Peklo / Hlavní zprávy / Cory Schneider: Letos jsem nesplnil svá vlastní očekávání a standardy

Cory Schneider: Letos jsem nesplnil svá vlastní očekávání a standardy

V posezonních rozhovorech došlo i na jedničku Devils mezi třemi tyčemi, Coryho Schneidera. Právě Schneider byl tím, kdo si v uplynulé sezoně často kladl za vinu nepovedené zápasy a mnohokrát hledal hlavní příčinu neúspěchu právě ve svém brankářském umění. Statistická čísla spadla oproti minulosti dolů, mnohokrát padaly góly do sítě od modré čáry a v početních nevýhodách. I přesto všechno byl ale Schneider hlavním pilířem ďábelského týmu.

V dresu New Jersey Devils odchytal Cory, coby startující gólman, devětapadesát duelů. Hned v pětatřiceti z nich, včetně posledních pěti Schneiderových vystoupení, inkasoval tři a více branek. Sečteno, podtrženo, úspěšnost Coryho zákroků se v uplynulé sezoně zastavila na 90,8%. Je tedy jasné, že tuto sezonu si gólmanská jednička za rámeček nedá, neboť je to Coryho nejnižší úspěšnost za celou kariéru, horší čísla měl pouze ve své první sezoně (v letech 2008-2009).

„Samozřejmě, po většinu času jste dobří pouze tak, jako je váš brankář,“ řekl Schneider v rámci posezonního rozhovoru v Prudential Center. „Měl jsem dobrý start do sezony, potom to šlo velmi rychle dolů a odráželo se to na výsledcích týmu. Musel jsem převzít hodně zodpovědnosti. Viděl jsem se jako jeden z klíčových hráčů, kteří nám dávají tu šanci vyhrát. Až moc často to tenhle rok ale nebyl nutně tento případ. Je to pro mě těžké, protože jsem hodně soutěživý a chci podávat dobré výsledky. Tuhle sezonu jsem to neudělal. Nesplnil jsem svá vlastní očekávání a standardy, je to pro mě nový pocit.“

„Budu první, kdo přizná, že tohle nebyl dobrý rok. Poukazuje na to, kde tým skončil,“ okomentoval Schneider poslední místo Ďáblů v Metropolitní divizi. Pro jednatřicetiletého Schneidera to byla čtvrtá sezona v dresu Devils, třetí v pozici jasné jedničky, ačkoliv se posledních jedenáct zápasů pravidelně střídal se svým parťákem Keithem Kinkaidem. Čísla minulé sezony jasně říkají balanci 27-15-6 s úspěšností zákroků 92,4%. Letošní čísla Coryho Schneidera hlásí 20-27-11 a 90,8%.

„Dostali jsme vše, pokud jde o strategii a motivaci. Vše, co jsme potřebovali k našemu výkonu a co všichni hráči potřebují k honbě za vítězstvím. Bohužel, nestačilo to. Začalo to veterány, na které se až moc spoléhalo v tom, že tým budou řídit na každodenní bázi. Nebyli jsme dost dobří,“ řekl Cory, který ale o své osobě nikdy nezapochyboval. „Já osobně jsem nikdy nepřišel na zápas a necítil se sebejistý, nikdy jsem se necítil tak, že bych neměl uspět a vést si dobře. Bohužel, v mnoha zápasech jsme obdrželi tři branky. Právě to je v této soutěži zabiják,“ poukázal Cory na hlavní kámen úrazu.

„Minulý rok jsme možná měli méně potenciálu, než tento, ale tvrdě jsme bojovali a tvrdě jsme hráli. Dodržovali jsme náš systém,“ srovnal Schneider dva uplynulé ročníky. „I tento rok si myslím, že jsme měli talentovaný tým, a platilo to i pro mě. Váš talent je pouze takový, jak tvrdá je vaše práce a jak tvrdě soutěžíte. Bohužel, v zápasech končících v šedesáté minutě to nebylo dlouhodobě dobré,“ dodal.

Co je nad slunce jasné, je nutnost dobré sehranosti gólmana a obrany před ním. „Vztah s týmem a s obranou jde ruku v ruce. Pokud vědí, co od vás můžou čekat, dělá to jejich život snazší. Pokud vy víte, co můžete čekat od nich, dělá to zase snazší ten váš. Myslím si, že jsme občas nebyli propojení, možná mi tolik nevěřili nebo se nemohli spolehnout na mé zákroky,“ odtušil.

Kamenem úrazu bylo pro Schneidera oslabení. Právě v době, kdy měli ďáblové o jednoho muže na ledě méně, nedosahoval Schneider svých kvalit. Úspěšnost zákroků v dobách hry v oslabení byla pouhých 86%. V sezoně 2015-2016 byla čísla vyšší – 88,9%.

Ačkoliv to byl právě Cory Schneider, jenž si po několika zápasech sypal popel na hlavu, jeho spoluhráči na něj nikdy nesvalovali fakt, že by právě jejich brankář mohl za prohry Devils. „Přináší do kabiny spoustu sebevědomí. My víme, jak je dobrý. Je také velmi klidný. To je to, co na něm mám rád. Pokud vidíte takového gólmana, který nepanikaří a jen udělá svoji práci, je to skvělé,“ řekl na adresu Schneidera P. A. Parenteau.

Corymu je 31 let, je tedy jasné, že má ještě čas na to, aby zdokonalil své schopnosti a byl oporou Devils tak, jako tomu bylo v letech minulých.

Komentáře

Čtěte také

Nová sezóna přinese i šest domácích zápasů v řadě

Rozpis zápasů nového ročníku NHL 2019/2020 je již oficiálně představen, v tomto článku vám přinášíme stručný výtah těch nejzajímavějších a nejdůležitějších termínů, které si nesmíte nechat ujít. Přípravné zápasy jsou naplánovány na září tohoto roku, bude se jednat sedm utkání, které mají prověřit hráče Devils v ostrých zápasech a budou nápomocny trenérům k rozhodnutí o …