Peklo / Hlavní zprávy / John Hynes: Študent hry (1/2)

John Hynes: Študent hry (1/2)

Ray Shero musel po príchode do Newarku hľadať nového hlavného kouča tímu. Jeho voľba nakoniec padla do Wilkes-Barre/Scranton, kde dovtedy pôsobil 40-ročný John Hynes. Veľa fanúšikov nevedelo, či je to správny krok, ale kompetentní ľudia vedeli, že Shero priviedol vhodného človeka.

Hynes dovtedy nemal žiadne skúsenosti s NHL, nikdy v nej nehral ani netrénoval, a tak zostalo veľa fanúšikov Devils na pochybách, či je práve toto rozhodnutie správne. Zainteresovaní ľudia však cítili, že voľba padla na správneho človeka.

Po tom, čo Hynes v prvom zápase medzi seniormi utrpel vážne zranenie v oblasti krku sa rozhodol povesiť korčule na klinec a ukončil aktívnu hráčsku kariéru. Rozhodol sa, že svoju milovanú hru neopustí a následne sa chcel stať trénerom. Netrvalo dlho a pomaly sa v tejto sfére začal zdokonaľovať. Našťastie, na začiatku dlhej cesty bol jeho prvým mentorom Jack Parker z Bostonskej univerzity.

Nemohol som uveriť tomu, ako ľahko sa dokázal premeniť z člena tímu na trénera semi-profesionálov,“ spomína si Parker, legendárny univerzitný tréner, ktorý strávil na lavičke Terriers neuveriteľných 40 sezón a dovedna si v nich pripísal 897 víťazstiev. „Je zvykom, že obyčajne prídete o dva roky neskôr, keď nepoznáte hráčov a netrávili ste s nimi väčšinu svojho času, ale on sa s tým vysporiadal naozaj dobre a myslím, že to vypovedá o tom, ako ho spoluhráči rešpektovali a s akou vážnosťou zobral svoju novú úlohu v tíme.“

Každý miloval chvíle strávené v jeho okolí,“ pokračuje Parker. „Okrem toho bol výborný študent hry. Musel byť, pretože nebol až tak obdarený talentom. Bol naozaj múdry, rozumný hráč a taký istý je aj ako tréner.

Po vyštudovaní zostal na Commonwealt Avenue, kde pôsobil ako asistent trénera Terriers. Rozhodol sa využiť príležitosť a po pôsobení na univerzite sa ocitol v roli asistenta v Národnom rozvojom programe pre hráčov USA v Michigane. Jeho novým mentorom bol Jeff Jackson.

O dva roky neskôr sa opäť sťahoval. Začal pracovať pre tím UMass-Lowell, kde ho usmerňoval Tim Whitehead a bol znovu pozvaný do Ann Arbor, kde opäť pôsobil ako asistent trénera v rozvojom programe USA pod taktovkou Mikea Eavesa. Nasledujúci rok sa Eaves stal hlavným lodivodom na Univerzite v Michigane a chcel, aby sa k nemu Hynes pripojil.

Eaves sa vyjadril, že keď ho stretol, Hynes sa svojou povahou podobal na malého pitbulla, ktorý sa chytí svojej šance, robí, čo môže a úspech sa nakoniec dostaví. “Samozrejme, chcel som vo svojom zbore človeka, ako bol on,” povedal Eaves.

Hynes si u Badgers odkrútil jednu sezónu a krátko po jej skončení mu volali ľudia z rozvojového kempu, aby sa vrátil späť. Povedali, že v tomto prípade by sa už vrátil ako hlavný kouč tímu.

Pre tímy bol atraktívnym trénerom, pretože bolo očividné, že bol naozaj dobrý v tom, čo robil,“ vysvetľuje Parker. „Od trénerov na BU (Boston University) som to počúval neustále – aký bol skvelý tréner, aký bol vždy nadšený pre vec, akú výbornú prácu Hynes-y odviedol. Taká bola jeho reputácia, takže bolo ľahké o ňom premýšľať, ako o doplnení vášho trénerského zboru. Ešte k tomu je výborný človek.

Po tom, čo Hynes kývol na ponuku hlavného kouča v rozvojovom programe, strávil v ňom šesť rokov. Za toto obdobie pomohol USA vyhrať zlato (2006), striebro (2004) a bronz (2008) na Majstrovstvách sveta do 18 rokov, zlato na Majstrovstvách sveta juniorov v roku 2004, ktoré dosiahol opäť ako asistent trénera pod Eavesom a nakoniec sám dostal príležitosť trénovať amerických juniorov na Majstrovstvách sveta v roku 2008.

Jeho kariéra sa však nezastavila, nikdy si nekládol ciele, ale po niekoľkých úspešných rokoch medzi juniormi sa rozhodol, že je čas na zmenu, a tak začína jeho angažovanie v seniorskom profesionálnom hokeji práve v tíme Wilkes-Barre/Scranton, farmárskom celku Pittburghu Penguins.


zdroj: devils.nhl.com

Čtěte také

Seznamte se: Ryan Murray

Příchod obránce Ryana Murraye byl prvním krokem, který provedl generální manažer Tom Fitzgerald, když se Draft roku 2020 chýlil ke konci a liga směřovala k volnému jednání. V noci před otevřením trhu s volnými hráči přijal Fitzgerald telefonát od generálního manažera Columbusu Jarmo Kekalainena, který pro něj měl nabídku. Tou nabídkou byl Ryan Murray, hráč, …

Ďáble, co na to říkáš...?