Peklo / Hlavní zprávy / Devils podepsali Drewa Stafforda. Co by týmu mohl přinést?

Devils podepsali Drewa Stafforda. Co by týmu mohl přinést?

Ačkoliv hlavní podepisovací období je již za námi, stále trvá mimosezonní část a týmy mohou do svých řad získávat nové hráče. Devils se včera dohodli s jedním z nich – s 31letým forvardem Drewem Staffordem. Pojďme si tohoto hráče, se kterým byla podepsána roční smlouva na 800 tisíc dolarů, představit.

Od draftu až do NHL
Stafford je dobrý příklad toho, jak se vyplácí trpělivost. Po sezoně 2003/2004, kterou strávil v univerzitním týmu Severní Dakoty (a na MS U20) byl draftován hned v prvním kole jako celkově třináctý.

Pokud si říkáte, že šanci v NHL dostal okamžitě, tak je to omyl. V univerzitní lize NCAA strávil ještě následující dvě sezony, až v té poslední získal se svým týmem mistrovský titul a byl vybrán do třetího all-star týmu. Celkově v NCAA odehrál 120 zápasů, dal 48 branek a přidal 70 asistencí. Jeho talent byl nepřehlédnutelný…

Drew Stafford v dresu univerzitního týmu Severní Dakoty

Start kariéry v Buffalu a trejd do Winnipegu
Pak už šance v NHL přišla. Také si na ní Stafford ještě ale počkal, když začal v AHL na farmě v Rochesteru. Tam se mu dařilo, v 11 zápasech získal 9 bodů a na začátku listopadu byl do mužstva Sabres povolaný místo zraněného Maxima Afinogenova. 5. 11. pak debutoval proti Rangers a v prodloužení si připsal asistenci na vítěznou branku. O šest dní později dal svůj první gól do sítě Flyers.

V březnu 2007 se mu podařilo vyhrát cenu pro nováčka měsíce. Celkově v této sezoně odehrál v Rochesteru 34 zápasů (22+22 bodů) a v Buffalu 41 zápasů (13+14), plus následujících 10 v play-off. V AHL si navíc zahrál na Utkání hvězd.

V následujícím ročníku už se natrvalo prosadil do NHL. V lednu 2008 se mu poprvé podařilo dát hattrick, když dal tři branky do sítě Atlanty Thrashers. Účastnil se i pamatného vítězství o rok později nad Edmontonem, kdy jeho Buffalo vyhrálo 10:2 a sám Stafford dal opět tři góly.

V letech 2011 až 2014 působil jako asistent kapitána, až přišla sezona 2014/2015, kdy byl Stafford vyměněn. 11. 2. 2015 ho vedení společně s Tylerem Myersem, Brendanem Lemieuxem, Joelem Armiou a prvním kolem draftu 2015 vyměnilo do Winnipegu Jets za Evandera Kanea, Zacha Bogosiana a práva na brankáře Jasona Kasdorfa.

Drew Stafford v Buffalu odehrál téměř devět sezon

Stafford z Winnipegu do Bostonu
V týmu Jets se neuvedl špatně. Hned ve druhém utkání se mu podařilo vstřelit jak gól ve hře, tak rozhodující nájezd. Po konci sezony, ve které za Winnipeg nasbíral 19 bodů ve 26 duelech, podepsal novou dvouletou smlouvu s Jets.

Jenže jak se jeho smlouva chýlila ke konci a naděje Jets na play-off v ročníku 2016/2017 uhasly, byl opět vyměněn. Tentokráte do Bostonu Bruins za podmíněné 6. kolo draftu. Tam odehrál 18 zápasů s bilancí 4+4 a následných 6 v play-off s bilancí 2+0, až mu po sezoně vypršela smlouva, díky čemuž se tento dvojnásobný účastník mistrovství světa stal volným hráčem.

Drew Stafford skončil v Bostonu jako volný hráč

Stafford novým Ďáblem
Jeho podpis vylezl na povrch včera. Ačkoliv v posledních sezonách již Stafford tolik nezářil, jedná se o velmi dobrou smlouvu. Čemu přeci jen uškodí roční kontrakt na 800 tisíc dolarů?

Navíc se jedná o pravé křídlo, kde Ďábly celkem tlačí bota. Teoreticky by tak složení prvních dvou pětek mohlo vypadat následovně: Hall-Henrique-Palmieri a Johansson-Hischier-Stafford.

Jeho příchod zvýší konkurenci v týmu, pomůže mladíkům a navíc zaplní díru na pravém křídle. A to všechno téměř zadarmo. Těžko na tomto podpisu najdete něco špatného…

Osobní život – hokejová kariéra, člen hudební kapely
Něco málo ještě z osobního života Drewa Stafforda. Jeho otcem je Gord Stafford, který odehrál šest sezon v IHL za tým Milwaukee Admirals. V té poslední byl dokonce kapitánem. Momentáně je trenérem vysokoškolského týmu Shattuck St. Mary’s Prep, a to již od sezony 2004/2005.

Drew Stafford na univerzitě v Severní Dakotě navíc vytvořil kapelu Red Seal Peach, jejímž členem byl mj. brankář Jordan Parise, bratr bývalého Ďábla Zacha.

Americký forvard se objevuje i ve videoklipu kapely Every Time I Die při songu Decayin with the Boys, kde v hokejové výstroji hraje Jengu.


Stafford se v klipu objevuje v čase 1:58

Čtěte také

Rozhovory během Draft Combine. Proč jsou tak důležité?

Již klasicky se na startu června konal draft combine, kde se letos setkala více jak stovka hráčů (přesně jich bylo 104). Zástupci Devils se setkali hned s polovinou těchto borců. Jak takový den vypadá? Provází nás celý tým okolo Raye Shera. Pár dní po skončení dorosteneckého šampionátu a nedávném konci play off končí sezóna také …