Peklo / Binghamton Devils / Joseph Blandisi jedním z překvapení sezóny

Joseph Blandisi jedním z překvapení sezóny

Patří mezi šest nejlepších útočníků OHL. Umí hrát velmi chytře a dokáže se nenápadně dostat pod kůži soupeře. Těmihle herními vlastnostmi v minulosti skauti charakterizovali  nadějného hokejistu Josepha Blandisiho, který před nedávnem začal oblékat dres New Jersey.

Přitom ještě rok zpět by jeho přítomnost v Newarku očekával málokdo. Jednadvacetiletý Blandisi byl draftován už v roce 2012 Coloradem Avalanche. Nikdy za něj ale neodehrál jediný zápas. Vedení organizace nechávalo talentovaného Kanaďana pravidelně nastupovat v juniorské Ontario Hockey League. Zde hájil barvy Owen Sound Attack, Ottawa 67’s a Barrie Colts. V průběhu minulých tří let získal úchvatných 244 bodů za 246 utkání a vysloužil si pozornost Devils.

Funkcionáře Devils evidentně k přesunu hráče do Albany definitivně přesvědčila nevídaná loňská bilance 68 zápasů a 112 bodů. „Devils o mě projevili velký zájem,“ říká Blandisi. „Je to samozřejmě skvělý pocit, když klub prokazuje takovou víru ve vaše dovednosti,“ má radost ze zaměstnavatelova přístupu. Dále se Blandisi vyjádřil, že Albany je pro hokejový rozvoj ideální volbou. Jako stěžejní důvod zmiňoval mladý a bezproblémový kolektiv.

Ukázka Blandisiho sebevědomí a šikovnosti za Barrie Colts

Do AHL ale kanadský útočník nevstoupil dobře. Po pěti úvodních duelech měl na kontě pouhý jeden gól. Potenciál rodáka z Markham se začal projevovat až na přelomu října a listopadu. Že jeho angažování nebylo chybou, naplno ukázal v souboji s Uticou. Albany utkání vyhrálo 6:1 a samotný Blandisi stál za čtyřmi asistencemi.

Podobným tempem pokračoval i v dalších týdnech. Statistika po osmnácti střetnutích mluvila jasně – sedm branek a devět nahrávek. Kromě toho Blandisi dosáhl na 32% úspěšnost střel, čímž se stal třetím nejpřesněji mířícím hokejistou celé AHL. „Myslím, že mi pomáhali hlavně moji spoluhráči,“ tvrdil Blandisi skromně. „Je výborný. Mladý kluk, který každé utkání nadoraz odmaká. Všechno provádí ve vysokém tempu,“ nemohl si týmového kolegu vynachválit Paul Thompson.

Rychlý vzestup a první kroky v New Jersey

Největší možná pocta tak na sebe nenechala dlouho čekat. Blandisi se v polovině prosince dočkal povolání do NHL. A ani mezi nejlepšími hráči světa nezastával druhořadou roli. Na ledě dostával slušný prostor a při svém pátém zápase proti St. Louis si dokonce připsal první asistenci. „Joe hrál velice pěkně. Těžil ze své rychlosti, díky níž si vypracoval několik slibných šancí,“ zhodnotil tehdy Blandisiho výkon trenér John Hynes.

Premiérovou branku vsítil o devět dní později proti mužstvu Ottawy. „Tohle jsem nemohl netrefit. Schlemko mi dokonale přihrál a měl jsem to už snadné,“ popsal Blandisi gólovou situaci. „Na každý další duel se vždy těším. Chci zde zůstat nejdéle, jak to jen půjde,“ dodal.

Po středečním utkání s Penguins jej sice Devils odeslali zpět do Albany, učinili tak však proto, aby mohl Blandisi hrát i během probíhající ligové pauzy, způsobené konáním All-Star Game. Pokud ovšem nijak zásadně nevypadne z formy, může se těšit na brzký návrat.

foto: thealbanydevils.com

Čtěte také

John Hynes: Druhá třetina nás stála zápas

Devils se na svém ledě ukázali proti Tučňákům z Pittsburghu, ale bohužel se jim nedařilo. Hlavně tedy ve druhé třetině, která je stála zápas. Jinak to bylo velmi vyrovnané a hrál se pohledný hokej, který musel fanoušky bavit. „Měli jsme dost šanci abychom vyhráli, ale neproměnili jsme je,” smutnil Marcus Johansson. „Bojovali jsme, měli jsme …

Ďáble, co na to říkáš...?