Peklo / Hlavní zprávy / Maskované naděje v organizaci: Kdo bude budoucí hvězda?

Maskované naděje v organizaci: Kdo bude budoucí hvězda?

Brankářská dvojice pro novou sezónu už je známá, ale v organizaci jsou ještě další nové talentované tváře, o kterých si povíme v tomto článku trochu více.

Vezmeme to pěkně popořadě a začneme hned tím nemladším.

Evan Cormier (19) oslaví v listopadu kulaté dvacáté narozeniny (6.11.), ale v hokejovém prostředí o sobě dal vědět už v roce 2013, kdy se s týmem Cobourg Cougars dostal do vyřazovacích bojů OJHL ligy (největší kanadská juniorka), kde odchytal 4 zápasy v play-off. O dva roky později se blýskl na juniorském mistrovství světa a jako náhradník získal s kanadským výběrem bronzovou medaili. To už hájil barvy OHL týmu Saginaw Spirit, kde působí již třetí sezonu. New Jersey jej draftovalo jako 105. hráče celkově ve čtvrtém kole draftu v roce 2016.

Evan Cormier v barvách Saginaw Spirit 

V ročníku 2016-17 neměl nějak zázračné výkony, ale v každém zápase čelil minimálně 31 střelám soupeře. Díky těmto výkonům byl vybrán do OHL All-Star game. Na letošním nováčkovském kempu působil v červeném týmu společně s Mackenziem Blackwoodem, o kterém si povíme později, a letošní jedničkou draftu Nico Hischierem.
Přednosti: Talentovaný vysoký mladík s velkou podporou obránců. Dokáže vyhodnotit situaci a připravit útok tak, aby obránci nemuseli hluboko do pole. Velmi silný při dorážkách, jeho reflexy dokáží odolávat několika rychlým střelám po sobě, skvělá práce s lapačkou.
Mínusy: psychika, pohyb a obratnost při rozkleku (butterfly styl)

Mackenzie Blackwood (20) se v organizaci již zapsal, v minulosti za tým Albany Devils odehrál 36 zápasů s 90,7% úspěšností a 4 zápasy ve vyřazovací části, kde dokázal pochyta skoro 93% střel. Byl draftován jako 42., v druhém kole Draftu v roce 2015. Jeho kariéra začala v roce 2011, kdy se objevil v nižší juniorce TBJBHL za tým Thunder Bay Kings, odkud byl draftován jako 96. v pátém kole na další tři sezony do týmu Barrie Colts v OHL. V roce 2016 byl členem kanadského výběru na mistrovství svět do dvaceti let, který ve čtvrtfinále podlehl následnému šampionovi z Finska.

Mackenzie Blackwood

Startoval jako jednička týmu ve 20. z posledních šestadvaceti zápasů Albany. V tomto období si dokázal udržel průměr 1,9 obdržené branky na zápas s 92,5% úspěšností. V posledním ročníku v play-off udržel v prvním zápase prvního kola čísté konto a v rozhodujícím utkání držel Albany ve hře o postup, ovšem ve třetím prodloužení nakonec Toronto Marlies rozhodli a po výhře 3-1 na zápasy postupovali do druhého kola.
Jeho letošní účast v nováčkovském kempu je jakási příprava na nadcházející sezónu v Binghamton Devils (farma New Jersey, která se přestěhovala z Albany).
Přednosti: velmi klidný ve všech situacích a vzhledem ke své výšce je vyznavačem klasického stylu Butterfly. Má vynikající práci s pukem na hokejce, vyrážečce i v lapačce.

Gilles Senn (21) je nejnovějším členem týmu Devils. Byl draftován v letošním draftu v pátém kole jako 129. hráč. Společně s Hischierem budou hájit barvy Švýcarska jako své rodné země. Gilles nikdy nepůsobil v zámořském hokeji, byl draftován přímo ze svého rodiště, švýcarského klubu Davos, kde působí od roku 2011 a kde pravděpodobně bude působit i v sezóně 2017-18 (zatím nepodepsal smlouvu v NHL). V roce 2015 získal mistrovský pohár v NLA a nyní je jedním ze tří nejmladších finalistů, kteří mohou obdržet nejprestižnější ocenění v této lize a to nejlepším hráčem ligy.

Gilles Senn

Přednosti: Svou výškou může konkurovat v NHL gólmanům Devanu Dubnykovi (MIN) a Benu Bishopovi (DAL). Jeho postava je vysoká a atletická, což mu umožnuje perfektně krýt místa pod horní tyčkou nebo v oblasti hrudi. Převážně využívá Standup styl, tedy ve stoje.

Ken Appleby (22) je také již zavedený brankář v organizaci. V minulé sezóně se v první polovině pravidelně střídali s Mackenzie Blackwoodem v týmu Albany Devils a ve vyřazovacích soubojích naskočil do jednoho zápasu. Smlouvu má podepsanou ještě na sezónu 2017-18, do hlavního týmu Devils byl povolán jednou jako náhradník, ale do zápasu nenaskočil.

Ken Appleby

V lize AHL (farma Devils) byl po skončení sezóny na osmém místě v obdržených brankách (2,26) a na 17. místě v úspěšnosti (91,2%). Velmi úzce spolupracuje s bývalým brankářem Scottem Clemmensenem, který hájil barvy Devils v letech 2001-2009 a 2014.
Přednosti: Perfektně kryje spodní část brankoviště, butterfly styl mu sedí asi nejvíce. Velmi silný při dorážkách, jeho betony nepustí jediný puk.

Scott Wedgewood (24) má za sebou účinkování v NHL již ve čtyřech podobách, zaskakoval za zraněné kolegy Schneidera a Kinkaida. Jeho odehrané zápasy zůstaly v paměti fanoušků zapsány, protože Scott se uvedl více než dobře a v jednom střetnutí vychytal čisté konto, čímž nepotěšil hráče Pittsburghu. Jeho NHL historie zapsala úspěšnost 95,7% a bilanci 2-1-1. Scott byl draftován v roce 2010 jako 84. hráč, ve 3. kole, ale v organizaci Devils začal působit až od sezóny 2012-2013. Po velmi úspěšné kariéře v OHL v týmu Plymouth Whalers pokračuje skvělými výkony v AHL a stále bojuje o místo v hlavním týmu.

Scott Wedgewood

Kvůli zranění ramene, které ho trápilo už v sezóně 2015-16 odchytal v minulém ročníku jen 10 zápasů. I přesto trenér Hynes řekl, že je Scott ve formě a bude na tréninkovém kempu.
Přednosti: Scottova přednost je v používání několika gólmanských stylů, což mu umožňuje být naprosto nevyzpytatelný pro soupeřovy útočníky. Jeho velmi rychlé přesuny v brankovišti a bravurní práce s hokejkou jej řadí mezi nejlepší gólmany v AHL.

Autoři: Jan Zhejbal, Martin Sovič
Zdroj:
twitter.com, dobberprospects.com, nhl.com, youtube.com

Čtěte také

Rozhovory během Draft Combine. Proč jsou tak důležité?

Již klasicky se na startu června konal draft combine, kde se letos setkala více jak stovka hráčů (přesně jich bylo 104). Zástupci Devils se setkali hned s polovinou těchto borců. Jak takový den vypadá? Provází nás celý tým okolo Raye Shera. Pár dní po skončení dorosteneckého šampionátu a nedávném konci play off končí sezóna také …