Peklo / Ohlasy / Souhra se Zachou mi připomínala zlatá léta s Petrem Sýkorou, říká Eliáš po možné derniéře u Devils

Souhra se Zachou mi připomínala zlatá léta s Petrem Sýkorou, říká Eliáš po možné derniéře u Devils

Pokud byla včerejší noc opravdu Eliášovým loučením s Devils, jen těžko mohla dopadnout lépe. Klubová legenda, jejíž dres s číslem 26 bude bezpochyby jednou viset pod stropem Prudential Center, odehrála skvělý zápas, když zaznamenala 3 body za gól a 2 asistence.

„Skoro už jsem zapomněl, jaké to je vstřelit gól. Byl to ale skvělý pocit. Cítil jsem se jako v těch velkých zápasech v playoff. Už je to přeci jen dlouho, co jsem se naposledy trefil,“ řekl Patrik Eliáš, jenž odehrál třetí zápas po dlouhodobém zranění, k momentu, kdy pouhých 16 sekund před koncem duelu prostřelil brankáře Toronta Garreta Sparkse.

Nebyl to však jen tento jeden moment, kdy Eliáš potvrdil, že i přes svůj věk má stále co nabídnout. V utkání zaznamenal kromě gólu také 2 asistence 4 kladné body za účast na ledě. Skvělou kombinační hrou nadchla jeho formace s Devantem Smith-Pellym a Pavlem Zachou. Ten nastoupil do prvního utkání NHL v kariéře a hned se blýskl dvěma asistencemi. Sám Eliáš si souhru Zachou velmi pochvaloval. „Od začátku jsme si na ledě skvěle rozuměli, měli jsme spoustu šancí a pěkných akcí a oba jsme si zápas velmi užili. Ta chemie a vzájemné porozumění mi místy připomínaly naši souhru se Sykym (Petr Sýkora – pozn. redakce),“ vyzdvihla klubová ikona českou spolupráci. „Všichni mladí kluci dnes hráli dobře. A Pavel, ten všem ukázal, čeho je skutečně schopný a na co se od něj můžou Devils v budoucnu těšit,“ řekl Eliáš na adresu devatenáctiletého talenta a v žertu politoval, že s ním nemohl odehrát více zápasů: „Možná bych měl na kontě více bodů.“

Mezigenerační spolupráci si pochvaloval také kouč John Hynes„Byl na ně moc hezký pohled. Už od prvních minut zápasu byli jednou z nejlepších formací na ledě. Hráli skvěle,” uznává trenér.

Na tahu je nyní klub

A jak to tedy vypadá s dalším působením nejproduktivnějšího Ďábla historie? Eliášovi bude příští týden 40 let a smlouvu na další sezonu nemá. Sám však říká, že by ještě hrát chtěl. „Doufám, že to ještě konec není,“ říká jasně s tím, že poslední 3 zápasy, které po zranění odehrál, ho utvrdily v tom, že by s hokejem ještě nerad končil. „Moc jsem si ty zápasy užil. Dodaly mi sebevědomí, že i navzdory těm letošním zraněním můžu stále hrát. Jsem příjemně překvapen, jak dobře jsem se na ledě cítil,“ dodává.

Zároveň si však uvědomuje, že vše záleží zejména na zájmu ze strany klubu. „Nechce se mi ještě končit, ale může se to stát. Já jsem v tuto chvíli šťastný, že jsem si mohl odehrát alespoň tyto tři zápasy, které mě opět nabily dobrým pocitem a pozitivní energií. Co bude dál, to se uvidí. Záleží hlavně na plánech a představách klubového managementu, vlastníků a trenérů,“ řekl Eliáš ve středovém kruhu bezprostředně po zápase a nezapomněl ocenit podporu fanoušků. „Nemůžu vám poděkovat dost. Chovali jste se ke mně dobře po celou kariéru, v dobrých i horších časech. Je to úžasný pocit a moc si toho vážím. Doufám, že jste si dnešní zápas užili tak jako my na ledě,“ uzavřel za hlasitého skandování ‚One more year!‘ (Ještě jeden rok!), jež se neslo z ochozů vyprodaného Prudential Center.

A co myslíte vy? Zasloužil by si Patrik Eliáš další smlouvu u Devils? Má ještě týmu co nabídnout? A co si slibujete od Pavla Zachy? Stane se v příští sezoně důležitou součástí mužstva? Diskutujte pod příspěvkem na facebooku.

Povedené debuty a nadšení ze hry Pavla Zachy

Hned trojice hráčů v dresu Devils včera zažila debut v NHL. Šestka loňského draftu Pavel Zacha nastoupil na centru 1. formace mezi Eliášem a Smith-Pellym, Miles Wood se zařadil na levé křídlo 3. útoku po bok Henriqua a Kennedyho a obránce Steve Santini vytvořil pár s Davidem Schlemkem. A klubový management mohl být s jejich výkony jen spokojený.

„Myslím, že v dnešním zápase jsme všichni dobře viděli, jak velký mají ti kluci potenciál,“ pochválil po utkání své nové svěřence kouč John Hynes a vyzdvihl zejména zapojení Pavla Zachy.

„Pavel udělal během roku velký pokrok,“ řekl na adresu českého útočníka. „Zesílil, nabral na rychlosti, je zodpovědnější, velmi silný na puku a platný na obou stranách hřiště. Bylo to vidět jak při hře pět na pět, tak ve speciálních formacích v oslabení či přesilovce,“ neskrýval trenér nadšení ze Zachovy hry.

Také Pavel Zacha bude mít na svůj první zápas v nejslavnější lize světa jen nejlepší vzpomínky. Přestože, jak přiznává, se kvůli nervozitě na včerejší duel prakticky nevyspal, na ledě to vůbec nebylo znát a ve formaci s jedním ze svých dětských idolů, Patrikem Eliášem, si počínal jako starý mazák. Svého premiérového bodu v NHL se tak dočkal již po 9 minutách hry. „Měli jsme už předtím několik šancí, tak jsem si jen řekl, že musíme hrát pořád stejně a padne to tam. Jsem hlavně rád, že jsem týmu pomohl k výhře. Kdybychom prohráli, byly by mé body k ničemu.“

Spokojený byl lodivod New Jersey také s oběma dalšími debutanty. Dvacetiletý Miles Wood zaujal hlavně silou, rychlostí a výbušností, díky nimž se jeho útok dostal do několika zajímavých šancí. O rok starší bek Steve Santini zase potvrdil svoji pověst čistě defenzivního zadáka, jenž se svou velikostí a silou dodá hře potřebný fyzický element. Oba tak zapadají do Hynesovy dlouhodobější koncepce postavit tým na silnějších a přitom rychlejších hráčích.

Dvojice třicetigólových střelců po 4 letech

Výrazným písmem se do utkání zapsali také Adam Henrique a Kyle Palmieri, kteří poprvé v kariéře dosáhli na milník 30 gólů v sezoně. „Byl jsem opravdu šťastný, když puk přejel přes brankovou čáru,“ neskrývá nadšení Henrique, jehož dosavadním maximem bylo 25 branek ze sezony 2013-14. „Snažím se být lepším hráčem každou sezonu a cítím, že letos se mi to povedlo. Věřím tak, že během léta udělám další kroky dopředu, abych mohl příští rok přinést zase něco navíc,“ dodává odhodlaně.

Zatímco Henriquovy dva zásahy ve 2. třetině znamenaly vedení 2:1 a 3:1, Palmieri se trefil až za stavu 3:1 do prázdné klece. To však jeho úspěch ani trochu nesnižuje. Pětadvacetiletý Američan, jenž před příchodem do New Jersey nepřekročil hranici 14 gólů a 31 bodů, prožil u Devils svoji životní sezonu. S 57 kanadskými body se stal nejproduktivnějším hráčem klubu, a výrazně se tak přihlásil o nový kontrakt.

„Palms si ten milník rozhodně zasloužil,“ uznává Henrique. „Měl skvělou sezonu a je jedním z hlavních důvodů, že se klub letos zvedl a směřuje k lepším výsledkům. Už v kempu jsem si říkal, že jeho příchod byl jedním z nejlepších předsezonních tahů, a on to během sezony jen potvrdil,“ uzavírá Henrique.

  • Více než jednoho hráče s alespoň 30 vstřelenými brankami měli Devils naposledy v sezoně 2011-12. Tehdy se trefila třicetkrát hned trojice dnes už bývalých Ďáblů – Ilja Kovalčuk (37), Zach Parise (31) a Davis Clarkson (30).
  • Osobní maxima Kylea Palmieriho během pěti sezon v Anaheimu činila 14 gólů  a 31 bodů. Letošních 30 branek a 57 bodů je tak pro něj výrazným navýšením osobních rekordů.
  • Devils skončili letos v tabulce celé NHL na 20. místě s 84 body z 82 utkání.


Zdroj: Fire & Ice blog, Czech Media Services

Zdroj obrázku: Czech Media Services

Čtěte také

Potvrdí Schneider vzestup svých výkonů ze závěru loňské sezony?

Mezi nejdůležitější muže, kteří ovliví nadcházející sezonu Devils, patří bezesportu brankář Cory Schneider. Podívejme se, jak se vyvíjela situace v našem brankovišti v sezoně 2018/2019 a co přinese nadcházející ročník. Jaká jsou očekávání od naší brankářské jedničky? Corymu Schneiderovi je mometálně 33 let (nar. 18. března 1986). V minulém ročníku zaznamenal ve 23 zápasech bilanci …

Leave a Reply

Your email address will not be published.