Peklo / Hlavní zprávy / Jason Arnott byl hrdinou těsně poté, co mohl být psancem

Jason Arnott byl hrdinou těsně poté, co mohl být psancem

Dal rozhodující branku ve finále 2000 v zápase číslo 6 proti Dallasu Stars. Nejdřív však trpěl na trestné lavici.

Předtím, než se Jason Arnott stal hrdinou ve finále Stanley Cupu v roce 2000, měl obavy, že to nezvládne. Do konce prvního prodloužení šestého zápasu finálové série zbývalo 1:17. Jason Arnott byl poslán na trestnou lavici za krosček na Blakea Sloana. Mezitím uběhlo 17 let, Arnott si pamatuje na ten pocit, který měl na trestné lavici, stejně tak si vybavuje gól ve druhém prodloužení, kterým zařídil Devils jejich druhý Stanley Cup. „Byl jsem tam takový osamocený,” vzpomíná Arnott na své vyloučení.

Devils hráli se Stars druhé prodloužení ve druhém po sobě jdoucím zápase. Jersey už promarnilo jednu možnost ukončit sérii. V pátém zápase rozhodl Mike Modano svým gólem o vítězství Stars 1:0. Jediný a rozhodující gól padl až ve třetím prodloužení. Ďáblové tak prohráli sedmý zápas za sebou v play off od roku 1995.

Arnott ukončil aktivní kariéru v roce 2013, po 18 sezónách v nejlepší lize světa. Doufal, že vyhraje Stanley Cup doma v New Jersey. Ačkoliv jak sám přiznává, byla to velice těžká série. Oba týmy hrály skvěle. „Stále si pamatuji, jak jsem byl strašně vyčerpaný, všechno mě bolelo a byl jsem rád, že je to za mnou. Byl jsem šťastný, že jsme nemuseli jít do sedmého duelu.”

Devils hráli většinu zápasu bez své opory. Petr Sýkora, který nastupoval ve slavném útoku Sýkora – Arnott – Eliáš, byl odvezen v průběhu utkání do nemocnice poté, co byl tvrdě sražen Derianem Hatcherem. Jersey se ujalo vedení 1:0, trefil se obránce Scott Niedermayer v čase 5:18, avšak Mike Keane srovnal minutu a devět vteřin poté. To bylo od obou týmů vše, následovalo prodloužení.

Arnott vzpomíná, jak se vracel do šatny po svém vyloučení o přestávce a nikdo mu nic neříkal ani nevyčítal. „Nejhorší pocit v mé kariéře,” svěřuje se Arnott.  „V kabině bylo velké ticho. Když začala další třetina držel jsem klukům palce a modlil se. Když jsem se dostal z trestné lavice, byla to úleva.”

Eliáš nahrál Arnottovi na patnáctý vítězný gól v prodloužení v historii NHL. „Ačkoliv se většinou říká, že přihrávka z rohu jde naslepo, toto nebyl ten případ. Pravděpodobně to byla přihrávka, kterou dáte jednou za život, avšak on se opravdu podíval, kde stojím. Nebyla to přihrávka naslepo. Byl to perfektní pas. Na ledě jsme si prostě rozuměli. Řídili jsme se instinktem a tyto věci nás dělaly úspěšnými.” Arnott vystřelil zprvní k levé tyči za záda Belfoura. „Poté si pamatuju jen jak jsem skákal, uhýbal, zahazoval rukavice radostí. Spoluhráči mě honili, Scotty (Stevens) mě chytil jako první a potom už to byla mela.”

50: Historie dresů

Do začátku nového ročníku NHL 2017-18 zbývá již jen několik týdnů a naše redakce si pro Vás připravila seriál o historii dresů a jejich nositele za celou éru existence New Jersey Devils. Náš malý seriál bude mít 50 dílů, tolik totiž zbývá dní do úvodního utkání nové sezóny, které odehrají Devils na domácí půdě haly …