Peklo / Hlavní zprávy / Expanzivní draft se blíží. Koho musí Ďáblové chránit a jaká jsou pravidla?

Expanzivní draft se blíží. Koho musí Ďáblové chránit a jaká jsou pravidla?

Do NHL vstupuje 31. tým – Vegas Golden Knights. Aby tento celek získal hráče, bude se konat expanzivní draft, a to 21.6. Golden Knights si zvolí jednoho hráče z každého týmu…

Pro začátek pojďme lehce zabrousit do pravidel. Do 17.6. ve 23:00 SEČ musí všechny týmy oznámit, které hráče hodlají chránit. Možnosti mají dvě:

a) 7 útočníků, 3 obránce a 1 brankáře
b) 8 hráčů bez ohledu na post a 1 brankáře

Jenže tak úplně jednoduché to není. Je tu ještě spousta dalších podmínek. Chráněni musí být všichni hráči, kteří mají určité druhy NMC (no movement clause – klauzule zakazující odchod hráče z týmu bez jeho souhlasu). Pozitivem ale je, že chráněni nemusí být ti, kteří jsou profesionály první či druhý rok, anebo zatím nemají podepsanou nováčkovskou smlouvu. Například takový Pavel Zacha chráněn být nemusí.

Ovšem i nadále pokračujeme v podmínkách, které situaci komplikují. Klub musí určitě dát k dispozici následující:

a) minimálně jednoho obránce a dva útočníky, kteří jsou pod smlouvou na příští rok a odehráli více než 40 zápasů v uplynulé sezoně či více než 70 zápasů v uplynulých dvou sezonách dohromady
b) jednoho brankáře, který je pod smlouvou na příští sezonu

Las Vegas si vyberou jednoho hráče z každého týmu a složí mančaft z 14 útočníků, 9 obránců a 3 brankářů. Vybírat si mohou například i hráče, kterým smlouva letos končí, nicméně stanou se chráněnými volnými hráči. Podmínek pro Golden Knights je samozřejmě více, nicméně těmi momentálně nemá smysl se zabývat.

Pojďme tedy k New Jersey Devils.

ÚTOČNÍCI
Expanzivní draft se týká: Taylor Hall, Travis Zajac, Michael Cammalleri, Kyle Palmieri, Adam Henrique, Devante Smith-Pelly, Luke Gazdic, Stefan Noesen, Jacob Josefson, Ben Thomson, Carter Camper, Beau Bennett, Petr Straka, Shane Harper.

S téměř stoprocentní jistotou lze konstatovat, že chráněni budou Hall, Palmieri a Henrique. Prvně jmenovaný je hvězdou, druhý je ostrostřelec a třetí kvalitní mladý hráč, jenž umí hrát perfektně i při oslabení.

Dalšími velmi pravděpodobnými hráči, které bude klub chránit, jsou Zajac s Bennettem. Travis je centr číslo jedna, v jeho neprospěch by však mohl hrát poměrně vysoký plat (v poměru s výkony) a věk (32 let). Beau zažil bodově nejlepší sezonu v NHL (8+11) a také nejdelší (65 utkání), nicméně po celou kariéru ho sužují zranění. To jediné by mohlo hrát v jeho neprospěch – navíc na další rok stále nemá smlouvu a bude RFA hráčem.

Tím pádem jsme na čísle 5. Pakliže Devils zvolí, že budou bránit 7 útočníků, 3 obránce a 1 gólmana, tak potřebujeme ještě 2 forvardy. Ze zbylých (Cammalleri, Smith-Pelly, Gazdic, Noesen, Josefson, Thomson, Camper, Straka, Harper) se jako pravděpodobné varianty jeví Stefan Noesen a Michael Cammalleri. Uvažovat by se dalo také o Smith-Pellym či Josefsonovi.

OBRÁNCI
Expanzivní draft se týká: Andy Greene, Ben Lovejoy, John Moore, Dalton Prout, Jon Merrill, Viktor Lööv, Damon Severson.

Dvojice Greene – Severson bude s téměř stoprocentní jistotou chráněna. A teď nastává otázka. Kdo z trojice Lovejoy, Moore a Merrill by měl ty dva doplnit?

Nejmenší šanci má Merrill, jehož výkony nejsou zrovna přesvědčivé, nicméně hraje stabilně. Kvalitně však letos zahráli Lovejoy i Moore. Druhý jmenovaný byl nejlepším střelcem mezi beky, Lovejoy vynikal v defenzivních statistikách.

Lööv hrál pouze na farmě a Prout svými výkony nenadchl, u nich se tak chránění neočekává.

BRANKÁŘI
Expanzivní draft se týká: Cory Schneider, Keith Kinkaid, Scott Wedgewood.

Zde je jasno… 31letého Schneidera klub nebude chtít pustit, jelikož patří v NHL ke špičce. Kinkaid na další rok nemá smlouvu a zřejmě tak bude RFA hráčem, Wedgewood letos téměř vůbec nechytal kvůli několikaměsíčnímu zranění.

KOHO SI VEGAS VEZME?
Velmi pravděpodobně tak sáhne po obránci. Jeden z trojice Lovejoy/Moore/Merrill nebude moci být pokrytý, a tak se dá očekávat, že Golden Knights budou volit z této trojice. Brankáře seženou kvalitnější, nepokrytí útočníci z jednoho z nejhůře skórujících týmů ligy nebudou velkým lákadlem.

Velmi pravděpodobně se ale také jeví, že Devils budou chránit 8 hráčů bez ohledu na post, aby mohli pokrýt čtyři obránce (Greene, Lovejoy, Moore, Severson). Zkrátka, zatím je velmi těžké odhadovat, k čemu dojde…

Čtěte také

Jak vypadá draftový den šéfa amatérského skautingu?

Paul Castron má na starosti amatérský skauting (zjednodušeně řečeno skauting juniorských soutěží). Jak vypadá jeho den draftu, čili den, kdy se jeho práce musí projevit nejvíce? Na to se ho zeptala Amanda Stein z webu newjerseydevils.com. My vám nyní přinášíme volný překlad rozhovoru. Když se probudíte v ráno, kdy je na programu první kolo draftu… …