Peklo / Hlavní zprávy / O talentované zadáky není v New Jersey nouze

O talentované zadáky není v New Jersey nouze

O Ďáblech se velmi často mluví také jako o přestárlém kádru. S tím by se dalo souhlasit, ale spíše co se týče složení útočných řad. V defenzívě už to tolik neplatí. Aktuálně 12. tým Východní konference má nejen ve své sestavě několik obránců s velkým talentem.

Pojďme si je vyjmenovat postupně. Začněme těmi, kteří působí v hlavním týmu.

S číslem 22 je zvyklý nastupovat Eric Gelinas. 23letý Kanaďan byl draftován v roce 2009 ve druhém kole, celkově jako 54. Debut v hlavním týmu si ale odbyl až v ročníku 2012/2013, tedy po dvou sezónách na farmě v Albany, kde se jevil jako slibný ofenzivní bek. Těch v New Jersey byl tehdy velký nedostatek, a tak byl „Gelly“ velkou zbraní. Tvrdá střela patří mezi jeho největší přednosti. Hra směrem dozadu ale mírně pokulhávala, což ho několikrát vysadilo ze sestavy. Celkem odehrál Gelinas v NHL 111 zápasů s bilancí 13+32.

Dalším v pořadí je švédský bek Adam Larsson. Čtyřka draftu 2011 dostala prostor hned v první možné sezóně. Celkem tehdy „Lars“ odehrál 65 utkání. Následující roky se mu ale moc nedařilo a často pendloval mezi hlavním týmem a farmou. Od odchodu trenéra Petera DeBoera se ale výrazně zvedl. V této sezoně měl před jeho vyhazovem po 17 zápasech čtyři body, v dalších 12 utkáních už ale posbíral bodů rovnou šest. Momentálně jich má celkem 21 po 52 odehraných zápasech a je jedním z nejlépe hrajících obránců New Jersey. V NHL nastoupil ke 180 duelům, ve kterých dal 6 gólů a přidal 42 asistencí.

Americký obránce Jon Merrill je dalším, kterého musíme zmínit. Rodák z Oklahoma City se do NHL dostal v průběhu minulé sezóny, ve které tedy nakonec odehrál celkem 52 utkání. V této má na kontě už 56 zápasů. Celkem dal v NHL 4 góly a na dalších 20 přihrál. Na svou šanci v nejslavnější hokejové soutěži světa ale moc dlouho čekat nemusel. Do Albany (AHL) přišel v průběhu sezony 2012/2013, a už v dalším ročníku dostal šanci v hlavním týmu. Merrill je spolehlivým obráncem a rovněž velkým příslibem do budoucna.

A jako posledního z těch, kteří působí v hlavním týmu, zmíníme nováčka Damona Seversona. 20letý kanadský zadák ještě v minulé sezóně působil ve WHL, kde během 64 zápasů posbíral úctyhodných 61 bodů! Devils ho draftovali v roce 2012 ve druhém kole jako 60. V přípravném kempu na sezonu 2014/2015 se ukázal ve velmi dobrém světle, na což následně navázal i v NHL – odehrál již clekem 39 zápasů s bilancí 4+11. Vinou zranění v této sezoně zmeškal hned několik zápasů.

Nyní se přesuňme na farmu do Albany, ze které si zmíníme celkem tři talentované hráče.

Bělorus Raman Hrabarenka sice v NHL ještě šanci nedostal, už tři sezony ale působí v Albany a podává poměrně solidní výkony, které ho třikrát vynesly na mistrovství světa. V této sezoně za ďábelskou rezervu odehrál celkem 35 zápasů, v nichž dal 5 góly a na dalších 14 nahrál. To není vůbec špatná bilance. Uvidíme, jestli se někdy dočká šance v hlavním týmu.

Té už se dočkal 24letý Američan Seth Helgeson. Jeho příchod do Albany se datuje někdy k závěru sezony 2012/2013. Obránce, který vynikal spíše kvalitní a spolehlivou defenzivní hrou, se stal dočasnou náhradou za zraněné beky v hlavním týmu Devils. V této sezoně dostal prostor celkem ve 21 zápasech, ve kterých si připsal dvě asistence. V Albany odehrál zatím 37 duelů s bilancí 1+6.

A jako posledního zmíníme Reece Scarletta. Rodák z Edmontonu byl draftován v roce 2011 až v šestém kole. Ve dvou sezonách WHL po sobě posbíral 49 bodů za bilanci 9+40, což mu vyneslo nováčkovský kontrakt od New Jersey. Dvě sezony ale zatím tráví na farmě, za kterou odehrál už celkem 94 zápasů, ve kterých vsítil 8 branek a na dalších 32 nahrál.

Samozřejmě nesmíme opomenout ani nedávno draftované hráče, kteří teprve na svou šanci v organizaci Ďáblů čekají. Velký potenciál skýtá například Josh Jacobs (momentálně hraje za univerzitu v Michiganu), Ryan Rehill (Kamloops Blazers, WHL) a Steve Santini z Boston College.

Jak se praví již v nadpisu, o talentované obránce v New Jersey nouze není. Co se týče defenzívy, mají Devils budoucnost zřejmě zajištěnou, pokud se tedy naplní všechny potenciály.

Zdroj obrázku: nhl.com, Graig Abel

Čtěte také

Devils 2-1 Penguins

Leave a Reply

Your email address will not be published.