Peklo / Sezona 2017/2018 / Bratstvo, jednota, chuť biť sa za druhého – Diabli držia pri sebe!

Bratstvo, jednota, chuť biť sa za druhého – Diabli držia pri sebe!

Minulá sezóna dopadla pre tím z Newarku katastrofálne. Hráči, vedenie tímu a fanúšikovia boli frustrovaní z narastajúceho počtu prehier, ktoré prichádzali a nikto ich nedokázal zastaviť. Hráči a manažment sa po sezóne spojili, aby našli cestu za spoločným úspechom už v nasledujúcom ročníku. Zatiaľ môžeme konštatovať, že im to vychádza a predvedenou hrou prekvapili asi každého hokejového fanúšika.

V prebiehajúcom ročníku sa zrodilo hneď niekoľko veľkých prekvapení. Príbeh Vegas Golden Knights je toho jasným príkladom. Nováčik Národnej hokejovej ligy svojimi výkonmi vyvrátil prognózy hokejovej verejnosti o tom, že bude len “do počtu”. Vegas je momentálne najlepší tím Západnej konferencie a z celej ligy nazbierala viac bodov iba Tampa Bay. Naopak, Edmonton s hviezdnym Connorom McDavidom patrí medzi trápiace sa celky na Západe a na druhú divokú kartu, ktorú zatiaľ okupuje Minnesota, stráca 11 bodov. A ktorý tím na Východe vstal z popola a po celý čas sa drží na popredných priečkach nabitej Metropolitnej divízie? Áno, máte pravdu, New Jersey Devils.

Diabli mali šťastie počas lotérie a mohli na drafte vyberať ako prví, ale nikto neočakával, že by sa aj s Nicom Hischierom v zostave zaradili medzi kandidátov na postup do vyraďovacích bojov. A predsa. Hischier si získal dôveru trénera Johna Hynesa, ktorý sa nebál zariskovať a pri absencii Travisa Zajaca ho zaradil do stredu prvého útoku. Mladý Švajčiar sa mu zatiaľ odvďačuje poctivou hrou a v tíme sa okamžite zaradil medzi ofenzívnych lídrov. Jeho čísla na zápas pri hre 5v5 sú obdivuhodné a už teraz sa zaradil medzi tých lepších tvorcov hry v celej súťaži!

V zostave Devils však nájdeme hneď niekoľko neznámych hrdinov alebo hráčov, od ktorých sa nečakali také výkony, aké doteraz predvádzali. Jesper Bratt, Brian Gibbons ale aj skúsený Brian Boyle sú schopní pomáhať mužstvu vyhrávať zápasy aj strieľaním gólov, všetci traja sú na dobrej ceste k tomu, aby prekonali hranicu 20 gólov. Fanúšika určite poteší fakt, že Diabli patria medzi 10 najlepších tímov v počte strelených gólov, využívania presiloviek aj hre v oslabení.

Načrtá sa teda otázka – čo sa udialo v tíme počas letnej prestávky? Odpoveď je pomerne jednoduchá – všetci zainteresovaní sa zúčastnili spoločného stretnutia a snažili sa nájsť nejaké riešenie.

Po mizernej sezóne 2016-17 sa hráči stretli s generálnym manažérom Rayom Sherom a trénerom Johnom Hynesom, aby sa pozreli pravde do očí a objektívne zhodnotili nelichotivú situáciu.

„Bolo to neprijateľné,“ povedal kouč Hynes. „Mysleli sme, že v našej skupine máme nejakú pýchu, ale vôbec sme tak nehrali.“

Hynesove slová vyjadrovali pocit, ktorý mali asi všetci, čo sa vtedy nachádzali v miestnosti. To dalo Hynesovi nádej, pretože rozčarovaní z výkonov a konečného výsledku neboli iba veteráni ako kapitán Andy Greene alebo útočník Travis Zajac, ale aj mladší hráči – Taylor Hall a Kyle Palmieri.

„Chceli sme byť tím, proti ktorému sa hrá veľmi ťažko a snažili sme sa získať u súperov späť stratený rešpekt,“ pokračuje Hynes. „Hovorili sme o bratstve, o niečom hlbšom ako byť len spoluhráči a bojovať jeden za druhého. Také boli naše očakávania.“

Tieto očakávania sa vzťahovali na všetkých, nielen na hráčov, čo boli v tíme počas hroznej minulej sezóny. GM Shero doviedol do mužstva dvoch dobrých a skúsených hráčov, a zároveň silné osobnosti. Vedenie im dalo jasne najavo, čo od nich požaduje – poctivú prácu nielen na ľade, ale aj mimo neho. Brian Boyle a Drew Stafford už majú niečo za sebou, a tak sa od nich vyžadovalo aj to, že budú pomáhať mladším hráčom s každým problémom a budú mať hráčom v kabíne vždy čo povedať.

„Povedali sme im – Toto je to, čo potrebujeme,“ povedal Hynes. „Páčite sa nám aj ako hráči, ale sú tu aj iné veci, ktoré od vás budeme potrebovať.“

Boyle musel na začiatku sezóny bojovať najprv s rakovinou a až potom sa mohol pripojiť k tímu a nastúpiť v prvom zápase za Devils. Napriek nepríjemnej situácii hrá výborne, nastupuje v strede štvrtého útoku, dostáva čas na ľade počas presiloviek aj v oslabení a ak sa mu vyhnú zranenia a väčší výpadok formy, mohol by prekonať svoje kariérne maximum v jednej sezóne (v sezóne 2010-11 odohral za Rangers všetkých 82 zápasov a pripísal si 35 bodov; v tejto sezóne nastúpil do 31 stretnutí a nazbieral už 17 bodov).

Diabli sa naposledy prebojovali do play-off v sezóne 2011-12 a čakanie fanúšikov by chceli ukončiť už v tomto roku. Po 41 zápasoch sú na mieste zaručujúcom postup, ale Metropolitná divízia je výnimočne vyrovnaná a stať sa môže čokoľvek. Ak však budú stáť pri sebe ako bratstvo, o ktorom hovoril tréner Hynes, majú veľkú šancu na to, aby sa do vyraďovacej časti prebojovali. O všetkom rozhodne druhá polovica sezóny.


zdroj: thehockeynews.com

Čtěte také

Volby, volby a zase volby

Jelikož se termín voleb nových talentů do NHL nezadržitelné blíží, přinášíme pohled na potenciální kandidáty, kteří by mohli být vybráni z devíti voleb, které Devils mají v Draftu NHL 2020. Volba č.7 Ďáblové zde budou mít spoustu možností. Dají se vybrat útočná křídla, která pak mohou doplnit místa v lajnách s Jackem Hughesem (jednička Draftu …