Peklo / Hlavní zprávy / První trejd s Rangers! Ďáblové získali střelce Michaela Grabnera

První trejd s Rangers! Ďáblové získali střelce Michaela Grabnera

Jsou to nesmiřitelní rivalové. Zápasy mezi Rangers a Devils mají vždy obrovský náboj. Nelze se tedy moc divit, že v noci ze čtvrtka na pátek došlo k vůbec prvnímu trejdu mezi těmito týmy. Devils výměnou za obránce Jegora Rykova a druhé kolo draftu získali rakouského forvarda Michaela Grabnera.

Třicetiletý rodák z Villachu byl s 25 góly nejlepším střelcem New York Rangers, k tomu přidal ještě šest asistencí. V minulém ročníku vstřelil o dva góly více a měl 13 asistencí na svém kontě. Po sezoně mu končí dvouletá smlouva na 3,3 milionu dolarů (1,65 milionu dolarů ročně).

Nejlepší střelec hokejového turnaje na olympiádě v Soči byl do NHL draftován před dvanácti lety jako čtrnáctý, vybral si ho Vancouver. Za něj ale odehrál pouze 20 zápasů, než se stěhoval do New York Islanders. Zde strávil pět sezon, následně hrál rok v Torontu a od ročníku 2016/2017 působil u Rangers. V NHL má na kontě dohromady 532 duelů s bilancí 156+88.

Grabner se tak, v případě, že za Devils nastoupí, stane teprve dvanáctým hráčem v historii, který odehrál zápas za Islanders, Rangers i Ďábly. Tím předchozím, tedy jedenáctým, byl P.A. Parenteau.

Reportér Andrew Gross okomentoval jeho příchod takto: „Je fantastické, že získáme hráče takového kalibru bez toho, aniž bychom ztratili někoho z hráčů na současné soupisce. Prokazuje to, že vedení skutečně věří v play-off.“

Zkušený útočník může hrát jak na levém, tak na pravém křídle. Trenér John Hynes ho bude ze začátku chtít nechat hrát nalevo po boku jednoho z dvojice Travis Zajac/Pavel Zacha, na pravém křídle pak bude Jesper Bratt. „Jsem šťastný z toho, že jsem tady. Věřím, že se s novými spoluhráči rychle sehraju a užijeme si spoustu zábavy,“ řekl Grabner krátce po svém prvním tréninku s týmem. „S Rayem Sherem jsem měl dobrý pohovor. Dostal jsem se do týmu, který chce do play off, což mě hrozně těší. Už se nemohu dočkat zápasu,“ dodal.

Příchod Grabnera potěšil například i Taylora Halla: „Dokazuje to, jaké má vedení od této sezony očekávání,“ řekl kanadský útočník.

Grabner se ihned po oznámení trejdu spojil s rodinou. „Zavolal jsem jim, bylo to poměrně rychlé. S výměnou jsem pochopitelně pár dní počítal, jen jsem nevěděl, kam to bude,“ prozradil. Těší se na nové spoluhráče. „Hall je speciální hráč, Hischier hraje na svůj věk neuvěřitelně. Těším se, až poznám všechny kluky lépe. Viděl jsem, že jsou všichni v pohodě a drží pospolu,“ všiml si Grabner po příchodu do kabiny.

Spokojen je i kouč John Hynes. „S Rayem mluvíme každý den. Také o Grabnerovi jsme spolu několikrát diskutovali. Věděl jsem, že o něj má zájem, ale musel jsem se věnovat zápasům a tréninkům, zatímco on vyjednával s Rangers. Ray odvádí čestnou a dobrou práci,“ chválí kouč manažera. „Michael je velice rychlý hráč, chodí na oslabení. Má výborný charakter. Do našeho stylu přesně zapadne,“ těší se na něj.

Šest faktů o Michaelu Grabnerovi, novém Ďáblovi
1) JE TO STŘELEC – Pouze Taylor Hall dal ze všech Ďáblů více než 20 branek (konkrétně 26). Grabner jich má na kontě 25.
2) SKVĚLÝ BRUSLAŘ – Devils v této sezoně hodně spoléhali na rychlý bruslící styl. Grabner do tohoto náramně zapadá. V roce 2011 dokonce na NHL SuperSkills vyhrál soutěž o nejrychlejšího bruslaře.
3) DAŘÍ SE MU – V Rangers se Grabnerovi dařilo. Ačkoliv předtím v Torontu dal pouze 9 gólů v 80 zápasech, od startu sezony 2016/2017 je v NHL pouze 20 lepších střelců než on.
4) SKVĚLÉ PLUS/MÍNUS – Rakouský útočník během necelých dvou sezon za Rangers zlepšil svou bilanci plus/mínus, když je na kladném čísle 33!
5) 5 na 5, TO JE JEHO – 24 z jeho 25 branek v této sezoně padlo během rovnovážného počtu hráčů na ledě. Na přesilové hry příliš nechodí.
6) ZNÁ SE S CORYM – Cory Schneider a Michael Grabner byli tři roky spoluhráči v Manitobě, farmě Vancouveru z AHL.

Výměnou do Rangers tedy putovala volba v druhém kole draftu a ruský obránce Jegor Rykov. „Rykov nás zaujal v mládežnických reprezentacích. Na MS juniorů byl jedním z těch lepších zadáků, dobře hraje s pukem. Potřebuje ovšem zlepšit své bruslení. Navíc, co jsme slyšeli, tak se mu zatím z KHL nechce odcházet,“ řekl o něm asistent generálního manažera Tom Fitzgerald.

Grabner bude mít i nadále číslo 40, které dosud nosil Blake Coleman. Ten si tak nově vzal číslo 20.

Čtěte také

Corey Crawford je Ďábel. Co Devils získali?

Pětatřicetiletý americký golman podepsal s Ďábly smlouvu na 2 roky v celkové výši 7,8 milionů amerických dolarů. Byl pravděpodobně tím nejlepším golmanem, kteří se na trhu s volný hráči (UFA) objevili. Pochytal více střel, než byl jeho očekávaný výkon a navíc se pod tuto hranici dostal za posledních šest let pouze jednou. Dvojnásobný vítěz Stanley …