Peklo / Hlavní zprávy / Rooney je pripravený zabojovať o miesto v prvom tíme Devils

Rooney je pripravený zabojovať o miesto v prvom tíme Devils

Kevin Rooney si v minulej sezóne odkrútil debut  v NHL a je jeden z tých, čo netrpezlivo čakajú na koniec letného obdobia. Dôvod je prostý – nevie sa dočkať prípravného kempu New Jersey Devils pred novou sezónou.

24-ročný center sa zúčastnil tréningového kempu aj minulý rok, ale teraz sa mierne zmenila jeho situácia – vie, ako kemp priebeha a je oboznámený s tým, čo od neho očakáva vedenie a tréneri mužstva.

„Pred rokom som mal zmluvu iba s tímom z AHL, takže som od začiatku vedel, že budem hrať v nižšej lige,“ začal Rooney. „Vtedy to bolo naozaj fajn a mám dobrý pocit z toho, ako som za ten čas posunul úroveň mojej hry. Podpis nového kontraktu (novú zmluvu podpísal 27. júla, je platná aj pre potreby prvého tímu) zaručil, že sa pred tréningovým kempom cítim dobre a dostanem príležitosť bojovať o miesto v hlavnom tíme.“

Nie je to tak dávno, čo mal hlavu plnú negatívnych myšlienok a nebol si istý, či jeho kroky povedú do NHL. Nikdy nemal príliš veľké očakávania, prevládal v ňom pesimizmus a sen o NHL sa mu začínal skutočne rozplývať až počas ročníka 2015-16, kedy nastupoval za tím Providence College. “Friars” sa stali v sezóne 2014-15 šampiónmi NCAA a jeho výkony na ľade potom neboli také, aké očakával.

„Stal som sa kapitánom mužstva a dbal som na každý aspekt, ktorý súvisel s naším tímom,“ pokračuje Rooney, „snažil som sa pomáhať mladším chalanom a byť dobrý líder. Samozrejme, pokladal som to za dôležité, lenže moja bodová produkcia sa zasekla, čo je jedna z vecí, o ktorých som si myslel, že sa v nej musím zlepšiť na to, aby o mňa prejavil záujem nejaký tím z NHL.“

Organizácie kanadsko-americkej NHL ho prehliadali v dobe, keď bol dostupný na drafte, čím trpelo sebavedomie a psychika mladého hráča. V spomínanom období hral najprv za juniorský celok na Canton High School, kde vyhral šampionát 2. Divízie a v drese Bulldogs zaznamenal 55 kanadských bodov. Ďalšie dva roky strávil na Berkshire School v Sheffielde, čo bola príprava na Providence College (NCAA).

V premiérovej sezóne 2012-13 za Providence strelil len jeden gól a dovedna nazbieral 4 kanadské body v 29 zápasoch a zlepšenie v tejto oblasti neprišlo ani o rok neskôr. Sezónu 2013-14 zakončil s 3 gólmi a 7 kanadskými bodmi v 36 zápasoch. Napriek spomenutým číslam sa ukázal ako dobrý defenzívny center a špecialista na oslabenia, čo mu prinieslo pozvánku do tréningového kempu tímu New York Rangers.

7 gólov a 15 kanadských bodov, do ktorých patrí aj vyhrané vhadzovanie vo finále šampionátu NCAA 2015 proti Boston College v TD Garden, po ktorom prišiel víťazný gól, mu zaručilo niekoľko pozvánok od tímov z NHL. Rooney sa rozhodol, že sa zúčastní kempu Blackhawks a Maple Leafs, no odmietol ponuku od manažmentu Devils.

„Cítil som sa kvôli tomu zle,“ priznal Rooney, „ale v tej dobe som už bol pozvaný na skúšku do dvoch iných tímov. Povedal som si, že tri kempy v priebehu jedného leta by boli priveľa, a tak som musel Diablom povedať nie.“

Vedenie New Jersey to, našťastie, nezobralo nijak osobne. Americký hokejista strelil 4 góly a nazbieral 10 kanadských bodov za PC v priebehu sezóny 2015-16 a vedenie Devils mu ponúklo amatérsky skúšobný kontrakt s možnosťou dohrať sezónu na farme v Albany. Súhlasil. V 7 zápasoch AHL zaznamenal 3 asistencie a jeho výkony mu zaručili novú jednoročnú zmluvu s farmárskym celkom Devils.

Rooneyho výkony v prvom roku medzi profesionálmi (13 gólov a 21 kanadských bodov v 71 zápasoch) presvedčili vedenie o jeho schopnostiach, a tak s ním podpísalo 27. februára novú zmluvu, ktorá mu umožnila nastúpiť za prvý tím a hrať v NHL. Premiéru v drese New Jersey si odkrútil 2. marca proti Washingtonu Capitals a o dva dni neskôr nastúpil v hale TD Garden proti Bostonu Bruins. Nakoniec stihol odohrať za Diablov 4 stretnutia.

„Myslím, že som si viedol dobre,“ povedal Rooney. „Všetko sa to udialo veľmi rýchlo. Dúfam, že teraz využijem všetko, čo som sa naučil, aby som si vybojoval miesto na súpiske tímu NHL.“

Kouči Devils sa zhodli na tom, že sa nepotrebuje špeciálne venovať defenzívnej činnosti, pretože je naozaj dobrá a okrem toho spomenuli fakt, že ukázal rýchlosť na pôsobenie v najlepšej hokejovej lige sveta.

„Potrebujem popracovať najmä na sile a rýchlosti,“ priznáva Rooney. „Musím byť silnejší pri práci s hokejkou, rýchlejší v súbojoch pri mantineli a v rohoch klziska. Hra na profesionálnej úrovni je naozaj hra chlapov a veľmi ťažko sa jej prispôsobuje. Súboje o puk, súboje pri mantineli a vhadzovania sú oveľa ťažšie oproti tým, na ktoré som bol zvyknutý. Práve na týchto veciach pracujem počas tohto leta.“

Rooney nedávno podpísal novú jednoročnú dvojcestnú zmluvu. Ak sa udrží v NHL, zarobí si 650,000 dolárov. Ak skončí na farme v Binghamtone, jeho plat klesne na 70,000 dolárov. Vedenie Devils mu dalo nový zdroj motivácie, ktorú sa bude snažiť využiť vo svoj prospech už o mesiac, kedy začína tréningový kemp.


autor: Martin Sovič

zdroj: Mike Loftus (patriotledger.com)

zdroj obrázku: Bruce Bennett/GettyImages

 

 

 

Čtěte také

Seznamte se: Ryan Murray

Příchod obránce Ryana Murraye byl prvním krokem, který provedl generální manažer Tom Fitzgerald, když se Draft roku 2020 chýlil ke konci a liga směřovala k volnému jednání. V noci před otevřením trhu s volnými hráči přijal Fitzgerald telefonát od generálního manažera Columbusu Jarmo Kekalainena, který pro něj měl nabídku. Tou nabídkou byl Ryan Murray, hráč, …