Peklo / Hlavní zprávy / Jesper Bratt aj Will Butcher majú jasno, čo musia zlepšiť pred novou sezónou

Jesper Bratt aj Will Butcher majú jasno, čo musia zlepšiť pred novou sezónou

Kouč Devils John Hynes vyslal na poslednej tlačovej konferencii jasný signál pre všetkých členov organizácie. Pracovať tak, aby sa v novej sezóne dostavil ďalší krok, ktorý posunie mužstvo vpred.  Tréner touto správou vyzval každého – hráčov, trénerov, ale aj všetkých ostatných členov organizácie. Hráči, ktorí ukončili prvý rok medzi profesionálmi, dostali cennú lekciu a rovnako pochopili, o akú výzvu ide a už teraz sú rozhodnutí, čo musia spraviť v priebehu najbližších mesiacoch.

Premiéru v prvom tíme Devils si v tejto sezóne odkrútilo viacero hráčov. Boli medzi nimi aj útočník Jesper Bratt a obranca Will Butcher. Prvý menovaný stratil miesto v základnej zostave po sérii nevýrazných výkonov, druhý menovaný prepísal pár rekordov v organizácii a spravil pozitívny dojem na vedenie tímu.

Jesper Bratt prežil výnimočný rok plný zmien a náročných situácií. Nováčik, ktorého si Diabli vybrali zo 6. kola draftu v roku 2016 prekvapil kouča Hynesa a jeho trénerský štáb natoľko, že si ho po predsezónnej príprave ponechal v prvom tíme. Švédsky mladík sa mu za to odvďačil skvelou hrou a konzistenciou v prvej polovici základnej časti. Nepríjemné chvíle sa dostavili až v strede sezóny, keď sa mladíkovi prestalo dariť a na ľade začal byť neviditeľný. Posúďte sami – do konca januára mal Bratt na konte 12 strelených gólov a 19 asistencií, ale zrazu prišlo vyhasnutie až do samotného konca sezóny. V reči čísel to znamená, že si Bratt za mesiace február, marec a apríl pripísal iba 1 gól a 3 asistencie v 26 odohraných stretnutiach. Celkom nazbieral švédsky útočník 35 bodov (13+22) v 74 zápasoch základnej časti.

Na hráčovi bolo vidieť sklamanie, bolesť a neistota, pretože v takejto situácii ešte v živote nebol. Mladík musel zamieriť na tribúnu, pretože sa preňho nenašlo miesto v zostave Devils. Čo povedal na túto situáciu samotný hráč?

Nemyslím si, že za to môže zlá fyzická príprava. Nemyslím, že za to bolo zodpovedné moje telo. Povedal by som, že skôr ako o fyzickú silu išlo o moju psychiku,“ povedal Bratt. „Je to náročné, skoro každý deň zažívať všetko to cestovanie a všetky veci okolo toho. Myslím, že do ďalšej sezóny pôjdem s omnoho väčším množstvom skúseností. Z tohto pohľadu to bol pre mňa naozaj vydarený rok.“

19-ročný mladík sa dostal na tribúnu vo chvíli, keď do tímu prišli dve nové posily – Patrick Maroon a Michael Grabner. Bratt sa dokonca predstavil iba v jednom stretnutí prvého kola play off proti Lightning, ale odohral len pár minút vo štvrtom útoku.

Keď ste hráčom nejakého tímu, chcete byť na ľade v každom zápase a pomáhať mu ku víťazstvám,“ pokračuje Bratt. „Sedieť hore na tribúne a zvrchu sledovať zápas vášho tímu je pravdepodobne tá najhoršia vec, ktorá sa vám môže stať. Chcete byť na ľade a hrať. Stále to ale pre mňa zostáva dobrá skúsenosť, z ktorej si môžem zobrať pár vecí a byť ešte viac pripravený do novej sezóny.“


První gól Jespera Bratta v NHL

Obranca Will Butcher hrá prvú sezónu medzi profesionálmi. Jeho hokejové myslenie je na vysokej úrovni, stačí ho sledovať počas zápasu a je vám jasné, o akého hráča ide. Má prehľad a ofenzívny štýl hry mu pootvoril dvere do zostavy prvého tímu Devils. Americký mladík určite nesklamal.

Butcher mal na starosti rozohrávku v presilovkách, počas celej sezóny napredoval míľovými krokmi a bolo jasné, že si hokej v drese Devils náramne užíva. Kouč Hynes mu v priebehu leta hovoril a ukazoval rôzne štýly, akými hrá jeho mužstvo v defenzíve a aké úlohy plní obranca v útočnom pásme, pričom mu dôkladne vysvetlil, ako by ho využíval v priebehu sezóny.

Mladý obranca sa po tomto stretnutí rozhodol o podpise nováčikovskej zmluvy s New Jersey a zatiaľ to vyzerá tak, že si zvolil správnu možnosť. Po sezóne dostával slová chvály od všetkých kolegov z tímu. Na prvý pohľad by sa zdalo, že je bezchybný, ale napokon sa o vtipný moment pričinil jeho kolega z obrany Ben Lovejoy. Svojho parťáka najprv pochválil a vyzdvihol všetky jeho dobré hráčske vlastnosti, ale napokon to nevydržal. Neodpustil si jednu poznámku, pri ktorej sa začal zoširoka usmievať.

Will je naozaj veľmi inteligentný hráč. Jeho hokejové myslenie je na brilantnej úrovni,“ povedal Lovejoy. „Okrem toho je výborný korčuliar a s pukom si rozumie. Jeho prihrávky sú vždy presné.

Má však priemernú strelu,“ dodal Lovejoy s úsmevom na perách. „Povedal by som, že je skôr podpriemerná ako priemerná.

Butcher priznal, že jeho kolega z obrany hovorí pravdu a vždy si o nej vypočuje aj od ostatných spoluhráčov. Vždy má niekto z nich uštipačné poznámky na adresu mladého obrancu. Aj keď sa v priebehu sezóny zábaval sám na sebe spolu s ostatnými členmi tímu, jedine on sám vie, aká dôležitá je preňho presná a tvrdá strela od modrej. Uvedomuje si vážnosť tejto situácie a berie ju so všetkým, čo to obnáša. Preto sa rozhodol, že v priebehu letných dní musí popracovať najmä na svojej strele a snažiť sa ju čo najviac zdokonaliť.

Čo všetko by chcel zlepšiť okrem streľby?

Všetko,“ odvetil Butcher veľmi stručne.

Poslať puk do brány od modrej čiary je v tejto lige veľmi náročné. Je to jedna z vecí, ktorú som sa naučil v priebehu tejto sezóny,“ prezradil Butcher. „Všetci brankári v lige sú tak dobrí, že tomu musíte venovať viac času. Lepšie povedané – oveľa viac času. Pravdepodobne na tom budem teraz pracovať. Potom prídu ostatné veci, ktoré sa budú dať individuálne trénovať.“


Tato střela se ovšem Willu Butcherovi povedla…

Čtěte také

Devils 4-3 SN Blue Jackets