Peklo / Hlavní zprávy / Pohled na ďábelsky skvělou minulost

Pohled na ďábelsky skvělou minulost

V aktuální sezoně nebude tým Devils spokojený. Do play-off to nevyšlo a ve zbývajícím čase je tedy šance zapracovat na herním stylu a nalezení nejlepší sestavy k tomu, aby byla možnost navázat na skvělé roky, kdy právě hráči hájící dres týmu New Jersey Devils patřili ke špičce a rudo-černý celek opanoval ty nejvyšší příčky. Pojďme si připomenout, na které roky mohou být Devils pyšní a kdo z českých hráčů zanechal v těchto dnech výraznou stopu v historii klubu…

Vše začalo zkrácenou sezonou…

Do hokejových kronik se čerstvě vpisovaly příběhy ročníku 1994/1995. Ďáblové si prošli otřesným začátkem sezony, který přinesl výsledkovou šňůru 9 – 11 – 4. Druhá polovina, jakoby svěřence tehdejšího trenéra Jacquese Lemaira nakopla. Nakonec se, i ve zkrácené sezoně NHL, dokázali vyšvihnout na páté místo Východní konference. K těmto výsledkům pomohl také legendární brankář Devils Martin Brodeur. Ďábly zdobila disciplína, byli nejméně vylučovaným týmem, na druhou stranu také dostali nejméně možností přesilových her (tato statistika se mnohokrát opakovala i v letech příštích). Na řadu přišly vyřazovací boje. Ve čtvrtfinále Východní konference přejeli Devils Boston Bruins v poměru 4:1 na zápasy a stejným výsledkem si poradili i se semifinálovým soupeřem – Pittsburghem Penguins. Ve finále konference narazili na Philadelphii, ale ani ta nebyla pro New Jersey překážkou. Svou cestu k historicky prvnímu Stanley Cupu završili Ďáblové vynikajícím výkonem ve finále, kdy si poradili s favorizovaným Detroitem hladce 4:0 na zápasy.

Rovněž ročník 1996/97 probíhal přesně podle plánu, který zněl „znovu vyhrát Stanley Cup“. Devils s přehledem zvítězili ve své Východní konferenci a ve čtvrtfinále změřili síly s Montrealem. V akci byl opět brankář Martin Brodeur, jenž v prvním zápase pečetil vítězství 5:2 gólem do prázdné branky Canadiens a stal se tak druhým brankářem v historii, který vstřelil gól během zápasů play-off. I díky tomuto vítězství ovládli Devils sérii poměrem 4:1. Semifinále přineslo pikantní souboj rivalů, na Ďábly čekali Rangers. Ačkoliv Devils ukořistili první bod, nedokázali na své vítězství navázat. Rangers nepřipustili další porážku a Ďáblové se tak v tomto roce rozloučili s boji o cennou trofej.

Památná branka Martina Brodeura

Vyhraješ konferenci, nevyhraješ Stanley Cup…

Následné dva ročníky přinesly vždy vítězství v divizi, ale zakletým se pro Devils stalo čtvrtfinále bojů o Stanley Cup. Nejprve nestačili na Ottawu (2:4 na zápasy), další rok to těsně nevyšlo proti Pittsburghu, který zvítězil 4:3. Průlom přišel v sezoně 1999/2000. V březnu vystřídal Larry Robison na trenérském postu Robbieho Ftoreka a Devils se znovu nadechli k velkým výkonům. Svoji konferenci sice nevyhráli, ale díky minulým sezonám to bylo možné brát jako dobré znamení. Ve čtvrtfinále hladce přehráli Floridu 4:0 na zápasy a v semifinále si poradili s Torontem 4:2. Finále konference přineslo skvělé drama. Rozuzlení bojů mezi Devils a Flyers musel přinést až sedmý zápas, v němž se radovali Ďáblové. Následná finálová bitva postavila před Devils poslední překážku v podobě soupeře z Dallasu. První matchball za stavu 3:1 ještě Ďáblové neproměnili, ten druhý již ano a znovu zvedli nad hlavu tolik ceněnou trofej.


Společná fotka týmu New Jersey Devils po výhře Stanley Cupu

Nové tisíciletí…

Sezona 2000/2001 ve všem navazovala na sezonu předchozí. První krok k obhajobě byl splněn ve formě vítězství Atlantické divize. Následné čtvrtfinále Východní konference bylo soubojem mezi Devils a Hurricanes. Ďáblové si vybudovali náskok ve formě tří zápasů a Carolina dokázala pouze stahovat, nikoliv však vyrovnat. Devils se tak radovali z postupu po výhře 4:2 na zápasy. Semifinále bylo tuhým bojem proti Torontu. Vzájemná série vygradovala sedmým zápasem, v němž si Ďáblové vystříleli postup díky vítězství 5:1. Finále Východní konference bylo poté, v porovnání s předchozími koly, procházkou růžovou zahradou. Devils snadno přehráli Pittsburgh 4:1 a mezi nimi a obhájeným Stanley Cupem stál již jen jediný soupeř, Colorado Avalanche. I tato série došla až do sedmého zápasu, jenž se stal šťastnějším pro Laviny.

Následný ročník přinesl útlum v herním podání Ďáblů, který vyřešili znovu výměnou trenéra. Ke kormidlu se postavil Kevin Konstantine. Ve své konferenci nakonec jeho svěřenci skončili šestí, což jim zaručovalo postup do vyřazovacích bojů, ale na své poměry ukončili sezonu velmi brzy. Ve čtvrtfinále konference narazili na Carolinu, která prošla do semifinále díky výhře 4:2 na zápasy. Devils se chytili šance znovu nastartovat své světlé dny v ročníku 2002/2003 pod vedením Petera Burnse. Nejen, že opětovně vyhráli jak svou divizi, tak konferenci, ale došli si i pro svůj třetí, a prozatím poslední, Stanley Cup. Ve finále zdolali Anaheim 4:3 na zápasy.


Devils zdvihají nad hlavu prozatím poslední Stanley Cup v historii

České stopy…

Do rozjetého rudého vlaku naskočil Patrik Eliáš v sezoně 1996/97. V této době se New Jersey odchýlilo od svých obvyklých výsledků a nedosáhlo na vyřazovací boje. Co ale mohlo českého útočníka těšit, byl fakt, že ve své premiérové sezoně zaznamenal pět bodů a uvedl se do týmu v dobrém světle. V sezoně následující skončil Eliáš na pátém místě klubové produktivity s 37 body (18+19), ba co víc, ihned za Eliášem se umístil další český forward Petr Sýkora (36 bodů, 16+20), s nímž prožil Eliáš i sezony následující.

Ročník 1998/99 znamenal novou etapu v historii Čechů hájících dres New Jersey. Právě v této sezoně se Petr Sýkora vyhoupl do čela statistik. Opanoval nejen týmovou produktivitu (72 bodů), ale připsal si prvenství také v počtu branek (29) a asistencí (43). O rok později se role lídra ujal Patrik Eliáš, jenž vévodil statistikám v počtu vstřelených gólů (35) a celkovému bodování klubu (72 bodů). Eliáš zářil i v sezoně 2000/2001, kdy byl opět nejlepším nahrávačem Devils (56) a rovněž nejproduktivnějším hráčem (96 bodů). Právě tento ročník byl nejlepším v Eliášově kariéře. Ze svých výkonů neslevil ale ani v dalších letech.

Petr Sýkora a Patrik Eliáš byli členové slavné A-line. Třetím do party byl Jason Arnott, společně byla tato trojice hlavním strůjcem vítězství druhého Stanley cupu v roce 2000. Každý fanoušek Devils si ihned vzpomene na Arnottovu vítěznou trefu v šestém zápase finálové série proti Dallas Stars, na kterou mu brilantně přihrával právě Eliáš. Trenéři je zařadili do společné řady v sezoně 1997/1998 a toto spojení vydrželo až do sezony 2001/02. V tomto období posbírali dohromady 887 kanadských bodů. Soupeřům naháněli strach a budili respekt napříč celou ligou. Dvojice Eliáš – Sýkora se střetla i v ročníku 2011/2012, tehdy je trenér Peter DeBoer zařadil do formace s litevským útočníkem Dainiusem Zubrusem. Tým to nakonec dotáhl až do finále, kde však 2:4 na zápasy podlehl Králům z Los Angeles.

Patrik Eliáš přihrává na vítězný gól Jasona Arnotta

Pikantním soubojem z hlediska dvou českých hokejistů bylo finále Stanley Cupu v sezoně 2002/2003. V té době hájil Petr Sýkora dres Anaheimu, soupeře New Jersey Devils v boji o Stanley Cup. Šťastnější vzešel z tohoto souboje ďábel Patrik Eliáš.


Duo českých hráčů hájících dres New Jersey Devils – Patrik Eliáš (vlevo) a Petr Sýkora

Čtěte také

PŘEDOBJEDNÁVKA ROZPISU ZÁPASŮ

Zdravíme všechny Ďábly natěšené na novou sezonu. Také se již nemůžete dočkat toho magického momentu, kdy se rozběhne nový ročník NHL? Sezona 2017/18 je za dveřmi a letos jsme si pro vás připravili překvapení. Jako správní fanoušci potřebujete vědět, kdy se hraje jaký zápas a s kým, zda je to domácí či venkovní utkání a …