Peklo / Hlavní zprávy / Sezona 2014/2015 – hráčské statistiky

Sezona 2014/2015 – hráčské statistiky

Sezona 2014/2015 je za námi. Pojďme se podívat na pár čísel, konkrétně na statistiky všech hráčů New Jersey Devils z tohoto ročníku.

Brankáři
Jednoznačnou brankářskou jedničkou byl Cory Schneider. Ten toho letos odchytal opravdu dosti, skoro 4000 minut! Jeho výkony byly velice dobré. Americký brankář byl jedním z té trošky, která svými výkony velice potěšila.
I náhradník Keith Kinkaid odvedl v 19 zápasech, do kterých zasáhl (do 13 od začátku) velmi dobré výkony a prokázal, že dokáže svůj potenciál naplnit. Zpočátku sezony bojoval o post dvojky se Scottem Clemmensenem, který si zachytal celkem 102 minut v této sezoně.

Cory Schneider – 69 zápasů, 92,5%, průměr obdržených branek 2,26
Keith Kinkaid – 19 zápasů, 91,5%, průměr obdržených branek 2,59
Scott Clemmensen – 3 zápasy, 85,2%, průměr obdržených branek 4,71

Obránci
Mládí vpřed! To, co si fanoušci přejí v celém týmu, defenzivě rozhodně nechybí. Dostatek mladých talentů, kteří se prosadili do týmu a pravidelně nastupovali.
Do této party ovšem rozhodně nepatří kapitán Bryce Salvador. Ten navíc vinou zranění odehrál jen málo zápasů a silně uvažuje o konci kariéry. Jeho výkony nebyly bůhvíjak vydařené, ovšem takový konec kariéry nepřeje nikdo nikomu.
Mark Fraser se po návratu k Ďáblům dočkal v hlavním týmu celkem 34 zápasů. V defenzivě byl spolehlivým hráčem a občas i ukázal, že umí přitvrdit muziku.
Stálicí v sestavě je Andy Greene, který jako jediný z obránců nastoupil do všech zápasů v celé sezoně. Jeho výkony opět byly velmi spolehlivé. V případě toho, že Salvador skončí, bude zřejmě kapitánem týmu.
Ofenzivní obránce Peter Harrold odehrál celkem 43 zápasů. Některé z nich ale i na postup pravého křídla. Fanoušky si tento hráč nikdy moc nezískal.
A teď už pojďme na zmiňované mladší hráče. Eric Gelinas se opět ukázal býti platným hlavně při přesilových hrách. Jeho tvrdá rána přinesla hned několik branek, z nichž 6 dal přímo on.
Z farmy občas zaskakující Seth Helgeson nakonec odehrál 22 utkání. Jedná se o ryze defenzivního beka, tudíž svými výkony nijak nevynikal. Rozhodně se ovšem nedá říci, že zklamal.
Jon Merrill je dalším příslibem do budoucna. Letos odehrál dohromady 66 zápasů, ve kterých navíc 14krát bodoval a prokázal, že na NHL prostě má.
Po odchodu trenéra DeBoera fanoušky a trenéry svými výkony velice těšil švédský obránce Adam Larsson. Dohromady čtyřka draftu 2011 získala 24 bodů v 64 zápasech, nikomu z beků New Jersey se nedařilo více.
Damon Severson prožil skvělý start do sezony, posléze ho ale přibrzdilo zranění. Po svém návratu do sestavy už tolik nevynikal, výkony ale nedále podával dobré a řekl si o místo v sestavě v další sezoně.
Posledním do party je Raman Hrabarenka, který odehrál jen jeden zápas. Podal v něm dobrý výkon, více se ho ovšem nepřísluší hodnotit.

Bryce Salvador – 15 zápasů, 0+2
Mark Fraser – 34 zápasů, 0+4
Andy Greene – 82 zápasů, 3+19
Peter Harrold – 43 zápasů, 3+2
Eric Gelinas – 61 zápasů, 6+13
Seth Helgeson – 22 zápasů, 0+2
Jon Merrill – 66 zápasů, 2+12
Adam Larsson – 64 zápasů, 3+21
Damon Severson – 51 zápasů, 5+12
Raman Hrabarenka – 1 zápas, 0+0

Útočníci
A pojďme na forvardy. Mezi nimi jen těžko budeme hledat někoho, kdo svými výkony potěšil. Ale pár takových se přeci jen najde.
Český útočník Patrik Eliáš mezi ně ovšem ale patřit spíše nebude. Sice posbíral 34 bodů v 58 zápasech, ale spíše svými nevýraznými výkony zklamal a jeho čas na ledě se ke konci sezony velice snižoval. Jenom si nejsem zcela jistý, jestli je slovo “zklamal” správnou volbou. Rozhodně bych ale nevolil slovo “potěšil”.
Naopak příjemně překvapil znovuzrozený Scott Gomez, který si na svou šanci musel dlouho počkat. Jakmile jí ale dostal, hned se jí chytil a patřil k těm lepším hráčům v dresu týmu z Newarku.
Velké zklamání je i v podobě Travise Zajaca. 25 bodů v 74 zápasech byste od útočníka, který nebere zrovna nejmenší peníze, opravdu nečekali. Čekali byste mnohem více, to je jasné.
Stephen Gionta není hráč, od kterého by se čekal přísun několika bodů. Čekají se od něj bojovné výkony ve čtvrté formaci a několik vybojovaných faulů, atd. Nároky na něj tedy velké kladeny nebyly, Gionta určitě nebude zapsán na seznamu těch, kteří nehráli dobře.
Kanadský centr Adam Henrique zaznamenal celkem 43 bodů. Dá se říci, že se od něj čekalo více, ale rozhodně se musíme zabývat i myšlenkou “aby byl hráč dobrý, potřebuje k sobě i kvalitní spoluhráče”.
Švédský mladík Jacob Josefson prokázal, že může být právoplatným členem čtvrté formace. Užitečný byl také na oslabení, ve kterých dal dokonce 4 góly. Jdou mu i nájezdy, a to nemůže z Devils říct jen tak někdo.
Jedním z větších zklamání je litevský forvard Dainius Zubrus. Ten vzhledem ke svému několikamilionovému platu sám ví, že by měl hrát lépe. Jenže z toho, že to ví, nikdo nic nezíská. Bohužel se mu výkony zlepšit nepodařilo, a tak se stal spíše podprůměrným hráčem.
Zklamal i Martin Havlát, u kterého se doufalo, že opět prokáže schopnosti hráče NHL. Moc je ovšem neprokázal a v závěru sezony sedával spíše na tribuně.
Nepotěšil ani finský forvard Tuomo Ruutu. Byl spíše nevýrazným hráčem. Když už se nějak předvedl, bylo to v dobrém forčekování soupeře, například. Tento popis sedí na hráče do čtvrté lajny. Opravdu tam ale patří hráč, jehož plat počítající se pod strop je skoro 4 miliony dolarů? Ne.
Pozitivní výkony předváděl nejlepší střelec Mike Cammalleri. Ten se po svém příchodu z Calgary rozhodně neuvedl špatně a dal dohromady 27 gólů. Kéž by něco podobného dovedlo i více jeho spoluhráčů.
Ryane Clowe, tak tohle jméno před fanoušky New Jersey nevyslovujte. A už vůbec ne v souvislosti s tím, že ročně bere 5 milionů dolarů. Vinou následků otřesu (spíše otřesů) mozku odehrál jen 13 zápasů. Jistě, on sám za to nemůže, ale pořád je tu někdo, kdo mu ten kontrakt nabídl…
15 zápasů odehrál i Tim Sestito. Ten není zrovna výrazným typem hráče a jedná se spíše o bojovníka na oslabení, resp. bitkaře.
Čtyři zápasy si zahrál Joe Whitney, kterému se dokonce podařil vsítit první gól v NHL. Jinak hrál spíše na farmě, stejně jako Reid Boucher, který odehrál  zápasů, a Stefan Matteau, který nastoupil sedmkrát. Všichni tři “farmáři” dali jeden gól.
Michael Ryder je dalším hráčem, který svými výkony velice zklamal. Dal pouze 6 gólů, přičemž se od něj čekalo daleko více tref do černého.
Mike Sislo z Albany dostal prostor dohromady v 10 zápasech, ve kterých si připsal asistenci. Nic nepředvedl, nic nezkazil.
A na závěr dva pozitivní výkony. Prvním z nich je Jordin Tootoo, který předvedl asi nejsrdnatější výkony z týmu. 10 gólů je pro tohoto bitkaře hodně, navíc se nebojí zapojit do soubojů. Pro svůj tým udělá všechno.
Nejlepší sezonu dle svých slov zažil Steve Bernier. Ten si připsal celkem 32 bodů v 67 zápasech, čímž hráč, jenž začal sezonu na farmě, opravdu překvapil.

Patrik Eliáš – 69 zápasů, 13+21
Scott Gomez – 58 zápasů, 7+27
Travis Zajac – 74 zápasů, 11+14
Stephen Gionta – 61 zápasů, 5+8
Adam Henrique – 75 zápasů, 16+27
Jacob Josefson – 62 zápasů, 6+5
Dainius Zubrus – 74 zápasů, 4+6
Martin Havlát – 40 zápasů, 5+9
Tuomo Ruutu – 77 zápasů, 7+6
Mike Cammalleri – 68 zápasů, 27+15
Ryane Clowe – 13 zápasů, 1+3
Tim Sestito – 15 zápasů, 0+2
Joe Whitney – 4 zápasy, 1+0
Reid Boucher – 11 zápasů, 1+0
Stefan Matteau – 7 zápasů, 1+0
Michael Ryder – 47 zápasů, 6+13
Jordin Tootoo – 68 zápasů, 10+5
Steve Bernier – 67 zápasů, 16+16
Mike Sislo – 10 zápasů, 0+1

Již nejsou v týmu
Zmínit musíme i hráče, kteří v průběhu sezony tým opustili.
Prvním z nich je český veterán Jaromír Jágr. V dresu Ďáblů odehrál celkem 57 zápasů a dokázal pravdivost rčení “věk je jenom číslo”. Poté byl vyměněn do Floridy, kde dnes prodloužil smlouvu o jeden rok.
Český ofenzivní obránce Marek Židlický byl po 63 zápasech v dresu New Jersey vyměněn do Detroitu, kde se mu velmi dařilo a se svým týmem si navíc zabojuje o Stanley Cup. Rudá Křídla čeká série s Tampou.
Švýcarský útočník Damien Brunner se neprosadil tak, jak si představoval, takže po začátku sezony zvolil odchod do domovské země. V dresu švýcarského Lugana by měl pokračovat i v další sezoně.

Jaromír Jágr – 57 zápasů, 11+18
Marek Židlický – 63 zápasů, 4+19
Damien Brunner – 17 zápasů, 2+5

A to bude všechno. Snad jsem na nikoho nezapomněl.
Budeme rádi, když se na Facebooku připojíte do diskuze a vyjádříte své názory. Ať už souhlasné, či nesouhlasné s mými názory.

Zároveň doufejme, že další sezona vyjde daleko lépe! LET’S GO DEVILS!

Zdroj obrázku: nhl.com, Andy Marlin

 

Čtěte také

Capitals 5-2 Devils

Ďáble, co na to říkáš...?