Peklo / Preview / Pro Devils dnes začíná v Calgary 3zápasový kanadský trip

Pro Devils dnes začíná v Calgary 3zápasový kanadský trip

New Jersey Devils dnes rozehrají zatím svůj nejdelší trip po kluzištích soupeřů v této sezoně. Dnešním soupeřem Ďáblů budou Calgary Flames, v pátek Edmonton Oilers a v neděli bude trip ukončen na ledě Kosatek z Vancouveru.

Pro Flames a Devils to bude dnes první ze dvou celkových střetnutí v této sezoně. Druhý zápas nás čeká 20. ledna v Prudential Center. Z loňska máme Flames co vracet, protože dokázali ovládnout oba zápasy proti Ďáblům.

Historie

Calgary je jeden z týmů sídlících v Kanadě v provincii Alberta, stejně jako Edmonton a Vancouver. Flames vstoupili do NHL jako Atlanta Flames v roce 1972. V roce 1980 byl tento klub přestěhován do Calgary, a tak ho známe dodnes. Největší úspěch, už jako Calgary Flames, přišel v sezoně 1988/1989. Tehdy hráči Calgary opanovali jak tabulku západní konference, tak tabulku celé NHL  a tuto jízdu zakončili ziskem Stanley Cupu. Svými výkony tehdy významně k titulu přispěli například nejlepší střelec týmu Joe Nieuwebdyk (51 branek), nejvíce asistencí si tehdy připsal Doug Gilmour (67 asistencí) a nejproduktivěnjším hráčem byl Joe Mullen (110 bodů). Calgary postupně vyřadilo Vancouver, Los Angeles, Chicago a ve finále zdolalo Montréal v poměru 4-2. Při cestě za Stanley Cupem ztratili hráči Flames ve vyřazovacích bojích pouze 6 zápasů.

Od tohoto památného okamžiku se nic podobného Calgary nepodařilo. Největším úspěchem bylo zatím pouze vítězství v Západní konferenci v roce 2003/2004, poté dokázali dokráčet do finále Stanley Cupu přes Vancouver, Detroit (který hrál tehdy ještě západní konferenci), San Jose. Ve finále však padli v 7. zápase Lightning. Na sestřih tohoto zápasu se můžete podívat níže.

V současné době hájí barvy Flames dokonce čtveřice českých hráčů – Michal Frolík, Jiří Hudler a obránci Ladislav Šmíd a Kuba Nakládal.

Aktuální kádr

Brankáři:

Karri Ramo, Jonas Hiller, Joni Ortio – jedničkou je Karri Ramo s 11 odchytanými zápasy, avšak ani jeden z gólmanů nedosahuje úspěšnosti na 90 % a to je zatím pro Flames trochu komplikace.

Obránci:

Dennis Wideman, Mark Giordano, TJ Brodie, Dougie Hamilton, Kris Russell, Deryk Engelland, Ladislav Šmíd, Brett Kulak, Jakub Nakládal – obrana Flames zatím moc dobře nepracuje, což úzce souvisí i se statistikami gólmanů. Flames zatím obdrželi nejvíce gólů z celé NHL, a to 72 branek v 19 zápasech, což je obrovské číslo.

Útočníci:

Michael Backlind, Sam Bennet, Brandon Bolling, Lance Bouma, Joe Colborne, Micheal Ferland, Michael Frolík, Johny Gaudreau, Derek Grant, Jiří Hudler, David Jones, Josh Jooris, Sean Monahan, Mason Raymond, Matt Stajan – nejproduktivnějšími hráčí je pětice  Gaudreau (4+13), Hudler (4+9), Monahan (6+7), Frolík (4+8) a výčet hráčů, kteří dokázali nasbírat více jak 10 bodů uzavírá Bennett s bilancí 4+7.

Změny v kádru

Příchody:

Garnet Hathaway (Adirondack Flames), Jakub Nakládal (TPS), Dougie Hamilton (Boston), Michael Frolík (Winnipeg), Derek Grant (Ottawa), Mason McDonald (Charlottetown Islanders), Hunter Smith (Oshawa Generls), Oliver Kylington (AIK), Rasmus Andersson (Barrie Colts), Freddie Hamilton (Colorado), Kevin Poulin (Tampa Bay)

Odchody:

Raphael Díaz (Rangers), Sena Acolatse (Panthers), Max Reinhart (Predators), Mark Cundari (Sharks), John Ramage (Blue Jackets), Brian McGrattan (Ducks), David Schlemko (Devils), Brad Thiessen (Lake Erie Monsters), Corey Potter (Coyotes), Paul Byron (Canadiens)

Aktuální forma

Calgary doplácí na své nevyrovnané výkony. Začátek sezony Flames příliš nevycházel a bilance jejich zápasů byla záporná. Tým se však začíná dostávat malinko do tempa a z posledních 6 zápasů dokázali 3x zvítězit. Na domácí půdě dokázali porazit Philadelphii,  Pittsburgh a v prodloužení uspěli také na ledě Capitals. V neděli nestačili na Chicago, které jim uštědřilo 4gólový příděl.

Předpokládané sestavy

Devils: Schneider – Greene, Larsson, Moore, Severson, Merrill, Schlemko – Cammalleri, Henrique, Stempniak – Kalinin, Zajac, Palmieri – Tlustý, Josefson, Tootoo – Farnham, Gionta, O’Neill

Flames: Ramo – Bollig, Giordano, Brodie, Russell, Hamilton, Engelland, Wideman – Gaudreau, Monahan, Hudler, Bennett, Backlund, Frolik, Colborne, Stajan, Jones, Ferland, Jooris

Čtěte také

Devils 4-2 Blues

Ďáble, co na to říkáš...?