Peklo / Hlavní zprávy / John Hynes: Študent hry (2/2)

John Hynes: Študent hry (2/2)

Mladý americký tréner urobil veľký progres a v juniorskom hokeji dosiahol niekoľko úspechov. Jeho túžba rásť však naďalej silnela, a tak ho ešte viac lákal seniorský hokej na najvyššej úrovni. Nakoniec dostal príležitosť v AHL.

Jack Parker, jeho prvý mentor, nebol prekvapený z úspechov, ktoré Hynes na lavičke dosiahol. Už od začiatku bol vytrvalý a dôsledný, takže jeho čas v seniorskom hokeji musel raz prísť.

Naozaj sa zaujíma o názory ostatných ľudí a predtým, ako si utvorí vlastný názor sa snaží z okolia vstrebať všetky informácie,” vysvetľuje Parker. “Pracoval s veľkým počtom výborných trénerov – rešpektovaných mužov, ktorých názory si vážil – a vždy mal na jazyku nejaké otázky. Aj keď už bol poučený, neprestal. Nikdy si nemyslel, že vie všetko alebo viac ako ostatní tréneri a že nemôže byť lepší. Uvedomuje si, že ak naozaj robí to, čo ho baví, tak je pravdepodobne vždy lepší spôsob, ako to robiť. Stále sa toho drží a nikdy sa neprestane vzdelávať.”

Nikto nepochyboval, že za jeho úspechmi stojí drina a hodiny štúdia najrýchlejšej hry, ale medzi fanúšikmi nebol príliš známy, pretože stále neurobil ten krok vpred a zostával v mládežníckom hokeji. Jeho postoje a myšlienky však pomáhali pri progrese mladých hráčov, a tak je pochopiteľné, že miesto medzi juniormi mu vyhovovalo.

Nikdy som si nerobil žiadne termíny v mojej kariére, ale po čase bola príležitosť účinkovať v profesionálnom hokeji vec, ktorá ma začala viac a viac zaujímať.”

V roku 2009 sa mu napokon podarilo vkročiť do sveta profesionálneho hokeja, kedy sa stal asistentom trénera v tíme Wilkes-Barre/Scranton, záložného tímu Pittsburghu Penguins. S novým tímom sa dohodol na jednoročnej zmluve.

Nedávalo mi to zmysel, tak som mu položil otázku ´Prečo chceš práve toto?´,” povedal Ray Shero, vtedajší GM Penguins. “On odpovedal, že to bola príležitosť, pri ktorej by sa mohol potenciálne dostať na lavičku tímu NHL. Robil všetko dobre práve kvôli správnym dôvodom. Keď sa stal hlavným trénerom tímu, všetci zainteresovaní ľudia – Jason Botterill, Tom Fitzgerald, Billy Guerin – mi potom povedali, aký bol skvelý tréner. Vo Wilkes-Barre sme mali niekoľko naozaj dobrých trénerov, takže to o niečom vypovedalo. Aj minulý rok, keď som nepracoval, som vedel, že ak budem mať opäť príležitosť viesť tím ako generálny manažér, tak by bol John Hynes na mojom zozname. Samozrejme, záležalo by na tíme a jeho potrebách.”

Bol proste pripravený. Mohli by ste povedať, že mal reálnu predstavu o tom, čo tu chce robiť, ako chce hrať a čo chce povedať.”

Podľa mňa musí byť tréner schopný robiť tri veci – učiť, inšpirovať a držať disciplínu,” pokračuje Shero. “Mal všetky tri vlastnosti a jeho komunikačné schopnosti sú veľmi, veľmi dobré. Na jednej strane musí tréner povedať, čo budeme robiť, ale naozaj dobrí tréneri povedia, prečo a John to urobil najlepšie – vysvetlil, akou trénerskou cestou nájdeme individuálny aj tímový úspech.

Moja trénerská filozofia je založená na tom, že na všetkom záleží. Záleží na atmosfére v našom tíme. Záleží na vašom vzťahu s hráčmi. Nie je to len o kreslení X a O na tabuľku. Záleží na kondícii hráčov. Všetky tieto veci sú dôležité,” načrtáva svoje zmýšľanie Hynes. “Ak žijete ako tréner v jednej dimenzii, pravdepodobne nemáte príležitosť stále zlepšovať vašich hráčov alebo vyťažiť z vášho celku maximum.”

Hynes urobil ihneď dojem a Shero samozrejme neváhal a ihneď mu ponúkol zmluvu v tíme Diablov.

Keď som s ním viedol rozhovor kvôli tejto pozícii, nikdy som o ňom nepomyslel tak, že by som najal nejakého iného trénera a Johna by som zamestnal ako asistenta,” povedal Shero. “Pracoval pre túto príležitosť a všetci – bývalí hráči, iní tréneri a manažment nemajú na jeho osobu nič, len pozitívne slová.”

40-ročný tréner mal ale jednu nevýhodu – nikdy nehral ani netrénoval celok v NHL, a tak sa viacerí báli, či to nepokazí jeho kariéru v najlepšej hokejovej lige sveta.

Samozrejme, bol to risk menovať trénera bez skúseností z NHL,” pokračuje Shero. “Ale v každom rozhodnutí bol risk – v menovaní mňa do New Jersey, vo výmene alebo podpise. O tom je celá táto hra – prijať risk – ale on je viac ako pripravený na túto príležitosť v NHL a ihneď vo mne vyvolal očakávania a som naozaj vzrušený z toho, kam dotiahne tento tím.”

Z týchto pozitávnych rečí jasne vyplýva, že aj keď sa na lavičke Diablov objavil nový tréner bez skúseností a mnohých ľudí tento krok zaskočil, jeho príchod na veľkú scénu bol viac ako očakávaný.

Jeho úspech v NHL ma prekvapil len preto, že som si myslel, že by chcel zostať v univerzitnom hokeji,” hovorí Parker. “Ale to, ako rýchlo našiel úspech v trénovaní… Nie, nie som úplne prekvapený. Je to naozaj dobrý tréner a každý, kto ho pozná alebo pod ním hral, to vie.”


zdroj: devils.nhl.com

 

Komentáře

Čtěte také

Ty Smith: Loňské vyřazení z kádru mě mrzelo, ale zároveň motivovalo

Talentovaný obránce Ty Smith nenesl úplně nejlépe, když byl před startem sezony 2018/2019 vyřazen z týmu a poslán zpět do WHL. Nyní je však odhodlaný přesvědčit trenéry, že se stal ještě lepším hráčem. „Bylo to pro mě těžké, ale zároveň mě to motivovalo,“ přiznává. „Nechcete to slyšet, nicméně když se za tím ohlédnu nyní, ve …

Leave a Reply

Your email address will not be published.