Peklo / Hlavní zprávy / Andy Greene – spoľahlivosť v zadných radoch

Andy Greene – spoľahlivosť v zadných radoch

AUTOR: RADOVAN GÁL

Skúsený obranca a súčasný kapitán tímu z Newarku sa narodil 30. októbra 1982 v americkom  Trentone. Študoval na univerzite v Ohiu, kde hral aj hokej a v sezóne 2005/2006 sa tešil z majstrovského titulu NCAA. Po tejto sezóne prišla ponuka od Devils, a tak ako nedraftovaný hráč dostal možnosť bojovať o presadenie sa v najlepšej hokejovej lige sveta.

Prvú sezónu odohral prevažne na farme Lowell Devils (dnes Albany Devils). Odohral tam 52 zápasov. V prvom tíme si v prvej sezóne pripísal 23 štartov. Od nasledujúcej sezóny si už pripisoval len štarty za New Jersey. Greene sa postupom času stal oporou zadných radov Devils. Od roku 2012/2013 až do konca minulej sezóny zdobilo jeho dres písmeno A.

Pred aktuálnou sezónou riešili Devils situáciu ohľadom nového kapitána, keďže Bryce Salvador ukončil kariéru. O určení kapitána hlasoval manažment, tréneri aj samotní hráči. Zhodli sa jednosmerne – nový kapitán musí byť Andy Greene.

Za Andyho rozhodlo, že je vodcovskou osobou na ľade aj mimo neho, vždy vystupuje ako profesionál a jeho samotná hra, ktorá je na vysokej úrovni,“ zhodnotil pred aktuálnym ročníkom nového kapitána tréner John Hynes. K tejto veci sa vyjadril aj Stephen Gionta: „Po odstúpení Salvadora som si bol istý, kam poputuje kapitánske C, lebo Andy bol za posledný čas náš najlepší hráč na ľade a keď hovoril v kabíne, ostatní počúvali.

Mám tú česť hrať s Andym 10 rokov a videl som, ako sa stal lídrom nášho tímu na ľade i mimo neho,“ povedal center Travis Zajac.

Andy svoju úlohu prijal a dokazuje to hlavne na ľade, kde má pre tím obrovský prínos. Greenov dobrý kamarát a dvojička v obrane bol Mark Fayne, ale po jeho odchode z tímu musel jeho miesto v zostave nahradiť niekto iný. V tejto sezóne je jeho dvojičkou Adam Larsson, s ktorým sú najvyťažovanejší obrancovia Devils. Na ľade ho vidíme hlavne pri oslabeniach. Jeho defenzívna hra, pokrytie puku, hra do tela je na vysokej úrovni. Preto ho tréner Hynes posiela na ľad pri každom dôležitom striedaní. Jeho priemerný čas na ľade sa pohybuje okolo 24 minút.

Greene odohral v NHL 622 zápasov, v ktorých si pripísal 35 gólov a 147 asistencií. V +/- sa nachádza na čísle +9. V play-off si pripísal v 45 zápasoch tri góly a štyri asistencie a v +/- je v kladnej hodnote s číslom +4 . V New Jersey mu od sezóny 2015/2016 začala platiť nová zmluva na 5 rokov vo výške 25 miliónov dolárov. V roku 2010 si obliekol aj národný dres USA na majstrovstvách sveta.

Andymu nikdy nebola ľahostajná ani mládež. Preto otvoril letnú hokejovú školu. Andy vo svojej škole zástava iný prístup. Kladie veľký dôraz na vyučovanie korčuľovania s pukom a učením sa hokejovej hry tak, aby to bola vždy zábava. Ale vždy platí, že sa musí tvrdo pracovať na ľade i mimo neho. Sám Andy sa zúčastňuje, aby pomohol novým hokejovým nádejam. Túto úlohu zastáva aj v kabíne Devils, keďže obranné rady sú pomerne mladé. Cory Schnieder povedal na adresu Greena: „Je jeden z najpracovitejších hráčov, ktorých poznám a vždy svojou tvrdou prácou a nasadením inšpiruje ľudí okolo seba.“

A ako odpovedal na otázku, čo by robil, keby nebol hokejistom? „Podľa všetkého by som bol asi učiteľom, ale možno by bolo fajn byť aj profesionálnym golfovým hráčom,“ odpovedal Greene.

Andy je jednoznačne skalou obrany Devils a skalou celého mužstva, ktoré ho rešpektuje za všetku jeho prácu. Keby ste hľadali rešpektovanejšieho hráča v kabíne tak ho nenájdete, lebo Andy je tam ten „veľký otec“.

Čtěte také

Devils 4-2 Blues

Ďáble, co na to říkáš...?