Peklo / Novinky z NHL / Po 12 letech je zpět Světový pohár, a se vší parádou

Po 12 letech je zpět Světový pohár, a se vší parádou

NHL a NHLPA oznámily všechny informace o nadcházejícím Světovém poháru. Odehrávat se bude v Torontu v aréně Maple Leafs Air Canada Centre. Začne 17. září a skončí nejpozději 1. října. Hra se bude hrát na hřištích s pravidly NHL.

Osm týmů bylo rozděleno do dvou skupin. Ve skupině A jsou týmy Kanady, USA, České republiky a Evropy. Ve skupině B se utkají týmy Finska, Švédska, Ruska a výběru Severní Ameriky. Z každé skupiny postoupí dva nejlepší do semifinále. Finále se hraje na dva vítězné zápasy.

Do čela týmu Evropy stane v pozici prezidenta prezident Německé hokejové federace Franz Reindl, jako generální manažer Miroslav Šatan a dřívější trenér Švýcarska Ralph Krueger jako kouč.
“Byl dlouhý seznam kandidátů na všechny pozice. Ale chtěli jsme utvořit jádro z předních Evropanů, proto do vedení nezasáhne žádný Američan. Chtěli jsme něco speciálního, protože nereprezentujeme Evropu, ale spíše zbytek Evropy. Musíme se soustředit. Máme pouze pár dní na to, dát dohromady fungující tým,” řekl Franz Reindl.

V týmu Severní Ameriky budou v čele jako manažeři Peter Chiarelli a Stan Bowman. “Je to něco nového, a když se podíváte na potenciální hráče, je to vzrušující. Týmy Evropy a Severní Ameriky (kde budou hrát hráči ve věku 23 let a mladší) jsme vytvořili proto, abychom do turnaje dostali co nejvíce hráčů z NHL. Budou to ty nejvíce soutěživé celky. Budou to týmy stvořené z předních hráčů NHL,” řekl Stan Bowman.

Server nhl.com přišel se sedmi největšími otázkami ohledně turnaje. Tady jsou

 1. Bude Mike Babcock trenérem Kanady
  Babcock trénoval Kanadu na olympijských hrách ve Vancouveru i v Soči, je to jeden z nejlepších a nejpopulárnějších koučů v NHL. Navíc trénuje Toronto, kde se turnaj odehraje. Ještě se nabízejí trenér Edmontonu Todd McLellan, Chicaga Joel Quenneville, St. Louis Ken Hitchcock a další. Konkurentů je spousta.
 2. Kdo bude tréner Severní Ameriky?
  Jako nejlepší možná volba se nabízí Jon Cooper z Tampy, je to trenér, který zazářil především s mladíky. Umí si u nich vzbudit respekt. Další kandidáti se nabízejí v Patricku Royovi nebo Davu Hakstolovi z Philadelphie.
 3. Kdo bude kapitánem týmu Evropy?
  Třemi největšími kandidáty jsou Anže Kopitar ze Slovinska, Marian Hossa a Zdeno Chara ze Slovenska. Výběr kapitána bude těžká volba. ten totiž bude muset velmi pomoct trenérovi, aby se všichni naladili na stejnou notu. Dřívější soupeři spolu budou sedět v kabině. Nebudou hrát za svou zemi, což je vždycky ta největší tažná síla. A v tom může být velký problém.
 4. Je Johnatan Quick brankářem USA číslo 1?
  Velmi to záleží, samozřejmě, jak se mu podaří nadcházející sezona. Avšak momentálně nemá pozici úplně tak jednoznačnou. Velkým konkurentem se stal Cory Schneider, v zákrytu číhá ještě Ben Bishop.
 5. Bude hrát Jaromír Jágr za Českou republiku?
  Bude mu 44, ukončil reprezentační kariéru. Ale sám řekl, že chce hrát do 50, udržuje se ve skvělé kondici. Takže ano, očekávejte Jágra v Torontu, bude tam chtít být. Jágr odehrál už 20 mezinárodních turnajů (111 zápasů) za Československo/Českou republiku.
 6. Bude Auston Matthews v týmu Severní Ameriky?
  Je považován za top prospekta do draftu 2016, osmnáctiletý centr z Arizony odehraje příští sezonu ve Švýcarsku v nejvyšší soutěži. Jeho problémem může být velká konkurence na postu centra. Jsou tam McDavid, Eichel, Nugent-Hopkins, Monahan, Scheifele nebo Couturier.
 7. Zúčastní se Světového poháru hráči z KHL?
  Podle Billa Dalyho ano. Hráči jako Kovalchuk, Radulov přijedou i přes to, že KHL už bude na konci září v plném proudu. Otázkou je jen, kolik hráčů jich přijede. V Soči bylo 9 hráčů z KHL v týmu Ruska.

Čtěte také

Shero: Lamoriello a Brodeur sa dočkajú pocty v ten správny čas

Tím New Jersey Devils sa v ostatných dvoch dekádach zaradil medzi najlepšie mužstvá kanadsko-americkej NHL, o čom svedčí 5 finálových účastí a zisk 3 Stanleyho pohárov. Veľkou mierou sa o to zaslúžili najmä dve ikony tímu – Lou Lamoriello a Martin Brodeur. Obaja by sa mohli dočkať uznania od organizácie už v nasledujúcej sezóne.

Ďáble, co na to říkáš...?