Peklo / Sezona 2015/2016 / Ilya Kovalchuk se do NHL nevrátí, alespoň prozatím

Ilya Kovalchuk se do NHL nevrátí, alespoň prozatím

GM Devils Ray Shero vypadal, že má docela chuť poskytnout rozhovor o Kovalchukovi. Možná i proto, že Kovalchuk žádným způsobem nekontaktoval nikoho z Devils ohledně návratu do NHL.

Shero řekl že ani Kovalchuk, ani nikdo jiný jej nekontaktovali.

,,Ne, nikdo se mi neozval,” řekl Shero. ,,Pouze jsem to sledoval v novinách jako každý jiný. Nebyl jsme tu, když odešel, a ani nevím, co přesně se tu přihodilo. Pak jsem o tom četl. Teď se nikdo neozval a tak uvidíme, co se stane.”

Kovalchuk, nyní 32 let starý útočník, neslavně opustil NHL po výluce v sezóně 2012-13. Vrátil se do Ruska a rozvázal se tak z 15 let dlouhé smlouvy s Devils, která mu slibovala 100 milion dolarů. Za Devils tak odehrál pouze 250 zápasů včetně play-off.

Nyní si prochází problémy v týmu Petrohradu. Byl zbaven kapitánské pásky a nenastupuje v play-off. Přestože se na povrch dostávaly zprávy o tom, že je to z důvodu jeho špatné formy, tak pravý důvod může být spíše ekonomický. 

Hodnota rublu klesá a finanční problémy celé KHL by mohly znamenat, že Petrohrad nebude mít dostatek financí na zaplacení Kovalchukova posledního roku kontraktu v sezóně 2016-17. Možná i proto se snaží liga i Petrohrad dotlačit Kovalchuka k tomu, aby svůj kontrakt zrušil. 

Petrohrad opakovaně nabídl Kovalchukovi 1 milion dolarů za to, že zruší kontrakt po prvním dubnu. Vzhledem k informacím, které dnes máme se Kovalchuk a tým domluvili na tom, že kontrakt bude mít nejméně do 30. dubna. Do play-off již však nezasáhne.

Vzhledem k tomu, že Kovalchuk zatím neudělal žádný krok k návratu do NHL, tak to vypadá, že liga se tím zabývat nebude. Alespoň dokud se nikdo neozve.

,,Co bych vám řekl ke Kovalchukovi… je tu tolik různých pravidel k této situaci,” řekl novinářům zástupce komisaře NHL Bill Daly. ,,Je to komplikovaná situace. Pokud se bude chtít vrátit do NHL, bude muset podepsat smlouvu. Nejsem teď schopen vám říct jaké pravidla a jak se budou uplatňovat.”

,,Co bych řekl je to, že jeho dobrovolné podepsání odstoupení od smlouvy v NHL, znamená to, že hlavní nárok na něj by měli mít Devils.”

Bill Daly vypadal, že je velmi opatrný. A vypadalo to, že “nárok na něj” by nemuselo rovnou znamenat kontrakt s Devils. Některé zdroje tvrdí, že Kovalchuk by se mohl vrátit do NHL jako volný hráč a podepsat tak s jakýmkoliv týmem. Devils by však měli možnost tomu zabránit.

V roce jeho odchodu (2013), znělo pravidlo o jeho návratu takto:

,,Musel by celý kalendářní rok nehrát v žádné lize na světě a pak by stále potřeboval povolení od Devils k návratu.”

,,Pokud by se nesplnila první podmínka, potřeboval by povolení od všech 30 týmů NHL.”

,,Od 35 let Kovalchuka se může vrátit do jakéhokoliv týmu jako volný hráč.”

Někteří lidé říkají, že je zde díra v zákoně, kterou by mohl Kovalchuk využít. To by mu umožnilo vrátit se do ligy bez souhlasu všech 30 týmů. A to proto, že už rok bez jakékoliv ligy dohromady byl. Ligový zdroj řekl, že tato část je “nekompletní” a “nereflektuje všechny relevantní ustanovení”.

I přes to stále není jasné, co by se stalo, kdyby se chtěl Kovalchuk vrátit.

Otázku, zdali by Kovalchuk musel být rok bez hokeje, nechtěl Bill Daly potvrdit, ani vyvrátit.

K dnešnímu dni Kovalchuk o návrat nepožádal a Shero jasně naznačil, co by tento proces znamenal.

,,Myslím si, že je to opravdu otázka pro ligu,” řekl Shero. ,,Bill Daly již něco řekl a já myslím, že všichni si to již přečetli. Pokud se rozhodne k návratu do ligy, bude to liga muset řešit a podat konečné rozřešení. Ale já si myslím, že Devils budou mít vždy přednostní právo. Ale jak říkám, až se to stane tak nad tím můžeme přemýšlet. Zatím jsem pouze četl, co jste vy psali v novinách. Pokud se to stane tak uvidíme co s ním, jaké budou jeho plány a jak to dopadne. Do té doby je zbytečné o tom polemizovat.”

Shero byl samozřejmě GM pittsburghu, když se odchod Kovalchuka realizoval.

Kontrakt Kovalchuka, který s Devils podepsal v roce 2010, byl vzájemně ukončen, když podepsal smlouvu o odchodu v roce 2013. Technicky tak dnes již smlouva s Devils neexistuje. Shero se vyhnul rozebírání toho, jaký typ kontraktu by Kovalchuk dostal, kdyby se vrátil k Devils, pokud by tedy Devils měli zájem ho podepsat.

,,To je něco o čem nechci ani spekulovat a nechal bych to na lize,” řekl Shero. ,,Myslím si, že je to velmi předčasné. I vzhledem k tomu, že nevím jestli se chce vrátit, či kde by chtěl hrát. Je v Rusku. A je tam stále pod smlouvou.  Nemůžu tedy o ničem spekulovat.”


zdroj: Fire & Ice Blog

Čtěte také

Capitals 5-2 Devils

Ďáble, co na to říkáš...?