Peklo / Přestupy / Travis Zajac: Vím, co pro Adama znamenalo být Ďáblem!

Travis Zajac: Vím, co pro Adama znamenalo být Ďáblem!

Někteří fanoušci stále nemohou dostat z hlavy trade v podobě odchodu Adama Henriquea a Josepha Blandisiho do Anaheimu, odkud do New Jersey přišel Sami Vatanen. Pokud se ale oprostíme od emocí, Vatanen může do obrany Devils přinést pár pozitivních změn…

Vítězně z celého přestupního okna, které se v případě Devils táhne již od léta, vyšel generální manažer Ray Shero. Ten v létě přišel o možnost podepsat Kevina Shattenkirka, a nadále tak běželo pátrání po pravorukém obránci. Jistě, aby dostal Vatanena, musel někoho prodat, ale Devils nyní mají k dispozici talentovaného střelce nejen od modré čáry, který může týmu pomoci až do sezony 2019/2020, kdy mu vyprší smlouva.

Dalším plusem pro Vatanena je fakt, že Cory Schneider měl před jeho příchodem před sebou mladou partu obránců. Nyní to může být právě Sami, kdo pomůže nejen celé skupině obránců, ale i samotnému Schneiderovi. Bohužel je téměř jisté, že Vatanen bude tím, který někoho z mladíků vyřadí ze sestavy. Dokud bude zdravý, bude oblékat dres Devils a bude hrát. Sedm obránců tak nyní bojuje o místo doslova každým zápasem. Nejvíce se tato situace dotkne Bena Lovejoye a Daltona Prouta, kteří byli poslední dobou nejčastěji posazeni na tribunu v roli zdravých náhradníků. Nyní jim přibyl další soupeř, kterého se musí snažit v rámci vlastních řad porazit.

Co se Blandisiho týče, viděli Ďáblové jen záblesky toho, co může v NHL dokázat. Na sto procent by se ale v New Jersey zřejmě nikdy neprosadil, neboť navzdory velmi skvělému předsezonnímu období, začínal třiadvacetiletý Blandisi znovu v AHL.

Co byste měli o Vatanenovi vědět?

Vatanen zapadá do dlouhodobého plánu Devils. Pokud totiž Ďáblové hledali posilu do defenzivy, nesáhli ke kroku, který by neměl plnit svou úlohu i v dalších sezonách. Vatanen má smlouvu až do sezony 2019/2020 a poté se může stát volným hráčem. Šestadvacetiletý bek je právě na vrcholu své kariéry a celý ďábelský tým může z jeho kontraktu těžit.

Přispět totiž může svými zkušenostmi z play-off, stejně jako například Brian Boyle a Marcus Johansson. Vatanen se celkem objevil ve 40 zápasech po základní části, během kterých si připsal pět branek a sedmnáct asistencí.

Mezi Damonem Seversonem, Stevenem Santinim, Willem Butcherem a Mircem Müllerem mají Ďáblové, jak již bylo řečeno výše, celkem mladou obranu. Vatanen již v minulosti dostával na ledě velký prostor, v sezoně 2014/2015 dosáhl průměru 21 minut na zápas. Díky tomu, že byl Sami zařazen i do přesilovkové pětky, se budou obranné páry v následujících týdnech trochu měnit.

Loučení s Henriquem nebylo jednoduché                                                               

Jistě, všichni hráči vědí, že obchody jsou součástí sezony, ale odchod Adama Henriquea znamenal pro všechny velkou ztrátu.

„Je to velké překvapení,“ konstatoval brankář Cory Schneider. „Je tu od chvíle, kdy jsem sem přišel. Je jedním z mála kluků, co tu byli, když jsem sem byl vyměněný. Stal se dobrým přítelem, skvělým spoluhráčem, byl oblíbeným u fanoušků. Byl Ďáblem nejen na ledě, ale také i mimo něj,“ dodal Schneider.

Také Taylor Hall byl v podobné pozici poté, kdy byl z Edmontonu poslán právě k Devils. Zvykl si tu a nyní již nazývá New Jersey svým domovem, překvapivému obchodu a pocitům z něj ale velmi dobře rozumí.

„Naštve vás to. Projít si tím, čím jsem si prošel já, budete těm klukům rozumět. Byli s jedním týmem celou kariéru, a najednou jsou předmětem obchodu. Pro Adama je to ale ještě horší,“ řekl Hall. „Byl tady draftován, byl v organizaci dva roky předtím, než začal svoji profesionální kariéru. Je to těžké. Je velkou součástí naší šatny a klukem, který mě donutil cítit se chtěným, když jsem sem přišel. Je to kamarád naprosto všech a je těžké vidět ho odcházet. Připomíná vám to víc a víc, že je to zkrátka jeden velký obchod.“

Hall byl vyměněn ještě před startem sezony, měl tedy pár měsíců na to, aby se v novém působišti rozkoukal. „Může to být tak, i tak. Co se mě týče, měl jsem spoustu času na to, abych nad svou situací přemýšlel. Možná je to pro Adama tak lepší, musí zkrátka jít a hned začít hrát. Přeju mu jen to nejlepší a zároveň doufám, že Sami se zde bude cítit tak vítaný, jako jsem se cítil já. Je to prostě hokej.“

Henrique seděl vedle Travise Zajaca. Právě on, Henrique a Greene si pamatovali finále Stanley Cupu z roku 2012. Zajac se rovněž podělil o své pocity. „Byli jsme spoluhráči a přátelé velmi dlouho. Vím, co dával logu, dresu a co pro něj znamenalo být Ďáblem,“ řekl Zajac. „Jsem si jistý, že z toho byl zklamaný, ale je to zkrátka součást naší práce. Každý mu přeje jen to nejlepší, zároveň se ale těšíme na Samiho a na to, jak z něj uděláme součást našeho týmu,“ dodal.

Kouč Devils John Hynes potvrdil, že byl Henrique zklamaný, když se onu novinu dozvěděl. Po jejich vzájemném rozhovoru se ale na novou kapitolu své hokejové kariéry těšil. Generální manažer Shero poté přiznal, že rozhovor s Henriquem byl jeden z nejdelších, který kdy s hráčem, jehož se chystal vrhnout do obchodního víru, měl.

„Je smutné vidět Adama odcházet. Byl důležitou součásti naší organizace deset let, ale je to pro něj skvělá příležitost. Přejeme mu jen to nejlepší a děkujeme mu za vše, co pro naši ďábelskou rodinu udělal,“ řekl Shero.

Čtěte také

Seznamte se: Ryan Murray

Příchod obránce Ryana Murraye byl prvním krokem, který provedl generální manažer Tom Fitzgerald, když se Draft roku 2020 chýlil ke konci a liga směřovala k volnému jednání. V noci před otevřením trhu s volnými hráči přijal Fitzgerald telefonát od generálního manažera Columbusu Jarmo Kekalainena, který pro něj měl nabídku. Tou nabídkou byl Ryan Murray, hráč, …