Peklo / Hlavní zprávy / Na MS juniorů do Buffala míří hned několik Ďáblů! A to nejen hráči…

Na MS juniorů do Buffala míří hned několik Ďáblů! A to nejen hráči…

Dnes se NHL trošičku vyhneme a zaměříme se na mistrovství světa hráčů do dvaceti let, které se uskuteční v Buffalu. Hned několik mladých a nadějných hokejistů, kteří byli draftování právě Ďábly, se zde představí nejen obecenstvu. Vytáhnout se budou chtít především před skauty NHL a získat si tak plusové body pro jejich další kariéru.

Devils budou mít zastoupení v podobě sedmi, možná osmi hráčů, kteří se dostali do širší nominace. Soupisky všech ještě nejsou uzavřeny, malé preview ale nikdy neuškodí.

Na místě navíc bude přímo i Věra Novotná, redaktorka našeho webu a autorka tohoto článku – pozn. red.

Psal se rok 2016, který byl důležitým pro Michaela McLeoda, jenž po prvním kole draftu NHL oblékl červeno-černý dres. O rok později s ním Ďáblové podepsali nováčkovský kontrakt na 3 roky. Před startem NHL si ale poranil meniskus a po uzdravení byl poslán zpět do týmu Mississauga Steelheads, kde již dva roky dělá kapitána. Na svůj debut v NHL tak nadále čeká.

Na loňském mistrovství světa týmů U20 byl v týmu Kanady zapsán na pozici třináctého útočníka a získal se svými spoluhráči stříbrnou medaili poté, kdy javorové listy padly s výběrem Spojených států amerických na nájezdy. McLeod neodehrál mnoho minut, přesto stihl vstřelit dvě branky a na jednu přihrát. V letošní sezoně odehrál v OHL (Ontario Hockey League) 11 zápasů, z nichž nasbíral 13 bodů (8+5). Sám McLeod doufá, že bude hrát ve výběru Kanady větší roli než minule a přispěje svému celku především svou rychlostí…

V roce 2016, akorát o dvě kola později, sáhli zástupci New Jersey Devlis k vyběru Joeyho Andersona, který pravidelně sbírá účasti na reprezentačních akcích. Navíc si z nich odváží velké výsledky. Se spoluhráči z U17 došel ke stříbrným medailím. V sezoně 2015/2016 získal s osmnáctkou bronz, k čemuž přidal dvě individuální ocenění v podobě nejvíce nastřílených branek (7) a účasti v nejlepší trojici hráčů týmu USA. Vzpomínky má skvělé i na minulý rok, právě na souboje hráčů do dvaceti let. Americký výběr totiž právě loni ovládl turnaj a zvítězil. Letos se tedy bude nejen Joey Anderson snažit zlaté medaile obhájit.

V letošní sezoně se Anderson proháněl v barvách minnesotské univerzity. Kvůli zranění v horní části těla odehrál ale pouze 13 zápasů, z nichž si připsal 9 kanadských bodů (4+5). Budoucí kapitán amerického výběru je platným hráčem na obou koncích kluziště. Očekává se tedy, že bude nejen sbírat body, ale také zmaří nejeden útočný pokus svých protivníků.

Stále jsme ve stejném roce, nyní ve čtvrtém kole draftu. 102. pozici obsadil tehdy ruský zástupce Michail Malcev. Pro devatenáctiletého útočníka to bude druhá účast na světovém šampionátu. Těžit může ze svých 17 zápasů odehraných v nejvyšší ruské soutěži, kde zaznamenal 5 bodů (0+5) a loňské účasti na mistrovství světa hráčů do 19 let, kde získal stříbrnou medaili.

Díky svým 191 centimetrům a 93 kilogramům je velmi platným hráčem v předbrankovém prostoru, bývá nasazován jak do přesilových her, tak do hry v oslabení a na obou koncích kluziště je velmi platným. Všichni v jeho zemí věří, že v Buffalu povede ruský výběr ke skvělým výsledkům jako jeden ze dvou nejlepších centrů svého týmu.

Přesuňme se k letošnímu draftu, který byl opět pro New Jersey Devils líhní talentů. Z celkové 36. pozice přišel do týmu trenéra Hynese švédský rychlík Jesper Boqvist, který v rozmezí 16 – 20 let nevynechal jedinou možnost reprezentovat svou zemi.

Po loňské sezoně, kdy s týmem Brynäs odehrál ve švédské lize 16 zápasů, doufal ve své místo na soupisce i pro letošní ročník. Bohužel, ani jemu se nevyhnulo zranění. V polovině září si poranil zápěstí, což vyžadovalo chirurgický zákrok. Boqvist byl tak vyřazen na deset týdnů. Po svém nástupu do stejnojmenného týmu s přídavkem „U20“ ale ukazuje, že ze své formy nic neztratil. Na 5 asistencí mu stačily 4 duely.

„Je to velmi talentovaný hráč s velmi dobrou rychlostí a citem pro hru na puku. Velmi ofenzivní typ hráče,“ prohlásil o Boqvistovi Paul Castron – skaut New Jersey Devils. Uvidíme, zda bude Jesper Boqvist moci prokázat své schopnosti i v Buffalu.

O kolo později byl vybrán další švédský mladík. Vedení tentokráte ukázalo na Fabiana Zetterlunda, který v loňském roce nasbíral při svém působení ve švédské juniorské lize 36 bodů (16+20) ve 40 zápasech. Také letos si prozatím drží mezi juniory průměr bodu na zápas.  Odehrál ale podstatně méně zápasů, konkrétně pět. Bodový příděl? Pět branek a jedna asistence. Větší část sezony odehrál totiž osmnáctiletý útočník s Färjestadem v rámci švédské nejvyšší ligy. Bodů sice moc neposbíral, to ale nebyl jeho prvotní cíl mezi muži. Chtěl především hokejově dospět a zlepšit své schopnosti.

Zetterlund zaujal také při dvou z tradičních turnajů čtyř zemí. Na konci srpna se tento typ turnaje, zahrnující souboje mezi Švédy, Finy, Rusy a Čechy, odehrál v Rusku a celek Švédska se mohl radovat z vítězství. Fabian Zetterlund zde přispěl třemi góly a asistencí. I díky těmto svým vystoupením si vysloužil pozvánku na letošní světový šampionát juniorů.

Že by to v rámci třetího kola draftu bylo v minulém roce všechno? Kdepak! Zástupci Ďáblů totiž sáhli ještě po reprezentantovi Spojených států amerických, kterým byl Reilly Walsh. Tento obránce byl v hledáčku již pár let. Reprezentoval hned několik amerických výběrů a účastnil se také srpnového Memoriálu Ivana Hlinky.

V minulé sezoně došel s týmem Chicago Steel až k titulu mistra ligy USHL. Nyní se již bije za jednu z nejprestižnějších univerzit USA, totiž Harvardu. V deseti odehraných zápasech nasbíral 8 kanadských bodů (3+5).

Předposledním Ďáblem, který s největší pravděpodobností najde své jméno na soupisce pro světový šampionát výběrů do 20 let je ruský zadák Jegor Zajcev, který byl Devlis draftován v sedmém kole roku 2017.

 

Ve svých devatenácti letech prozatím zůstává na domovské půdě, letos stabilně nastupuje v dresu týmu Dynamo Moskva, hrající ruskou nejvyšší soutěž. Zajcev prozatím kromě své defenzivní činnosti přispěl týmu i dvěma asistencemi. Tento mladík byl kapitánem ruského výběru do dvaceti let, který se každý listopad střetává s nejlepšími celky hrajícími ve WHL, OHL a QMJHL. Měl tak šanci poměřit své schopnosti se zámořím. Nyní se očekává, že také on oblékne, podobně jako Anderson, kapitánské „C“ v rámci turnaje v Buffalu.

Jeho přednostmi jsou výborné pokrytí puku u mantinelů, fyzická hra a blokování střel. Zkrátka, typicky černá práce. Ačkoliv ho na konci listopadu zbrzdilo zranění, očekávalo se, že stihne tréninkový kemp ruského výběru. Taktéž na Zajceva se tak mohou nejen příznivci New Jersey Devils těšit na 99 % na největší juniorské akci roku.

Slovenská reprezentace začala, stejně jako například Rusko, tréninkové kempy v Evropě. Jejich rozšířená soupiska tak zahrnovala pouze hráče hrající v evropských ligách. Později tak budou přizváni ještě další hráči ze zámoří. Marián Studenič, který momentálně hájí barvy týmu Hamilton Bulldogs v rámci Ontario Hockey League, a který byl v červnu Ďábly vybrán v pátém kole, má nejspíše rezervované místo na soupisce právě našich slovenských sousedů.

Nejlepší juniorskou sezonou tohoto slovenského pravého křídla je ročník 2014/2015, kdy ve svých šestnácti válel v lize osmnáctiletých. Tehdy si připsal 64 bodů (39+25) v 30 zápasech. Ve stejném roce si odskočil také do ligy pro hráče pod 20 let s bodovým ziskem šesti branek a stejného počtu nahrávek. Letos je mu již devatenáct let a válí dál. Ve své druhé sezoně v OHL nasbíral 30 kanadských bodů (13+17) ve 32 soubojích. S největší pravděpodobností odehraje Studenič své druhé mistrovství světa hráčů do 20 let. Se svou ofenzivní hrou a skvělým citem pro góly bude mít Slovensko ve svých řadách jednoho velkého snajpra.

Kompletní soupisky budou známy před Štědrým dnem, uvidíme, kdo nakonec v Buffalu zazáří!

Čtěte také

Andreas Johnsson: Těším se na práci v organizaci Devils

Minulý den byl pro vedení Devils hodně nabitý. Generální manažer Ďáblů, Tom Fitzgerald, ukázal své kvality a přivedl do rýmu několik slibných posil. O obránci Murrayovi jsme již psali, máme i článek o příchozím veteránovi, Corey Crawfordovi. Nyní se podíváme na křídelníka Andrease Johnssona. Andreas Johnsson, design by: Fadrny Masks Urostlý blonďák odehrál v nejvyšší …