Peklo / Hlavní zprávy / Marián Studenič exkluzívne: Spravím všetko pre to, aby som v NHL nastúpil

Marián Studenič exkluzívne: Spravím všetko pre to, aby som v NHL nastúpil

Máš za sebou úvodnú sezónu v OHL, ako by si zhodnotil svoje pôsobenie v klube Hamilton Bulldogs?

Myslím, že som spravil správny krok. A moje rozhodnutie ísť do Kanady bolo aj kľúčom k úspechu. Ako je možné vidieť na tomto drafte, z OHL bolo vybraných najviac hráčov. Svoju prvú sezónu hodnotím dobre, ale vždy je na čom pracovať a čo zlepšovať. Teraz sa to vlastne ukázalo, keby som hral zle, tak by si ma nikto na drafte nevybral.

Čakal si, že by si mohol byť tento rok draftovaný ? Kde a ako si sa dozvedel túto novinu? Ako si reagoval a aké boli tvoje prvé pocity?

Ja som tomu veril. Pretože ako som odohral túto sezónu, tak som vo svojom vnútri veril, že to vyjde. Počas draftu som bol nervózny, nemohol som pri tom vydržať a prechádzal som sa, ale stále som veril. Keď padlo moje meno, bol som neskutočne šťastný, lebo sa mi splnil detský sen a to je byť vybraný na drafte. Teraz som o krok bližšie ku ďalšiemu snu – predstaviť sa v NHL. Viem, že ma čaká ešte kus cesty, ale musím potvrdiť, že som si to zaslúžil. No spravím všetko pre to, aby som v NHL nastúpil.

Kontaktoval ťa už niekto z klubu Devils? Dostal si už informácie o nováčikovskom kempe?

Teraz by mi niekedy mali volať, takže ešte čakám, aby som dostal presné informácie. Volal mi môj agent, že má pre mňa odložený dres z draftu. A taktiež mi volal aj tréner a manažér Hamiltonu a boli veľmi šťastní, že sa mi to podarilo.

Devils mali tento rok na drafte 11 výberov a mali aj prvú voľbu, z ktorej vybrali Nica Hischiera. Poznáš niekoho z draftovaných hráčov ?

Osobne nie a ani mená moc nie ešte. Veľa ľudí tipovalo, že bude jednotka draftu Nolan Patrick, veľa mojich priateľov ukázalo práve na tohto hráča, no ja som hovoril, že to bude Nico Hischier. A teraz som s ním prakticky v jednom tíme, vlastne sa stretneme aj na nováčikovskom kempe.

Tvoje ciele v organizacií Devils?

Keď tam prídem, tak tam nechám všetko a budem sa chcieť ukázať v čo najlepšom svetle. A oplatiť im to, že mi na drafte dali dôveru. Budem na sebe ďalej makať a dúfam, že sa presadím čo najskôr.

Poznáš niektorých hráčov v histórii tohto klubu?

Jasné, poznám. Patrik Eliáš, ktorý je legenda klubu. Ďalej Martin Brodeur, ktorý je tiež legenda Devils a samozrejme za Devils hral aj Jaromír Jágr.

Poznáš niektorých hráčov, ktorí momentálne pôsobia vo farbách Devils?

Viem, že v klube pôsobí Pavel Zacha a Taylor Hall. Viac hráčov je tam pre mňa neznámych. Možno som počul ich mená, ale nevedel som, že sú to priamo hráči Devils, pretože som to nijak zvlášť nesledoval.

Doteraz v Devils pôsobili štyria Slováci – Peter Šťastný, Zdeno Cíger, Stanislav Gron a Jiří Bicek. Bicek získal v roku 2003 aj Stanleyho pohár, určite by potešilo, ak by sa takýto kúsok podaril aj tebe.

Určite by ma to potešilo. To je tiež jeden z mojich cieľov a spravím pre to všetko. Bolo by krásne priniesť Stanleyho pohár aj ku nám na Záhorie.

Už vieš, kde budeš budúcu sezónu pôsobiť? Pomôžu ti v tomto smere aj ľudia z organizácie Devils?

Tak s manažérom z Hamiltonu som dohodnutý, že sa tam vrátim späť. Viem, že tam je nejaké pravidlo, že ak je draftovaný hráč z OHL, tak musí isť buď do NHL alebo sa musí vrátiť do OHL. Je tam nejaký problém s AHL. Myslím, že ten rok navyše mi ešte pomôže viac dozrieť  a aj si zvyknúť na tamojší štýl a podobne. Hrá sa mi tam dobre, lebo hra je rýchla. Korčuliarsky som dobre vybavený. Čiže, aj keď je to vo veľkej rýchlosti, tak mi to nerobí žiadny problém a môžem povedať, že zámorský štýl mi sedí viac ako ten európsky. Je tu väčší tlak na bránu a keď sa hráč vie postaviť pred bránu, tak sa tie puky odrážajú a dá sa pekne dorážať.

New Jersey Devils majú fanklub v Česku aj na Slovensku a o týchto ľudí sa stará stránka newjerseydevils.eu, ktorá priamo spolupracuje s ľuďmi v New Jersey. Čo hovoríš na toto? Budeš aj ty sledovať túto stránku pre našich fans?

Jasné, určite budem. Ja teraz ďakujem New Jersey Devils a dúfam, že aj ľudia budú šťastní, že v organizácii Devils je Slovák. Budem sa snažiť, aby som čo najskôr odohral zápas v NHL.

Na adresu Mariána sa vyjadril aj Paul Castron, riaditeľ amatérskeho skautingu New Jersey Devils:

 „Dvaja z našich skautov boli z tohto mladíka nadšení a chceli ho vybrať už z vyššieho miesta. Je dobrým korčuliarom, má dobrú prácu s pukom, rýchlosť a šikovné ruky a to sa ešte len učí hre v Severnej Amerike. Nie je to síce hráč, ktorého pošlete na ľad do každej situácie, no zahral si v špeciálnych formáciách (presilových hrách) a mohol by prežiť vydarené sezóny.“

Čtěte také

Travis Zajac: Kdybychom takhle hráli pořád, tak z toho bude více výher

Čtyřzápasový trip sice zahájili Devils vítězstvím 7:5 na ledě Chicaga, v Torontu už jim ovšem střelecký prach došel. Hráči New Jersey nenašli recept na vynikajícího Frederika Andersena a v souboji brankářů padli 0:1 v prodloužení. Výsledek sice napovídá, že šlo o nudné utkání, rozhodně tomu ale tak nebylo. „Myslím si, že oba týmy odehrály dobrý …