Peklo / Hlavní zprávy / Velký rozhovor s komentátorem Stevem Cangialosim

Velký rozhovor s komentátorem Stevem Cangialosim

Pokud sledujete streamy ze zápasu New Jersey Devils od stanice MSG+, tak zcela jistě slýcháte hlas Stevea Cangialosiho. S tímto komentátorem vám přinášíme přeložený rozhovor od Riche Cherea ze stránky NJ.com.

Již čtyři sezony komentuje všechna utkání New Jersey Devils. V této funkci nahradil Mikea “Doca” Emricka, po jeho boku se vystřídali bývalí hráči jako Chico Resch a Ken Daneyko.

Nejen k tomuto se NJ Advance Media v rozhovoru ptali.

První sezonu jste spolupracoval s Kenem Daneykem. Jak fungovala vaše spolupráce?
Je to o určitém procesu. V prvních 20 zápasech sezony jsem přemýšlel o tom, že na to asi nemá, protože se do toho pořád dostával. Je to něco, o čem si mnoho lidí myslí, jak je to jednoduché. Není. Je k tomu potřeba hodně práce. Jak rok postupoval, tak na něm byl znát velký pokrok, stával se lepším komentátorem. Největší změnu jsem zaznamenal v tom, že vše vidí zcela jinak než jeho předchůdce. Chico (Resch) to viděl jako brankář (dříve totiž chytal). Nebylo to jen o tom, že poznal, co daný brankář umí, odkud pochází, jaké má silné a slabé stránky; ale i o tom, že věděl, jak na něj střelci chodí. Kenny to vidí úplně jinak, což se dalo čekat od bývalého obránce. Na první rok si myslím, že se to den ode dne zlepšovalo. Bez pochyby.

Nějaké další rozdíly mezi Chicem a Daneykem v této roli?
Myslím, že není zvláštní, když řeknu, že šlo poznat v Kenovi nováčka. Jde o to, že když jsem nahradil Doca (Mikea Emricka, bývalého komentátora Devils a současně  jednoho z nejlepších komentátorů NHL vůbec), s kterým měl Chico skvělý vztah, tak jsem se snažil jen zapadnout a nechat Chica být Chicem. Nechtěl jsem, aby se něco měnilo. Ale s nováčkem Daneykem jsem mu musel vyprávět příběhy, dávat rady, zaučovat ho. Nechci tím říkat, že se moje role změnila. To by bylo moc silné. Nicméně musel jsem něco udělat pro to, aby byl přenos dobrý. Kennyho nadšení pro hru je zcela evidentní. Jednou z velkou výzev pro něj bylo, aby nedal najevo komu fandí. To je těžké, zrovna u něj, když víme, že stále pro tento tým dýchá. Je blízký jeho srdci, což nikdy nikdo nechce měnit. Jsou zde způsoby, kterými to nedá najevo, a pokud to dokáže, tak to bude velice dobře.

Od play-off 2012 – vycítil jste nějakou změnu v tom, že komentujete zápasy týmu, který nehraje play-off?
Ne, to určitě ne, každý zápas je pro mě jiný. Na poslední zápas této sezony proti Floridě jsme se připravili stejně a opět jsme v době, kdy bylo 7 večer (začátek zápasu v USA), byli plně připravení a nažhavení. Vím, že mnoho lidí to nechápe. Před několika dny jsem mluvil s Rolandem Dratchem (režisérem přenosů) o nejatraktivnějších zápasech z této sezony. Jedním z nich pro mě byl i prohraný, věřte nebo ne. Šlo o zápase Keitha Kinkaida proti Chicagu, kde bojoval o svou první výhru v NHL. Chytal skvěle, měl 37 zákroků proti týmu, který předtím vyhrál šestkrát v řadě. Měl skvělé zákroky proti Kaneovi a Sharpovi, došlo až na nájezdy, kde už měl ale smůlu. Tenhle zápas mi v paměti utkvěl mnohem více, než jakákoliv prohra. Zapamatoval jsem si ale i další momenty, ačkoliv se týmu sezona nepovedla. Nebudu lhát, jsem připravený komentovat další zápas Devils v play-off. Ten domácí zápas s Bostonem v závěru sezony – pomyslel jsem si: Vyhrajte tenhle zápas v základní hrací době, vše se změní a bude se znovu bojovat o play-off, ačkoliv ty procentuální naděje byly malé. To je ten důvod, proč se snažíme ukázat každý večer. Chceme posloužit fanouškům, kteří doufají do poslední chvíle.

Jaká je nejlepší část vaší práce?
Ta nejlepší jsou ti lidi, se kterými spolupracuji. Oni a má žena Donna zachránili můj život. Hodně jsme se spřátelili a stali se jednou rodinou. Nikdy jsem neměl práci, kde bych tolik cestoval. Mé přátelství a práce s nimi se pro mě stala vším. Jedna z nejlepších osobních věcí. Všichni byli super – od lidí, se kterými jsem pracoval, až po lidi, se kterými pracuji. Jsou to opravdu skvělí lidé a přátelé.

A ta nejtěžší část?
Když v 10 večer jdu domů a přemýšlím o tom, že jsem něco mohl udělat lépe. Beru si to s sebou domů. Když se podívám na to komentování a nějaká rozhodnutí, která jsem učinil – s Rolandem mám skvělý vztah, tudíž některé režisérské věci mohu ovlivnit – a uvědomím si, že něco nevyšlo či mohlo být lepší, vezmu si to domů. To je velký rozdíl v té práci od doby, kdy komentuji 80 z 82 zápasů. Dříve jsem jen občas zaskočil za Doca a napravit jsem to mohl třeba až za tři týdny.

Jaké to bylo spolupracovat a nahradit Mikea “Doca” Emricka?
Tuhle otázku dostávám velice často. On je skvělý komentátor, ale jeho přístup k lidem byl ten největší přínos, protože ho měl opravdu specifický. Dostával od lidí informace, protože jim věřil. Každý den si říkám: ‘Nesnaž se být Doc’. Už od první sezony. On je v tom sice opravdu špička, ale já musím mít svou cestu a způsoby. Před tím, než jsem tu práci vzal, jsem měl konverzaci s Louem (Lamoriellem) a řekl jsem mu: ‘Za prvé, já nahrazuji komentátora ze síně slávy (Emrick byl jako komentátor zapsán na tuto listinu nejslavnějších hokejových osob) a za druhé, budu vedle sebe mít spolukomentátora, který se po několika letech bude muset sžít s novým pracovním partnerem.’ Nikdy nezapomenu na to, co mi Lou řekl: ‘Nestarej se o ani jednu z těch věcí, jen dělej svou práci!’ Tu první sezonu jsem na to hodně myslel.

Mimo hokej komentujete i fotbal (ten klasický, evropský). Jaké jsou mezi tím hlavní rozdíly?
Je to úplně o něčem jiném, zcela rozdílná zkušenost. Ve fotbale sleduji 22 hráčů na hřišti, zatímco v hokeji sleduji puk. To je ten největší rozdíl. Fotbal se komentuje mnohem lépe, zatímco NHL více energičtěji. Komentuji pár fotbalových zápasů během sezony NHL, ale ne moc. Devils jsou pokaždé prioritou. Kdykoliv je tu konflikt, vyhraje NHL. Jsem obrovským fanouškem obou sportů. Moc rád bych komentoval oba dva do konce života, protože jsou velice blízké mému srdci. Rád bych někdy koukal i na jiné zápasy, ale od začátku až do konce, protože nemám rád jen sestřihy. Nicméně čas na to nemám, občas mě to mrzí, ale to je holt daň za tuto zábavu. Pro mě to nikdy nebyla práce.

Jaké týmy jste si oblíbil jako malý?
Fandil jsem Islanders. Mnoho lidí si určitě řekne, ‘Oh, kluk, který fandil těm, co vyhrávali?’ Ne. Málo lidí ví, že ten tým byl v úzkých před rokem 1980. Mám několik živých vzpomínek ze zápasů, kdy byli vyřazeni. Lanny McDonald byl jedním z hráčů, který se o to postaral. A o 30 let později komentuji po boku s chlapem, který dostal ten gól. Pamatuji si rok 1979, kdy je vyřadili Rangers. To jsem žil v části zvané Queens, kde nebyla kabelová televize. Můj bratr fandil Rangers a poslouchal to v pokoji, kde to komentoval Marv Albert, zatímco já byl v jiné místnosti a poslouchal komentátory Islanders. Pamatuji si i branku J.P. Pariseho z roku 1975. Můj bratr chtěl poslouchat Marvův komentář a já Doma Valentina. Prostě každý chtěl slyšet komentátory toho týmu. Ostatní sporty? V NFL jsem fandil Giants, v baseballu Cincinnati Reds kvůli otci.

Měl jste někdy nějaké komentátorské vzory?
Vždy jsem byl více pro komentátorské páry, než pro ty, co komentovali sami. Když Marv Albert komentoval NBA s Johnem Andariesem, fungovalo to. Když Tony Kubek komentoval baseball s Bobem Costasem, fungovalo to. Curt Gowdy a Al DeRogatis komentovali americký fotbal na NBC. Nevím, jak to přesně popsat, ale když jste je slyšeli, tak jim to prostě klapalo. Toho jsem se třeba bál v době, kdy jsem nahrazoval Doca. On a Chico spolu byli sehraní jak staré boty. Pak je tu někdo, kdo se do toho vetře, jménem Steve Cangialosi.

Závěrem k hokeji – jaký podle vás bude program mimosezonního období Devils?
Doufám, že Adam Oates anebo Scott Stevens dostanou tu práci. Myslím si, že se tým poohlédne tak po pěti nových hráčích. Myslím, že je třeba být více dynamický na křídlech. Někteří hráči jsou opravdu dobrí, ale je zde potřeba střelce. Ten se může získat například trejdem. Není to zrovna nejlepší rok na volné hráče. Devils mají velkou sílu v bráně. Bude to opravdu napínavé léto? Dobrá otázka, ale rozhodně je třeba udělat něco, co týmu pomůže skórovat, protože ti obránci, kteří zde jsou, trochu zestárnou a zlepší se.

Zdroj rozhovoru: NJ.com, Rich Chere

Zdroj obrázku: alternativenation.net

Čtěte také

Na ledě Hurricanes to budou mít Devils těžké

Zápasy Back-to-back nejsou mezi hráči moc oblíbené, avšak všechny týmy je musí absolvovat. Dnes v noci od 1:00 SEČ se ďáblové představí na ledě Caroliny Hurricanes. Novinky z kabiny Devils:➡️ Sestava pro dnešní zápas bude známa až temně před zápasem➡️ Do branky nastoupí Louis Domingue Předpokládaná sestava:Domingue (Blackwood) – Greene, Subban, Butcher, Severson, Müller, Carrick – Bratt, …

Ďáble, co na to říkáš...?