelé dvě minuty později se fanoušci domácích Ďáblů radovali. Mike Cammalleri poslal střílenou nahrávku do brankoviště, kde se k puku nejrychleji dostal Patrik Eliáš a švédského brankáře překonal tečí mezi betony – 1:0. Tím však tlak Devils nepolevil. V následujících minutách několikrát zahrozil opět ve spolupráci s Jágrem Adam Henrique. Utkání navíc okořenila vyrovnaná bitka mezi Markem Fraserem a Chrisem Stewartem. Dva velikáni si navzájem uštědřili několik ran, ale souboj skončil bez jasného vítěze. V 9. minutě se před brankou Sabres objevil úplně sám Jaromír Jágr, ale jeho střelu opět skvěle vyrazil Jonas Enroth. Vzápětí zahrozilo i Buffalo. Závar před Schneiderovou brankou, během něhož se v šanci objevil Matt Moulson, však obrana Devils dokázala odvrátit. Nedáš dostaneš. Hned v následném protiútoku dostal Jordin Tootoo přihrávku ve středním pásmu, přejel modrou čáru a vše, co mu stálo v cestě – 2:0. A už v 11. minutě to málem bylo 3:0, když se ve stoprocentní šanci ocitl na levé straně Steve Bernier. Zakončení se mu však nepovedlo. O tři minuty později se poprvé vylučovalo. Na trestnou lavici usedl za podražení Dainius Zubrus. Sabres se sice na chvíli usadili v obranném pásmu Ďáblů, ale po 73 sekundách jim ujel Travis Zajac a z brejku zavěsil pod víko Enrothovy branky – 3:0. Zatímco Patrik Eliáš mohl slavit svou 600. asistenci v NHL, hráči Šavlí byli naprosto bezradní. V 17. minutě byl navíc za držení Larssona vyloučen útočník Philip Varone a Devils čekala za stavu 3:0 ještě přesilovka. Domácí doslova zamkli bránící tým před Enrothovou brankou a vytvořili si několik šancí včetně obrovského závaru v 19. minutě. Další branku se jim však ani v přesilovce, ani během zbytku první třetiny vsítit nepodařilo. Po první třetině byl tak stav zatím zcela jednostranného duelu 3:0 pro Devils.

Střely v první třetině: 13:4

2. třetina:

Na začátku prostřední periody se opakovala situace z první třetiny. Girgensons uspěl na buly proti Zajacovi. Nebezpečnou střelou se pak prezentoval Marek Židlický, ale v ještě větší šanci se vzápětí ocitl Philip Varone. Cory Schneider však svým teprve pátým zásahem v zápase jeho pokus vyrazil. Utkání se oproti smršti v úvodní třetiny trochu zklidnilo. Do slušné pozice se dostal Tyler Ennis, ale s jeho střelou neměl Schneider výraznější potíže. Ve 26. minutě byl za držení vyloučen Jaromír Jágr. Buffalu se v početní výhodě poprvé v zápase podařil vytvořit souvislejší tlak a hned se také dočkalo prvního gólu. Minutu a půl po Jágrově provinění vybojoval puk za brankou Chris Stewart a poslal ho mezi kruhy. Tam se ho zmocnil Mikhail Grigorenko a tvrdou střelu ze střední vzdálenosti ho poslal za Shneiderova záda – 3:1. Devils v tu chvíli znatelně polevili a více byli na ledě vidět hráči hostí. Ve 30. minutě se dokonce málem dočkali dalšího snížení, ale zmatek před brankou dokázala obrana Ďáblů odvrátit. Ve slušné příležitosti se pak hned po sobě objevili Travis Zajac a Patrik Eliáš, ale ani tentokrát se skóre neměnilo. Druhá třetina se pak dohrávala střídavými útoky obou celků, a to bez vážnějších šancí. Po čtyřiceti minutách tak mužstva odcházela do kabin za stavu 3:1 pro domácí.

Střely ve druhé třetině: 8:9

3. třetina:

Do třetice vyhrál Girgensons úvodní vhazování a do třetice se do první šance dostali Devils, když se po dvanácti sekundách málem prosadil před brankou osamocený Patrik Eliáš. Jinak ale třetina začala v podobném duchu, jako ta předchozí skončila – hra se přelévala ze strany na stranu, ale bez vážnějších příležitostí. Až ve 47. minutě krátce po sobě zahrozily oba celky. Nejprve dvojice Ennis-Girgensons málem snížila na rozdíl jediné branky, aby se hned z následujícího protiútoku ve velké šanci ocitl dnes mimořádně aktivní Patril Eliáš ve spolupráci se Zajacem. Dvě minuty nato zahrozil Mike Cammalleri, když si sjel z pravé strany až před Enrotha. V obrovské příležitosti však švédského olympionika nepřekonal. O několik momentů později se podobná situace opakovala na druhé straně, tentokrát z levé strany pálil Deslauriers. Hned vzápětí byli hráči Sabres ještě blíže k druhému gólu. Osamocený Varone však trefil z dorážky mezi kruhy jen horní tyč odkryté svatyně Devils. Domácí už se soustředili především na obranu a dopředu se za příznivého stavu nijak nehnali. Více než tři minuty před koncem se lavička Sabres odhodlala k riskantnímu tahu a odvolala Enrotha z branky. Avšak hned krátce po naskočení šestého bruslaře do pole zabojoval u hrazení Patrik Eliáš a přistrčil kotouč Zajacovi. Ten ještě prodloužil na Mikea Cammalleriho a kanadský forward neměl těžkou práci trefit z poloviny hřiště prázdnou branku Šavlí: 4:1. O dělbě bodů tak bylo rozhodnuto. V samotném závěru byl ještě za sekání vyloučen obránce hostí Tyler Myers. To už ale ochozy Prudential Center žily jiným příběhem…

Svoji 601. asistenci v NHL si totiž u čtvrtého gólu Devils připsal Patrik Eliáš. V součtu s 399 góly tak šlo o jeho jubilejní 1000. bod v nejslavnější hokejové lize světa. Český útočník se stal celkem 82. hráčem v historii a teprve druhým Čechem, kterému se takový zápis podařil. Na rozdíl od většiny svých konkurentů to však zvládl v jediném dresu, ve 1187 zápasech za New Jersey.

Střely ve třetí třetině: 7:8

New Jersey Devils  4:1  Buffalo Sabres

4. Eliáš (Cammalleri, Larsson), 10. Tootoo (Židlický, Schneider), 19. Zajac (Eliáš, Fraser), 57. Cammalleri (Zajac, Eliáš) – 27. Grigorenko (Stewart)

Hvězdy utkání:

1.  Patrik Eliáš (1+2, 1000. bod), 2. Travis Zajac (1+1), 3. Jordin Tootoo (1+0) – všichni Devils

DEVILS: Schneider (Kinkaid) – Greene, Larsson, Fraser, Židlický, Helgeson, Merrill – Henrique, Gomez, Jágr – Eliáš, Zajac, Cammalleri – Ruutu, Zubrus, Ryder – Tootoo, Sestito, Bernier
SABRES: Enroth (Neuvirth) – Gorges, Myers, Zadorov, Ristolainen, Weber, Strachan – Moulson, Girgensons, Ennis – Deslauriers, Grigorenko, Stewart– Hodgson, Varone, Flynn – McCormick, Schaller, Kaleta

Rozhodčí: Rob Martell, Eric Furlatt – Scott Cherrey, Tony Sericolo

19: Zraněná opora

Číslo 19 má v posledních sezónách jasného nositele, ale víte, kdo jej nosil v historii? Nositelů bylo celkem 27 a my si je dnes stručně představíme. Doug Horbul (1975) V NHL za Kansas odehrál pouze 4 zápasy, ve kterých jednou skóroval. John Van Boxmeer (1977) Celkem 197 zápasů za Colorado Rockies odehrál tento kanadský obránce. …