Peklo / Hlavní zprávy / Sami Vatanen: Co o něm víme?

Sami Vatanen: Co o něm víme?

Minulý týden Devils dokončili trejd, ve kterém získali do svých řad finského obránce Samiho Vatanena z Anaheim Ducks za útočníka Adama Henriquea, Josepha Blandisiho a volbu ve třetím kole v draftu 2018. Zatímco se Devils vzdali jednoho z pilířů útoku, přidali k modré čáře hráče, který by měl výrazně podpořit jejich obranu. Zde jsou čtyři věci, které je třeba vědět o nejnovějším Ďáblu.

Vatanen plně zapadá do dlouhodobého plánu organizace Devils
Když Devils hledali obrannou posilu, nikdy by neudělali krok, když by to nemělo smysl. Generální ředitel Ray Shero měl dlouhodobý plán pro vybudování týmu a nehledal hráče na krátkodobé angažmá.

Devils měli celý rok na sledování Adama Henriquea, který by se po sezóně 2018-2019 stal volným hráčem. Za to Vatanen bude pod ďáblovou kontrolou ještě o další sezónu déle a může se stát neomezeným volným hráčem až po sezóně 2019-2020. Šestadvacetiletý Fin je na vrcholu své kariéry a pro Devils, díky jeho současné smlouvě, která uzavřena na 4,875 milionu dolarů, získává velkou hodnotu.

Vatanen se také hodí do týmu, díky několika dalším změnám, které Devils vytvořili v letní přestávce. Stejně jako Brian Boyle a Marcus Johansson, Vatanen si nese zkušenosti z play-off, když hrál za Ducks. V posledních čtyřech sezónách se objevil v 40 vyřazovacích zápasech, kde získal 22 bodů za pět gólů a 17 asistencí.

Hodně minut na ledě
Mezi Damon Severson, Steven Santini, Will Butcher a zraněným Mirco Muellerem měli Devils relativně mladou obranu. Santini se objevil jako hráč, který během své druhé NHL sezony trávil na ledě hodně času, ale nyní se Ďáblům podařilo zapojit Vatanena vedle Andyho Greeneho. Vatanen pobývá na ledě v průměru více než 21 minut na zápas.
S Vatenenovým příchodem, dostanou defenzivní páry v nadcházejících týdnech nový vzhled. Pravděpodobně se vyzkouší několik různých kombinací, aby se ukázalo, kam se Vatanen nejlépe hodí. Nejpravděpodobněji by to mohlo vypadat takto:

Andy Greene – Sami Vatanen
John Moore – Damon Severson
Will Butcher – Steven Santini

náhradníci: Dalton Prout, Ben LovejoySami Vatanen a jeho první gól v NHL
Po operaci ramene
Vatanen vynechal start sezóny 2017-18 poté, co podstoupil operaci ramene. Nechal si odoperovat vazivově chrupavčitý lem okolo jamky ramenního kloubu v květnu po vyřazení Ducks z play-off. Vatanen debutoval 28. října a odehrál 17 minut. Finský bek poté průměrně trávil na ledě více než 20 minut ve všech dalších zápasech.

 

A jak to s ním vypadá?
Zatímco se Vatanen obecně neobejde bez bodových zápisů, rok 2016-17 byl tím klidnějším v jeho kariéře. Skóroval jen třikrát a získal 21 asistencí, zatímco předtím zanamenal 75 bodů za dva roky. Chyběl pouze 11 zápasů a dalších 5 v play-off kvůli zranění a nemoci, ale chce se vrátit do své obvyklé formy a pomoci novému týmu.

Čtěte také

Seznamte se: Ryan Murray

Příchod obránce Ryana Murraye byl prvním krokem, který provedl generální manažer Tom Fitzgerald, když se Draft roku 2020 chýlil ke konci a liga směřovala k volnému jednání. V noci před otevřením trhu s volnými hráči přijal Fitzgerald telefonát od generálního manažera Columbusu Jarmo Kekalainena, který pro něj měl nabídku. Tou nabídkou byl Ryan Murray, hráč, …