Peklo / Preview / Devils míří do Ottawy, potvrdí dvě domácí výhry?

Devils míří do Ottawy, potvrdí dvě domácí výhry?

Další zápas kanadsko-americké NHL klepe na dveře a fanoušci Devils by si měli znovu nařídit budíky! Po dvou domácích výhrách, kterými načali Ďáblové únorový měsíc, přichází na řadu zápas venkovní. Duelem proti Ottawě Senators odstartuje parta trenéra Hynese šňůru střídajících se soubojů na venkovních a domácích kluzištích. Zda Ďáblové potvrdí znovu nalezenou formu, to se dozvíme ve středu. Úvodní buly bude vhozeno v 1:30 SEČ.

Aktuální forma Senators

Lednový měsíc nebyl pro Senátory, stejně jako pro Ďábly, příliš vydařený. Oba celky vyhrály v této době pouze třikrát. Ottawa si poradila se San Jose (6:5pp), Tampou Bay (6:3) a Torontem (4:3). Ďáblové naopak v lednu vyhráli nad Islanders (4:1), Washingtonem (4:3pp) a Buffalem (3:1).

Také v únoru pokračují oba týmy v podobné bilanci. Jediný rozdíl je v tom, že Senátoři sehráli před vzájemným duelem o jeden zápas víc. Ďáblové dvakrát oslavili výhru před domácími fanoušky. Z Prudential Center odjeli bez bodu jak hráči Philadelphie (4:3), tak Pittsburghu (3:1). Senátoři si rovněž připsali dvě vítězství, obě ale přišla v nastaveném čase. Anaheim tehdy porazili 2:1 a duel s Philadelphií rozhodly pro Ottawu samostatné nájezdy (4:3).

Situace v tabulce

Devils najdeme stále na druhé příčce Metropolitní divize, kde se se zápasem k dobru a tříbodovým odstupem dívají na záda Washingtonu Capitals. Aktuálně je na kontě Ďáblů 62 bodů. Pokud jde o našeho příštího soupeře, ten má aktuálně jinačí starosti. Ottawě patří předposlední příčka Atlantické divize se 43 body. V součtu východní konference tak oba soupeře dělí přesně deset příček.


Tabulka Východní konference

Aktuální soupiska Ottawy

Brankáři: Craig Anderson, Mike Condon

Mezi třemi tyčemi nemají Senátoři velkou jistotu. Oba brankáři mají velmi podobná čísla. Jedničkou týmu je Craig Anderson, jenž startoval v 35 zápasech. S bilancí 13 výher, 17 proher a úspěšností zákroků těsně nad devadesát procent (90,3 %) je lepším z celé dvojice. Jeho statistiky vylepšují také dvě čistá konta.

Záda mu kryje Mike Condon, který si v dresu Ottawy připsal 14 startů. I dvojka Senátorů má ale zápornou bilanci. Aktuálně jsou v jeho statistikách zapsány čtyři výhry a osm porážek a čtyři porážky v prodloužení. Svému kolegovi se Condon vyrovná v úspěšnosti zákroků (90,2 %).


Craig Anderson byl v jednu chvíli i Andrersson. Během turnaji ve Švédsku si totiž do příjmení chvíli přidával druhé s. Jeho neoficiální příjmení mu zakázali Blackhawks, s nimiž podepsal první kontrakt

Obránci: Mark Borowiecki, Cody Ceci, Thomas Chabot, Fredrik Claesson, Erik Karlsson (C), Johnny Oduya, Dion Phaneuf (A), Chris Wideman

Zadní řady Ottawy nejsou těžce prostupné. Senátoři doposud dovolili svým soupeřům 171 branek, což je řadí na třetí místo spodního patra tabulky. Ani oslabení nejsou v podání Ottawy kdovíjak slavná. V tomto ohledu jim patří čtvrté místo odspodu s procentuálním vyjádřením 74,7 %.

Co se individualit mezi beky týká, vyniká kapitán celého celku Erik Karlsson, jenž si ve svých 46 duelech připsal 34 bodů (5+29). Je tedy nejen nejlepším nahrávačem zadních řad, ale spolu s Cody Cecim  (5+7) také nejlepším střelcem ottawských beků. Karlsson má ale i jedno prvenství v negativních statistikách. Pokud je na ledě právě kapitán Ottawy, soupeři nejčastěji skórují. V tabulce pravdy je totiž u Karlssonova jména číslovka -25. Jediným obráncem, který se dostal do plusových čísel ve statistice +/- je Chris Wideman s +5.

Po Karlssonovi následuje v produktivitě beků velká pauza. Na druhé místo totiž stačilo Dionu Phaneufovi 15 bodů (3+12). Přes hranici deseti bodů se dostal ještě výše zmiňovaný Cody Ceci a na dvouciferné číslo dosáhl i Thomas Chabot (10 bodů, 4+6).


O Eriku Karlssonovi se říká, že je to nejvíce sexy muž celé NHL

Útočníci: Derick Brassard, Alexandre Burrows, Chrishopher DiDomenico, Matt Duchene, Gabriel Dumont, Ryan Dzingel, Mike Hoffman, Magnus Pääjärvi, Jean-Gabriel Pageau, Tom Pyatt, Bobby Ryan, Zack Smith, Mark Stone (A), Nate Thompson, Colin White, Max McCormick

Směrem dopředu by jistě hráči Ottawy rovněž chtěli zabrat. Doposud nastříleli 130 branek, což je řadí znovu do spodních pater tabulky, konkrétně na 4. místo od konce. Střelecká chuť se u hráčů Senators nezvyšuje ani v přesilovkách. S 15,7 % jejich využití přidávají do sbírky další statistiku, kde jim patří místo čtvrtého nejhoršího celku ligy.

Produktivitu útoku táhne Mark Stone se 44 body (18+26). Právem se tak pyšní titulem nejlepšího střelce i nahrávače týmu Senators a je také jediným forwardem, jenž má v tabulce pravdy kladná čísla (+10). O deset bodů zpět se drží Mike Hoffman (13+21), jenž je nejproduktivnějším hráčem při početních výhodách. Pokud byli Senátoři v přesile, zaznamenal 14 ze svých bodů. Třetím do party nejproduktivnějších je Derick Brassard, jehož do této doby zdobí 29 bodů za 13 branek a 16 asistencí.

Poslední dny ale někteří svou mušku ztrácí, jiní ji naopak znovu nalézají. Hoffman si v posledních třech zápasech připsal čtyři body (1+3), Dzingel dva body ve dvou minulých kolech. Dlouhodobě se daří Mattu Ducheneovi, jenž zaznamenal 11 bodů v posledních 13 zápasech.

Na opačném konci střeleckého rozpoložení se nachází například Derick Brassard, který v poslední desítce duelů pomohl Senátorům jediným bodem. Bez bodu zůstávají po čtyři zápasy také Dion Phaneuf a Thomas Chabot.

Do dnešního zápasu proti Devils byl z AHL povolán útočník Max McCormick v důsledku rozšířené marodky. Senátoři se nemohou opřít o Dericka Brassarda, jehož zranění nebylo specifikováno. Dále musí postrádat Bobbyho Ryana, jenž si poranil ruku. Se zraněním kolene bojuje Mark Stone a do hry nezasáhne ani Nate Thomson, jehož trápí zranění v dolní části těla.


Mezi útočníky je nejlepším mezi Senátory Mark Stone

Vzájemné zápasy

Oba dva soupeři spolu sehrají své třiadevadesáté utkání. Doposud se více daří Ďáblům, kteří vyhráli hned 53x a odnesli si 64% všech možných bodů. Také vzájemná utkání letošního ročníku hovoří ve prospěch Devils. Obě střetnutí aktuální sezony se odehrála v říjnu a skončila naprosto identickým výsledkem 5:4 pro Ďábly. Jedenkrát urvali Devils výhru v prodloužení, poté v samostatných nájezdech.

Novinky z kabiny Ďáblů

  • Mezi třemi tyčemi nastoupí Keith Kinkaid, který tak zapíše čtvrtý start v řadě
  • Cory Schneider (třísla) a Marcus Johansson (otřes mozku) se začínají připravovat na návrat mimo led
  • Záda Keithu Kinkaidovi bude krýt Eddie Läck
  • Taylor Hall má stále formu! V posledních 10 zápasech přidal 15 bodů (6+9)
  • Taylor Hall dnes navíc odehraje své 500. utkání v NHL
  • Statistika Devils po dvou dnech odpočinku je 7:3 v posledních deseti případech

Předpokládané sestavy:

Ottawa Senators: Anderson (Condon) – Chabot, Karlsson, Phaneuf, Ceci, Odyua, Borowiecki, Claesson – Hoffman, Duchene, White – Dzingel, Pageau, DiDomenico – Smith, McCormick, Pyatt – Pääjärvi, Burrows.

New Jersey Devils: Kinkaid (Läck) – Greene, Vatanen, Moore, Severson, Butcher, Lovejoy, Müller – Hall, Hischier, Bratt – Wood, Zacha, Palmieri – Coleman, Zajac, Noesen  – Boyle, Stafford.

Čtěte také

Seznamte se: Ryan Murray

Příchod obránce Ryana Murraye byl prvním krokem, který provedl generální manažer Tom Fitzgerald, když se Draft roku 2020 chýlil ke konci a liga směřovala k volnému jednání. V noci před otevřením trhu s volnými hráči přijal Fitzgerald telefonát od generálního manažera Columbusu Jarmo Kekalainena, který pro něj měl nabídku. Tou nabídkou byl Ryan Murray, hráč, …