Peklo / Hlavní zprávy / Zajac bude Devils chýbať 4-6 mesiacov, hráč jeho kvalít sa bude nahrádzať len veľmi ťažko

Zajac bude Devils chýbať 4-6 mesiacov, hráč jeho kvalít sa bude nahrádzať len veľmi ťažko

New Jersey má na pozícii stredného útočníka solídnu kvalitu mladých hráčov. Niektorí sa ešte nepresadili do prvého tímu a naďalej skúšajú šťastie v systéme Devils. Medzi fanúšikmi sa však momentálne prejednáva jediná vec  – dokážu títo hráči spoločným úsilím zaceliť dieru po Zajacovi a dlhodobo ustáť tlak z každej možnej strany?

Pamätáte sa, kedy bol 32-ročný útočník naposledy zranený tak, že potreboval o niečo dlhšiu pauzu, pretože sa potreboval úplne doliečiť zo zranenia? V roku 2011 ešte ani nezačal predsezónny kemp, keď si 18. augusta zranil achilovku. Tentoraz o jeho zdravotnom stave informovalo vedenie Devils dňa 17. augusta 2017, čo je takmer na deň presne 6 rokov. Všetci si pamätáme, kam to Diabli v sezóne 2011-12 dotiahli..

Vtedy bola situácia v Newarku odlišná. GM Lou Lamoriello poskladal dobrý tím, kde by nebola absencia Zajaca tak kľúčová ako je dnes. Asistent kapitána Diablov patrí do skupiny lídrov a tréneri vedia, že ich nikdy v ničom nesklame a na ľade sa prezentuje špičkovou hrou na oboch stranách klziska.

Stránka “hockeyviz.com” je pre mnoho fanúšikov hokeja výborne spracovaným a zaujímavým zdrojom informácií, s čím súhlasí aj autor článku. Za všetkým stojí muž “Micah Blake McCurdy”, miluje hokej, analyzuje ho pomocou čísel a grafov a okrem toho sa postaral o vznik hockeyviz.

Situácia, ktorá prišla a postihla New Jersey je naozaj deprimujúca pre všetkých priaznivcov Devils. Aký vplyv mal Zajac na celkový výkon a výsledky tímu? Určite bol ten pravý hráč na vedenie prvého útoku? McCurdy prišiel so štyrmi zaujímavými údajmi, ktoré objektívne ukazujú na to, akú stratu bude predstavovať jeho absencia. Hráči a tréneri mužstva to nebudú mať od začiatku sezóny vôbec jednoduché.

Tréner John Hynes využíval skúseného veterána pri každej príležitosti. Presilové hry. Oslabenia. Počas hry 5-na-5; nechýbal ani v predĺžení, kde hrali mužstvá v situácii 3-na-3. Okrem toho chodil na každé dôležité vhadzovanie. Zajac bol jednoducho poslaný do každej hernej situácie a nezáležalo na tom, či mužstvo vyhráva o jeden gól alebo doťahuje stratu súpera.

Zajac odohral v priemere 19 minút a 43 sekúnd za zápas, čo je o 90 sekúnd viac ako druhý Adam Henrique. Okrem toho sa práve dvojica Zajac-Henrique starala o ubránenie oslabení súpera – obom sa celkový čas strávený na ľade počas súperovej početnej výhody vyšplhal nad 200 minút. Zaujímavé je, že by ste okrem nich nenašli ani jedného útočníka Devils, ktorý by mal v minulej sezóne aspoň 100 minút v oslabení.

Travis Zajac a štyri zaujímavosti zo sveta čísel (2016-17):

 •  Ak Zajac nebol práve na ľade pri hre vo vyrovnanom počte hráčov (EV), Diabli strelili súperom o 44% gólov menej než bol priemer všetkých ostatných tímov kanadsko-americkej NHL. 
 • Iba Travis Zajac a krídelník Taylor Hall nazbierali v ostatnej sezóne nad 10 gólových asistencií počas vyrovnaného počtu hráčov na ľade (EV). Opäť treba zvýrazniť, že útočná trojica Hall-Zajac-Palmieri pôsobila zvyčajne tak dobrým až dominantným dojmom, že ju mohol kouč Hynes poslať do všetkých situácií a nemusel mať pritom hlavu plnú obáv.
 •  Počas presiloviek sa niekedy mohlo zdať, že hráč s číslom 19 nepotrebuje vôbec oddych, samozrejme, tréneri sa z jeho hry snažili vyťažiť všetok jeho potenciál pre dobro celého tímu. Zajac síce nezbieral body ako na bežiacom páse, ale robil všetky drobné a dôležité detaily, aby uľahčil prácu svojim kolegom na krídlach a v defenzíve.
 • Travis Zajac hral každé striedanie v plnom nasadení a určite za to mohol vďačiť tomu, že vo všetkých zápasoch čelil elitným hráčom súpera, no napriek tomu sa jeho formácia dokázala bez väčších problémov ubrániť, dostať puk z obranného pásma, založiť úspešný protiútok a pohroziť pred bránou na druhej strane ľadu. 

  Info: Na Viz č. 3 je meno “Zajac” vo dvoch prípadoch. Meno na červenom pozadí  označuje tzv. QoT – kvalitu spoluhráčov. Meno na bielom pozadí naopak symbolizuje kvalitu jeho súperov, ktorí boli na ľade vtedy, keď sa tam dostal aj “hráč” (v našom prípade Zajac). Biele pole teda označuje tzv. QoC – kvalitu protihráčov.

  Zajac je na obrázku umiestnený najvyššie spomedzi všetkých hráčov Devils a pri opätovnom pohľade to má vskutku jednoduché vysvetlenie – každý zápas musel usilovne brániť a dávať pozor na najlepšie ofenzívne esá protivníka. Čím vyššie sa hráč nachádza na grafe, tým lepší sú súperovi útočníci.


  Okrem toho je jeho meno takmer na okraji pravej strany vizualizácie. Ak sa pozrieme na os X, zistíme, že sa pomocou nej určuje kvalita bekov. Zajac čelil vždy top-defenzívnym párom, ktoré mali mužstvá k dispozícii, aby zabránili inkasovaniu a sami sa púšťali na ofenzívne výpady. Zajac sa pravidelne stretával v súbojoch s najlepšími hokejistami NHL. Na tieto veci musí mať hráč potrebné hokejové myslenie, talent, odhodlanie a nazbierané skúsenosti, aby mohol čeliť takémuto tlaku
   každý jeden raz, keď je na svojom “pracovisku”.                                                                                                   


                                                                Viz č.1                                              

       Viz č.2                                                  
          Viz č.3                                           
                                                    

Zajac zostáva naďalej jedným z lídrov na ľade i mimo neho a málokto teraz verí alebo očakáva vydarený ročník zakončený postupom do play-off. Jeho miesto zaujme pravdepodobne Henrique, alternatívou môže byť aj Marcus Johansson, ktorý dokáže zahrať na krídle aj v strede útoku. Nováčikovia Pavel Zacha, Michael McLeod alebo jednotka draftu Nico Hischier majú predpoklady na hru v prvej formácii, lenže momentálne by to nebolo najlepšie riešenie. Verím tomu, že by to nebola odpoveď na vzniknutý problém v zostave, okrem toho by im veľké očakávania a vyvíjajúci tlak viac uškodil. Vedenie sa jasne vyjadrilo, že chce minimalizovať všetky rušivé elementy (medzi nimi aj tlak) pri ich rozvoji.  Objavili sa isté správy o tom, že by sa GM Ray Shero mohol pohrávať s myšlienkou o príchode hráča, akým je napríklad center Matt Duchene – záležalo by však najmä na požiadavkách Colorada Avalanche. Ak sa ale nič prevratné nestane, fanúšikovia Devils budú opäť sklamaní, lenže podceniť ich by bola veľká chyba! Kouč Hynes a jeho zverenci už v predošlých sezónach ukázali, že sa nikdy nevzdávajú a ani jedno z mužstiev si nebude brať body bez tvrdého boja.


zdroj: Devils.NHL.com; hockeyviz.com

zdroj obrázku: hockeyviz.com; NHL.com

Čtěte také

Bude sedmička šťastná a přinese Ďáblům první výhru?

Už jde opravdu do tuhého. Devils jsou jednoznačně nejhorším týmem letošního ročníku, na kontě nemají ani jednu výhru a chvost tabulky se nyní stal jejich domovem. Doufejme, že dnešní rivalitní utkání proti New York Rangers bude to zlomové a Ďáblové se ze dna tabulky odlepí. Pro všechny, co mají na starosti fungování organizace Devils, musí …