Peklo / Hlavní zprávy / Jordin Tootoo bol nominovaný na NHL Foundation Player Award

Jordin Tootoo bol nominovaný na NHL Foundation Player Award

Vedenie New Jersey Devils sa rozhodlo, že najvhodnejším kandidátom na Foundation Player Award je Jordin Tootoo. Tootoo ukazuje, že má veľké srdce a sám tvrdí, že pomáhanie ostatným neberie ako povinnosť, ale ako životné poslanie.

Cena NHL Foundation Player je cena pre hráča, ktorý využíva základné hokejové hodnoty – oddanosť, vytrvalosť a tímová spolupráca – pre zlepšenie a obohatenie života ľudí vo svojom okolí. V minulej sezóne ju získal obranca Brent Burns zo San Jose Sharks.

Kanadský útočník si v živote prešiel ťažkými obdobiami, v minulosti mal problémy s alkoholom, ktoré prekonal a naďalej hráva v NHL. Za vernosť a oddanosť hokeju si v minulej sezóne vyslúžil nomináciu na trofej Billa Mastertona.

Charite sa začal venovať už v roku 2002, po tom, čo jeho starší brat Terence spáchal samovraždu. Aktívne sa zapája do akcií, ktoré majú ľuďom jasne vštiepiť odkaz, že smrť nie je v žiadnom prípade najlepšie riešenie. Chce, aby sa predišlo samovraždám a svojou aktivitou sa snaží ukázať ľudom aj iný, optimistický pohľad na svet okolo nich. Jeho myšlienky smerujú aj na mladú generáciu ľudí a pomáha tým, čo to v živote nemajú ľahké. Organizácia, ktorú založil, nesie meno Team Tootoo.

“Celý projekt sme rozbehli po tom, čo zomrel môj brat a chceme, aby sa zvýšilo povedomie o prevencii samovrážd a mladých ľudí v nebezpečenstve,” povedal Tootoo. “Po samovražde nebudete nikdy poznať odpovede. Učíme to mladých ľudí a dávame im možnosť vidieť svetlo na konci tunela.”

Projekt Team Tootoo vznikol v roku 2011 a odvtedy už Jordin rozdal peniaze niekoľkým organizáciám. Podporil The Jason Foundation, ktoré poskytuje užitočné informácie študentom, pedagógom a rodičom o samovraždách mladistvých a ich prevencii, STARS, ktoré chce zamedziť a zasiahnuť proti šikanovaniu a následne aj liečiť napadnuté osoby; OasisCenter, ktoré pracuje s mladými ľuďmi v nebezpečenstve a The Sports Fund of the Community Foundation of Tennessee, ktoré podporuje neziskové organizácie venujúce sa trénovaniu a učeniu detí a okrem toho podporuje mladých športovcov.

“V roku 2011 sme to posunuli na nový level,” pokračuje Tootoo. “Myslím, že to bol správny čas na to, aby som pomáhal viac v týchto veciach. Po tom, čo som si prešiel duševnou chorobou a myšlienkami na samovraždu som si myslel, že by som mohol byť pre ľudí ideálny príklad.”

Tootoo cítil potrebu pomôcť najmä kvôli spôsobu žitia v jeho okolí. Prvý a jediný Eskimák v NHL vyrastal v Rankin Inlet, Nunavut, ktoré sa nachádza približne 1600 kilometrov od Winnipegu. V komunite Inuitov je veľký počet samovrážd, čo ho veľmi trápilo a celý čas mal nutkanie s tým niečo urobiť.

“Každý sa so svojimi problémami vyrovnáva iným spôsobom, ale myslím, že ak ste spokojný sám so sebou, tak sa vám ľudia viac otvoria. To, čo sa deje na Severe, je naozaj zložitá vec. Je to epidémia. Je skvelé, keď pomôžem aspoň jednej osobe.”

Cez leto nezabúda na rodný kraj a vždy sa vracia späť, aby mohol zdieľať svoj životný príbeh s ostatnými a motivovať mladých ľudí.

“Na konci dňa je to stále iba o povzbudení ľudí a uvedomení si, že na tento svet prišli z nejakého dôvodu. Život je príliš krátky – chcete si užiť každý deň.”


zdroj: devils.nhl.com

zdroj obrázku: Fred Kfoury III/IconSportswire

Čtěte také

Fitzgerald pokukuje po novém trenérovi

Prozatimní generální manažer Tom Fitzgerald se začal v době přerušení sezony NHL poohlížet po novém hlavním trenérovi. Mluvil s několika kandidáty. Jedním z kandidátů je i bývalý trenér Vegas Golden Knights, Gerald Gallant, který v sezoně 2017-18 získal cenu Jacka Adamse za nejlepšího trenéra NHL. Tehdy dovedl Vegas až do finále Stanley Cupu. Golden Knights …

Ďáble, co na to říkáš...?