Peklo / Hlavní zprávy / Jak se v NHL daří nováčkům?

Jak se v NHL daří nováčkům?

Letos, ostatně jako každý rok, se v nejslavnější hokejové lize světa dostane do zápasového tempa bezpočet hokejistů. Někteří jsou tradičními oporami silných celků, na druhé straně barikády čekají mladé naděje na životní příležitost, aby přesvědčily o svých kvalitách. Část těchto hráčů přirozeně očekávání nenaplní, na druhou stranu se však v severoamerické soutěži usadila skupina mladíků, kteří jsou i přes svůj nízký věk značnými oporami.

V celku Devils zrovna Lamoriello s kolegy z trenérského týmu na mladí nesází, přesto letos ďábelský dres oblékli 2 slibní hokejisté, jejichž šance na prosazení v budoucnu nemusí být vůbec malé. Jedním z těchto vyvolených se stal důrazný obránce Damon Severson. Družstvo z Newarku tohohle hokejistu získalo při draftu 2012, kdy jeho jméno bylo vyřknuto zástupci klubu jako 60. v celkovém pořadí. Loni byl Severson ofenzivním tahounem mužstva Kelowna Rockets hrajícího juniorskou WHL.

Teprve 20letý nekompromisní hlídač obranného pásma v základní části zaznamenal 61 bodů (15+46) v 64 utkáních a v play-off přidal 18 zářezů (4+14) během 14 střetnutí. I díky němu tým, za který letos hraje i český junior Tomáš Šoustal, dokráčel až do finále konference. Jeho produktivita mu pomohla při cestě do hlavního kádru Devils a jeho výkony rozhodně stály za zhlédnutí. Jakožto naprostý nováček překvapoval neohroženými výpaly od modré čáry, s jejichž pomocí nastřádal 4 góly a okořenil je 8 asistencemi. Velká škoda, nejen pro New Jersey, je ale ta, že Severson od 17. prosince laboruje se zraněným kotníkem.

Opomíjet by se neměl ani Američan Seth Helgeson. 24 let starý obránce sice nepatří mezi hokejisty, jejichž konto se prohýbá pod zátěží bodových úspěchu, jenže i přes tenhle fakt dokáže být Helgeson na ledě důležitou osobou. Své schopnosti předvedl na farmě v Albany, odkud byl po krátké době povolán do Newarku, kde se též neukazoval ve špatném světle a dokonce si zahrál za Jersey plných 21 zápasů. Přestože se zúčastnil draftu již před 6 lety, pořádnou šanci dostal až nyní. Nejen tihle reprezentanti ďábelských barev potvrzují, že v příštích ročnících na tom nemusí být Devils zase tak špatně, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Stálou formu je možno sledovat u letošní nashvillské komety Filipa Forsberga. Jmenovec bývalé švédské superhvězdy se zatím předvádí fanouškům ve velkém stylu. Predátorům se daří sbírat s pravidelností bodové zisky, proto se vyhoupli až na 2. příčku Západní konference, z níž už to není vůbec daleko na 1. místo, jenž patří Kačerům z Anaheimu. A kdo se na této výborné bilanci nejvíce podílel? Ano, je to právě Forsberg, kdo je na čele klubové produktivity. K nastřílení 15 branek a vymyšlení 25 nahrávek mu stačilo pouhých 45 duelů a to je již číslo, s nímž se neztratí ani mezi o mnoho let staršími protihráči.

Nejde však o žádný neopodstatněný zázrak, že se šikovný Švéd takovýmhle způsobem prosadil v NHL. Už loni totiž zaujal post vůdce hladové smečky a na farmě v Milwaukee i přes brzký konec v play-off získal solidních 36 kanadských bodů. Kromě toho byl alfou a omegou švédské juniorské reprezentace, s kapitánským C na hrudi dokonce dobyl se severskými spoluhráči stříbrnou medaili ze světového šampionátu své kategorie. Forsberg je v tuhle chvíli bezpochyby nejžhavějším kandidátem na zisk Calder Trophy.

Ani Johnny Gaudreau se nechová jako klasický nováček. Křídlo z kanadského Calgary zaujalo loňskou takřka neuvěřitelnou bilancí 36 gólů a 44 přihrávek ve 40 soubojích za Boston College. Gaudreau získával body jako na běžícím páse už dříve, avšak 80 kanadských bodů a průměr 2 záznamů na zápas byl výkon, jenž překonal všechny jeho dosavadní hranice a otevřel mu cestu dále. Dokonce už v loňské sezóně do NHL stihl nahlédnout do 1 utkání a při této příležitosti vsítil 1 branku. Tenhle ročník už je právoplatným členem kádru Plamenů a dává to na ledě hodně výrazně znát. Do této doby se odhodlal k 93 střelám na kasu, do kariérních statistik mu přibylo 35 bodů (13+22) a o jeho kvalitách vypovídá i číslo +11 při účasti na ledě při obdržených a vstřelených gólech.

I 21letý americký hokejista, podobně jako Forsberg, si vyzkoušel, jaké to je navléct na sebe dres jeho rodné země. Na Mistrovství světa hráčů do 20 let v roce 2013 se stal jedním ze základních stavebních kamenů amerického úspěchu a za jeho 9bodové pomoci se podařilo zámořskému týmu ukořistit celkový triumf. Nikdo se proto nemohl divit, že minulý rok dostal pozvánku do seniorského družstva a reprezentoval celek USA při měření sil v Minsku. Sice zástupci Ameriky skončili už ve čtvrtfinále, Gaudreau byl ovšem znovu aktivní před brankou soupeře (10 bodů / 8 střetnutí) a nasbíral cenné zkušenosti, které teď uplatňuje v lize.

V posledních dnech je velmi často skloňováno jméno českého útočníka Davida Pastrňáka. Rodák z Havířova přesvědčil na loňském draftu Boston Bruins a na slavnostní pódium vystoupal už během 1. kola tradičního zamlouvání nadějných hokejistů. Pastrňákova cesta na výsluní vedla z havířovského mužstva, dále zabočila do švédského druholigového Södertälje, odkud to už neměl český hráč daleko. Pravidelně nastupoval za tamější juniorský výběr, často se na ledě objevoval i při zápasech hlavního celku. Nejspíše nejvíce však o sobě dával vědět solidní hrou za české mládežnické týmy, v nichž patřil k nejdůležitějším prvkům úspěšného počínání.

Letošek tak začal pro českého mladíka na farmě v Providence, kde se najednou ocitl v roli lídra a jeho konto duel od duelu rostlo. Po 24 utkáních svítila v kolonce branek hodnota 10 a přesných pasů bylo v tu dobu 17. Vedení Medvědů dlouho neváhalo a kromě Krejčího byl v prvním bostonském družstvu další Čech. A jeho rozjezd byl znamenitý. Nastoupil do 12 soubojů, 2 z nich byly dvougólové a k nim přidal 2 asistence. Bleskový úvod skutečně stál za to. V Pastrňákovi dřímá velký potenciál, který se již dere napovrch. Bude zajímavé sledovat, jak bude po All-Stars přestávce pokračovat. Určitě totiž má schopnosti k tomu, aby ještě zamíchal kanadským bodováním nováčků (aktuálně je na 37. místě).

zdroj: nhl.com, eliteprospects.com

foto: nj.com

Čtěte také

Seznamte se: Ryan Murray

Příchod obránce Ryana Murraye byl prvním krokem, který provedl generální manažer Tom Fitzgerald, když se Draft roku 2020 chýlil ke konci a liga směřovala k volnému jednání. V noci před otevřením trhu s volnými hráči přijal Fitzgerald telefonát od generálního manažera Columbusu Jarmo Kekalainena, který pro něj měl nabídku. Tou nabídkou byl Ryan Murray, hráč, …

Ďáble, co na to říkáš...?