Peklo / Hlavní zprávy / Jsem zklamaný, užíval jsem si to tu, lituje konce u Ďáblů Zubrus

Jsem zklamaný, užíval jsem si to tu, lituje konce u Ďáblů Zubrus

Dainius Zubrus byl nedávno Ďábly vyplacen ze smlouvy, čímž se stal automaticky volným hráčem. Litevského útočníka mrzelo především špatné načasování.

37letý forvard byl v Litvě, kde pomáhal s doručením výstroje pro mládežnické soutěže, které i díky němu v jeho rodné zemi vznikly (více na konci článku). Náhle mu ale dorazilo oznámení, že ho Ďáblové chtějí vykoupit ze smlouvy. Z kontraktu, ze kterého už mu zbýval jen jeden rok.

“Kdyby se tak stalo už v červnu, bylo by to o dost lepší. Když se tak nestalo, začal jsem se připravovat na sezonu a trénovat,” řekl zklamaný Zubrus. “Opravdu jsem makal. Byl jsem tím proto překvapen.”

Dokonce si po telefonu zavolal i s novým trenérem Hynesem, s nímž probral následující sezonu. Zkrátka – Zubrus prostě nečekal, že s Ďábly příští ročník nestráví.

“Zavolal mi uprostřed června a hezky jsme si popovídali. Vypadá jako chytrý trenér a dobrý člověk,” usmyslel si dlouholetý útočník New Jersey o novém kouči.

“Jsem zklamaný. Užíval jsem si, když jsem byl Devil. Myslím si, že organizace je skvělá. Zacházeli se mnou a s mojí rodinou neustále prvotřídně. Zbýval mi ještě rok ze smlouvy, a tak jsem doufal, že zde budu hrát,” netajil své zklamání.

Ačkoliv bylo načasování špatné, Dainius Zubrus této volbě rozumí. Nikomu jí nezazlívá.

“Je to prostě byznys, rozumím tomu,” deklaroval jasně. “Takové věci se stávají a vy se s nimi musíte vypořádat. Načasování ale nebylo zrovna nejlepší. Kdybych byl volným hráčem už v červnu, měl bych větší šanci na nové angažmá, lepší pozici při vyjednávání. Ale stále trénuji, jsem v dobrém rozpoložení a doufám, že se něco objeví.”

V srpnu se obvykle volní hráči nepodepisují, takže dost možná si 15. hráč draftu roku 1996 bude muset počkat až do tréninkových kempů v září. Jeho agent už se mu snaží sehnat angažmá, ale zatím není nic nového.

“Vím, že chci hrát v NHL. Vím, že trénuji tak, abych to dokázal,” je odhodlaný vstříc nové výzvě. “Ale časem se uvidí, co se stane. Momentálně plánuji návrat do New Jersey, protože děti budou ve škole. Jak říkám, kdyby se to stalo v červnu, bylo by to poměrně jiné, ale teď se děti chystají do školy v New Jersey a já se jim budu snažit co nejvíce pomoci. A doufejme, že v nějakém týmu budu hrát.”

Zubrus byl v organizaci Devils již od roku 2007, kdy přišel jako volný hráč. V roce 2013 podepsal nový tříletý kontrakt, ale po nepovedeném ročníku byl vykoupen ze smlouvy. V uplynulé sezoně totiž nasbíral jen 10 bodů (4+6) v 74 zápasech.

“Pro každého byla ta sezona zklamáním. Mé osobní statistiky se mi samozřejmě nelíbí. Ale myslím, že jako ostatní jsem hrál lépe, než statistiky ukázaly,” ohlíží se Zubrus. “Nikomu z nás se sezona nepodařila.”

Změny v New Jersey jsou veliké. V organizaci kromě Zubruse skončili i hráči Scott Gomez, Steve Bernier, Mark Fraser, Peter Harrold, Michael Ryder a Martin Havlát. Dále je nový trenér, asistenti, generální manažer a skauti. A rozhodně to není všechno…

A teď se ještě v krátkosti vraťme k tomu, jak se Zubrus podílí na rozvoji mládežnického hokeje v Litvě.

Aktuálně je prezidentem mládežnické soutěže a minulý týden sem dovezl 50 výstrojí, které zajišťuje program od NHLPA zvaný “NHLPA’s Goals and Dreams” (cíle a sny od NHLPA = hráčské asociace).

Od roku 2010 se stalo potřetí, že do své rodné země zařídil dovoz těchto věcí.

“Celkem jsme dovezli výstroj pro 150 dětí, jenž momentálně v Litvě hrají hokej. To je skvělé,” má rodák z Elektrenai radost. “Zatím se tomu opravdu daří. V roce 2009 jsme spustili tu ligu a hokej hrálo asi 250 dětí, teď už jich je ale přes 800!”

Zubrus vidí, že nové výstroje dětem opravdu pomáhají.

“Proto se sem každé léto vracím a trávím čas s těmi dětmi. Sleduji, jak se lize daří. Doufám, že se hokej v Litvě bude jen zlepšovat,” uzavírá rozhovor s Tomem Gulittim z deníku The Record.

Zdroj: Blog Fire and Ice, Tom Gulitti
Zdroj obrázku: nhl.com, Andy Marlin

Čtěte také

Seznamte se: Ryan Murray

Příchod obránce Ryana Murraye byl prvním krokem, který provedl generální manažer Tom Fitzgerald, když se Draft roku 2020 chýlil ke konci a liga směřovala k volnému jednání. V noci před otevřením trhu s volnými hráči přijal Fitzgerald telefonát od generálního manažera Columbusu Jarmo Kekalainena, který pro něj měl nabídku. Tou nabídkou byl Ryan Murray, hráč, …

Ďáble, co na to říkáš...?