Peklo / Hlavní zprávy / Diabli si cez víkend zaspomínajú na prvý Stanley cup

Diabli si cez víkend zaspomínajú na prvý Stanley cup

V roku 1995 vyhral tím New Jersey Devils prvý Stanley cup a tento víkend si ho pripomenú hráči víťazného tímu v podobe exhibičného zápasu. Na ľade nebudú chýbať mená ako Scott Stevens, Ken Daneyko alebo Martin Brodeur.

Členovia víťazného tímu sa stretli už včera pri prehre Diablov 3-2 proti Columbusu Blue Jackets. Dnes sa v tréningovej hale The Rock odohrá prvý z dvoch exhibičných stretnutí – Červený tím proti Bielemu. V Prudential Center je dnes koncert, takže organizátori museli presunúť túto exhibíciu do The Rock. Na ľade sa predstaví 20 hráčov, na lavičke sa objavia tréner Jacques Lemaire, asistent trénera Larry Robinson a tréner brankárov Jacques Caron.

“Pravdepodobne to nebude ako po 20 rokoch, keď všetkých vidíte, ale je tu toľko vecí, ktoré sa zmenili,” povedal John MacLean.”Hráči zmenili organizácie, robili rôzne veci, ste zapojení do toho, čo robíte, bla, bla, bla, a keď uvidíte všetkých, tak sa vám to nezdá ako 20 rokov”.

“Jediné, čo si pamätáte, sú členovia víťazného tímu. V tíme, kde ste nevyhrali, sa spýtate “On tu niekedy hral?”, ale vždy si zapamätáte hráčov, s ktorými získate titul”.

V dnešnom exhibičnom stretnutí sa predstavia aj dvaja členovia Siene slávy – Scott Stevens a Scott Niedermayer, plus budúci člen Martin Brodeur. Zároveň to bude prvýkrát, kedy sa spolu objavia na ľade Stevens, Niedermayer, Brodeur a Stevens od víťazstva proti Anaheimu v 7. zápase finále roku 2003. Daneyko ukončil po sezóne kariéru. Sergei Brylin, člen všetkých troch víťazných tímov, vynechá exhibíciu pre povinnosti v Albany Devils. Na zajtrajšej ceremónii však nebude chýbať.

Útočníci Neal Broten a Stephane Richer a obranca Kevin Dean budú jedinými hráčmi, ktorí sa cez víkend nepripoja k tímu.

“Bude skvelé vidieť znovu týchto chlapov. To je na tom to najlepšie,” vyjadril sa Ken Daneyko. “A, samozrejme pre fanúšikov, ktorí uvidia pár zo svojich starých hrdinov – hráčov, ktorí dali tento tím naozaj na hokejovú mapu”.

História New Jersey Devils je tŕnistá, proces vzniku bol komplikovaný už po presťahovaní tímu z Colorada v roku 1982. V začiatkoch sa tím potácal na chvoste tabuľky, všetko sa však zmenilo, keď majiteľ John McMullen kúpil Loua Lamoriella z Bostonu College a v roku 1987 ho vymenoval za generálneho manažéra.

O rok neskôr sa tím dostal po prvýkrát v histórii do vyraďovacej časti. Počas sezóny 1992/93 prišiel na trénerský post Jacques Lemaire, po dvoch rokoch tím slávil prvý Stanley cup. Diabli vyhrali Stanley cup ešte v rokoch 2000 a 2003, ale prvá výhra je obzvlášť špeciálna.

“Bol to tím,” začal Bobby Holík, ktorý tvoril takzvanú “Crash Line” s Mikeom Pelusom a Randym McKayom. “Viac ako hociktorý iný tím, všetci sme pochopili, že potrebujeme každého. Každý člen tímu niečím prispieval. Nemôžte to tvrdiť o každom inom tíme. Bol to iný čas, iná kultúra, všetko a bola to pre nás obrovská príležitosť urobiť niečo veľké. Proste sme boli výborný tím”.

“Bol to naozaj výborný charakter a líderstvo od každého,” povedal John MacLean. “Scotty bol kapitán, samozrejme, ale bolo tu veľa iných lídrov a myslím, že tím mal veľké hokejové IQ, čo pomáhalo nášmu systému”.

Diabli mali v tej dobe veľa talentovaných útočníkov ako Lemieux, Richer, Broten, MacLean (druhý v nastrieľaných góloch a bodoch) a pár mladých hráčov, ktorí sa tlačili do tímu – Bill Guerin, Brian Rolston, Brylin a Jim Dowd. V obrane zase operovali Scott Stevens a Scott Niedermayer, vtedy ešte 21-roční.

Martin Brodeur bude jedného dňa stáť na ľade Prudential Center a sledovať ceremoniál s vyvesením jeho čísla 30. Taktiež sa zúčastní exhibície, ale hovorí, že návšteva nie je o ňom. “Nie som tu kvôli mne,” povedal Brodeur. “Som tu kvôli víťaznému tímu z roku 1995”.

Legendárny brankár ukončil 29. januára kariéru a stal sa asistentom GM v tíme St. Louis Blues. 42-ročný budúci člen Siene slávy, víťaz všetkých troch Stanleyho pohárov hovorí, že je preňho dôležité byť na tomto ceremoniáli.

Taktiež povedal, že je to kus jeho hráčskej histórie, výhra prvého Stanley cupu. “Videl som to u iných tímoch. Videl som Montreal, keď vyhrali pohár v roku 1993 a v roku 2003 mali takýto víkend v Montreali. (Bývalý Diabol) Lyle Odelein mi o tom rozprával. Je pekné mať šancu vidieť ich, stráviť s nimi nejaký čas, rozprávať sa s nimi. Chýbajú vám tie dni”.

Brodeur, líder historických štatistík vo výhrach a čistých kontách, si svoj posledný zápas odkrútil približne pred 2 mesiacmi, ale v zostave sa nájdu hráči, ktorí nehrali minimálne 10 rokov.

“Stále ho chcem prekonať,” povedal Holík. Bobby Holík bude opäť vo formácii so svojimi spoluhráčmi z “Crash Line”.

Brodeur neberie samotný zápas príliš seríozne. Chce si užiť pár zábavných chvíľ so svojimi bývalými spoluhráčmi, keďže sa naposledy stretli pred 20 rokmi.

“Nemôžem sa dočkať návratu na ľad, korčuľovania a zábavy,” dodáva Brodeur. “Radšej by som hral v útoku. V bráne som strávil veľké množstvo zápasov”.

Exhibícia sa dnes začína o 22:00 nášho času, stream by mohol byť voľne dostupný na NewJerseyDevils.com/95Cup. V zápase sa odohrajú tri tretiny po 15 minút. V nedeľu sa uskutoční slávnostná ceremónia pred večerným zápasom Diablov proti Flyers.

Zostavy oboch tímov

ČERVENÝ TÍM

4-Scott Stevens, obranca
8-Mike Peluso,ľavé krídlo
11-Jim Dowd, center
14-Brian Rolston, center
16-Bobby Holik, center
21-Randy McKay, pravé krídlo
23-Bruce Driver, obranca
25-Valeri Zelepukin, ľavé krídlo
27-Scott Niedermayer, obranca
31-Chris Terreri, brankár
Tréner: Larry Robinson

BIELY TÍM

3-Ken Daneyko, obranca
6-Tommy Albelin, obranca
7-Chris McAlpine, obranca
12-Bill Guerin, pravé krídlo
15-John MacLean, pravé krídlo
17-Tom Chorkse, center
19-Bobby Carpenter, center
22-Claude Lemieux, ľavé krídlo
29-Shawn Chambers, obranca
30-Martin Brodeur, brankár
Tréneri: Jacques Lemaire, Jacques Caron

zdroj: Tom Gulitti (Fire&Ice)

Čtěte také

Seznamte se: Ryan Murray

Příchod obránce Ryana Murraye byl prvním krokem, který provedl generální manažer Tom Fitzgerald, když se Draft roku 2020 chýlil ke konci a liga směřovala k volnému jednání. V noci před otevřením trhu s volnými hráči přijal Fitzgerald telefonát od generálního manažera Columbusu Jarmo Kekalainena, který pro něj měl nabídku. Tou nabídkou byl Ryan Murray, hráč, …

Ďáble, co na to říkáš...?