Peklo / Hlavní zprávy / Strastiplná cesta Briana Gibbonse

Strastiplná cesta Briana Gibbonse

Trenér ďábelské rezervy, Rick Kowalsky, si nebyl úplně jistý, když v loni Devils podepsali útočníka Briana Gibbonse. Tehdy obdržel v AHL jednoletý kontrakt. Trenér Kowalsky viděl Gibbonsovu kariéru trochu z povzdálí. Když přišlo jméno Gibbonse na stůl, rozhodli se s generálním manažerem tehdejších Albany Devils, Tomem Fitzgeraldem, zariskovat.

Gibbons nebyl nikdy draftován. Původně se v organizaci Penguins jevil jako rychlý a talentovaný hráč. V první sezoně 13/14 za Pens odehrál 41 zápasů, ve kterých nasbíral 17 bodů za 5 gólů a 12 asistencí. Po dvou sezonách se však zdálo, že si své pozitivní atributy neudržel. Byl odeslán na farmu nejprve ve Wilkes-Barre/Scranton Penguins a v dalších sezonách se přes Columbus, Springfiled Falcons a Hartford Wolf Pack dostal právě do Albany.

Při působení v Columbusu v sezoně 14/15 odehrál v NHL 25 zápasů, v těch si připsal jen 5 asistencí. Oživení přišlo až v sezoně 16/17 v Albany Devils. Zde odehrál porci 72 zápasů, kde nasbíral 36 bodů za 16 branek a 20 asistencí. To byl zatím jeho nejlepší výsledek ve farmářské kariéře.

„Když jsme v létě mluvili o podpisech, trochu jsme se zajímali o některé z těch starších kluků, kteří se odrazili.“

„Věděli jsme, že tam je talent a Tomovi se líbilo několik dobrých věcí, které o Brianovi věděl. Rozhodli jsme se tedy, že ho podepíšeme a doufali jsme, že když půjdou věci dobře, tak dostaneme hráče, který by mohl být velkou součástí našeho týmu,“ popisuje Kowalsky

No a téměř 14 měsíců poté, co Gibbons podepsal smlouvu, je nejlepších střelcem Devils! Ve 24 zápasech má na svém kontě již 15 bodů za 11 vstřelených gólů a 4 asistence. To ho celkově řadí na 4. místo v celkovém bodování Ďáblů. Před ním už jsou jen dva nováčci – Nico Hischier, Will Butcher a hráč, od kterého se to očekává, Taylor hall.

 

Při trochu hlubším zamyšlení dává ale přivedení Gibbonse smysl. Generální manažer Rya Shero, Tom Fitzgerald a kouč Hynes byli všichni součástí organizace Penguins. Už tehdy v něm jmenovaní, po čtyřech sezonách v Boston College, spatřovali talent a potenciál.

Po první sezoně v Penguins v létě podepsal smlouvu s již zmiňovaným Columbusem, kde se začaly věci obracet špatným směrem a většinu času trávil na farmě.

„Vypadal jako úplně jiný hráč. Nevím jestli je sklíčený to pravé slovo. Moc jsme ho neviděli, byl ve čtvrté lajně a moc nehrál. Jeho řeč těla nebyla dobrá. Pochopitelně, věci tam nešly dobře a po tom, co jsem si s ním promluvil, bylo jasné, že to pro něj nebyla dobrá zkušenost,“ popisuje Gibbonsovi strasti Kowalsky.

Kouč Kowalsky má již zkušenost s přiváděním starších zkušených hráčů do AHL a s umožněním nové příležitosti. Stejně tak to bylo s Gibbonsem, který začal s čistým štítem. Netrvalo to dlouho a Brian si získal Kowalskyho důvěru na ledě.

„Stal se opravdu mým švýcarským armádním nožem. Využíval jsem ho na přesilovky, kde startoval v druhé přesilovkové jednotce, ale když bylo potřeba, nebyl pro něj problém zaskočit i v té elitní. Stejně tak chodil i na oslabení, kde se stal velkou hrozbou ke skórování,“ líčí proměnu Kowalsky.

Když hlavní tým Devils bojoval ke konci loňské sezony 16/17 o play-off, bylo povoláno několik hráčů z farmy do hlavního týmu. Gibbons mezi nimi sice nebyl, ale o to víc se Kowalsky právě na Briana spoléhal.

Před novou sezonou 17/18 nebyl příliš v hledáčku a Ďáblové s ním 1. července podepsali novou jednoletou dvoucestnou smlouvu. V nadcházejícím přípravném kempu talentů právě Gibbons vynikal a vysloužil si tak za odměnu opět povýšení do NHL.

„Je neuvěřitelně chytrý hráč. Někdy hrál takovou hru, že kluci z AHL ani nevěděli, co se děje. Nyní na vyšší úrovni v NHL je to ale krásně vidět, hráči dokáží číst jeho hru, jeho hokejku, jeho defenzivní návyky a detaily a ve 29 je možná nejrychlejší, než kdy byl,“ nešetří chválou Kowalsky.

„Když hrál ve Wilkes-Barre, byl dost nekonzistentní. Ale nyní konzistence a profesionalita, vlastnosti, které mu před tím chyběly, nyní ukázaly jeho talent. Je hezké vidět takového hráče, který se nevzdal a získal své místo zpět,“ dodává ke Gibbonsovu znovuzrození jeho současný trenér Hynes.

Gibbons nikdy nebýval velkým střelcem důležitých gólů. Až nyní. Se současnými 11 góly se již teď pomalu dorovnává svému maximu, kterého dosáhl v loňské sezoně v Albany, s počtem 16 gólů.

Ve svých 29 letech je nad aktuálním věkovým průměrem soupisky ďáblů, který se pohybuje na 25,7 letech. V současném týmu je 8 hráčů s věkem 23 nebo mladší a Gibbons je pro ně perfektním příkladem. Držíme palce jak jemu, tak také mladým hráčům a pamatujte – nikdy se nevzdávejte! 3:)

„Miluju hru Devils a rád sleduju jak mladé prospekty, tak také kluky povolané z farmy. Bude to opravdu zábava Gibbyho letos sledovat,“ uzavírá Rick Kowalsky.

Čtěte také

Nová sezona bude, ale má to jistá omezení

Nový ročník NHL by mohl být zahájen, plánuje se využití jiného časového plánu, uvedl v pátek zástupce komisaře NHL Bill Daly v podcastu NHL@TheRink. Daly uvedl, že NHL a Asociace hráčů NHL zvažují určité modely harmonogramu nové sezony. Jeden by byl hraní v domácích halách jednotlivých týmů a druhý, který vyžaduje, aby všechny týmy hrály …