Peklo / Binghamton Devils / Czech Mates aneb česká trojice kamarádů v Albany Devils

Czech Mates aneb česká trojice kamarádů v Albany Devils

Zahraniční angažmá není nikdy lehké. Zvlášť v případě, kdy se musíte vydat za oceán a angličtinu jste nikdy extra nepotřebovali. Své o tom ví Vojtěch Mozík. Český zadák se do organizace New Jersey Devils dostal již před minulou sezonou. Většinu z ní strávil na farmě v Albany, kde byl jediným českým hráčem.

Nyní už se nachází v daleko lepší situaci. Nejenže si více zvykl na zámořský styl hokeje, ale ve farmářském týmu Devils má také dva krajany. Útočníka Petra Straku, kterého Ďáblové získali výměnou za sedmé kolo draftu z Philadelphie, a Jana Mandáta.

Spoluhráči jim říkají Česká mafie (Czech Mafia), někteří prostě Česká partička (Czech Mates).

„Když jsem podepsal s Albany, věděl jsem, že tu Mozík hraje. Osobně jsem ho neznal, takže jsem mu napsal na Facebooku a zeptal se ho na několik věcí,“ prozradil Jan Mandát v rozhovoru pro theahl.com.

S Petrem Strakou se již Vojtěch Mozík znal, hráli spolu totiž na mistrovství světa juniorů v roce 2012. „Okamžitě po trejdu jsem si uvědomil, že tu tihle kluci jsou,“ přiznává Straka.

Největší výhodu v přítomnosti tří českých krajánků vidí v aktivitách mimo led. „Nevím, jestli to nějak pomůže na ledě, ale mimo něj hodně. Na tripech si můžeme zajít na večeři, pokecat si česky, koukat na česká videa, vtipkovat o tom, co se stalo doma… Jsou to maličkosti, ale důležité,“ pochvaluje si plzeňský odchovanec Petr Straka.

HRÁČZGAB+/-
Vojtěch Mozík48881613
Petr Straka274913-5
Jan Mandát3358136

„V minulé sezoně nebyl v týmu z Evropy nikdo, takže jsem na to všechno byl sám. Bylo to těžké, ale tenhle rok je daleko lepší a cítím se pohodlněji. Pomáhá to,“ prozradil Mozík.

„Pro Mozíka bylo těžké přijít minulý rok z Česka a nemít v týmu žádného Evropana. Na Janovi a Petrovi je znát, že přišli ze zámořských juniorských lig. Ten přeskok na severoamerický hokej je pak jednodušší,“ říká hlavní trenér Albany Rick Kowalsky.

Na ledě však bojují i za ostatní. „Je super, že jsme tu tři Češi, ale samozřejmě se bavíme i s ostatními,“ míní Mandát. „Snažíme se makat pro celý tým a pomáhat k vítězstvím,“ dodává jasně.

Čtěte také

Farma si již v této sezoně nezahraje

Americká hokejová liga (AHL) zrušila zbytek základní části sezóny 2019-20 a play off Calder Cup 2020 v důsledku probíhající krize v souvislosti s šíření viru COVID-19. Binghamton Devils si v probíhajícím ročníku vydobyli s bilancí 34-24-4, skóre 189-182 a sérií sedmi výher v posledních sedmi zápasech 4. místo v Severní divizi a celkově 14.místo v …