Peklo / TOP / Historicky nejhorším obdobím Devils byla 80. léta

Historicky nejhorším obdobím Devils byla 80. léta

Poslední ročníky hráčům z New Jersey nevychází, newarský tým už třikrát v řadě nepostoupil ani do play-off a klub logicky strádá. Podobné pocity beznaděje se však organizací Devils neprohánějí poprvé, naopak vzbuzují nepříjemné vzpomínky na černá 80. léta, kdy fanoušci čekali na vyřazovací boje ještě déle.

Nejtemnější kapitola ďábelských dějin je úzce spjatá se vstupem New Jersey do NHL, jež se udál v roce 1982. Tehdejší funkcionáři se na vlastní kůži přesvědčili, že je neskutečně složité být v nejlepší světové soutěži konkurenceschopným družstvem, a museli se smířit s 19. příčkou.

Tenkrát nepomohl ani zkušený brankář Chico Resch, který tři roky předtím se spoluhráči z New York Islanders dokonce zvedl nad hlavu samotný Stanleyův pohár.

Druhý pokus dopadl v podstatě stejně jako ten předchozí. Ofenzivní síly se držely zhruba na stejné úrovni (kolem 230 branek), ale obranná fáze oslabila a Devils uzavřeli ročník dvacátí. V tehdejším celku se blýskl 61 body Mel Bridgman (23+38) a kladně zapůsobil i český rodák Jan Ludvig (22+32).

Nedostatečná defenzivní kvalita tvořila hlavní rozdíl mezi Newarkem a zbytkem ligy také v dalších třech letech. Hokejisté z východní části USA zapracovali na útočném pojetí, avšak kromě gólů v sítích soupeřů přibývaly i zářezy v jejich brankovišti.

Vzniklá situace dostávala pod tlak hlavně gólmany. Resch sice nadále chytal velkou porci utkání, ovšem vysoký počet inkasovaných tref zaručoval častou rotaci na postu jedničky, díky níž se dostal do zápřahu též Alain Chevrier, Ron Low nebo Craig Billington.

Sezóna 1985/86 se stala tou nejlepší od vstupu New Jersey mezi hokejovou špičku, jenže finální bilance 28 vítězství – 49 proher nakonec k dosažení konferenčního čtvrtfinále stejně nestačila. Fiasko se opakovalo v identické formě i rok poté, čímž byl pokořen milník pěti úvodních sezón bez play-off.

Podzim 1987 však nabídl odlišný pohled na ďábelskou hru, což se radikálně projevovalo na výsledcích jednotlivých zápasů. Červenobílí začali pravidelně bodovat a s 82 body proklouzli do vylučovacích kol. Zde pod dohledem snajprů Mullera a Brotena uplatňovali efektivní styl hry a senzačně dokráčeli až do finále konference.

Šlo o první vlaštovku, která předznamenala fantastickou budoucnost. Od roku 1990 Devils pětkrát za sebou urvali minimálně 1. kolo play-off a napošesté korunovali snahu prvním Stanley Cupem. Aktuální špatné období tak možná nemusí být nutně bráno pouze z negativní strany.

foto: devils.nhl.com (tým ze sezóny 1983/84)  

Čtěte také

Seznamte se: Ryan Murray

Příchod obránce Ryana Murraye byl prvním krokem, který provedl generální manažer Tom Fitzgerald, když se Draft roku 2020 chýlil ke konci a liga směřovala k volnému jednání. V noci před otevřením trhu s volnými hráči přijal Fitzgerald telefonát od generálního manažera Columbusu Jarmo Kekalainena, který pro něj měl nabídku. Tou nabídkou byl Ryan Murray, hráč, …

Ďáble, co na to říkáš...?