Peklo / Sezona 2017/2018 / Kinkaid: Táto sezóna bola len začiatok, máme pred sebou ešte dlhú cestu

Kinkaid: Táto sezóna bola len začiatok, máme pred sebou ešte dlhú cestu

Kouč John Hynes sa mohol počas uplynulého ročníka spoľahnúť na oboch brankárov mužstva. Cory Schneider predvádzal vyrovnané výkony v prvej polovici sezóny, no vinou zranení musel vynechať 16 zápasov Devils v rade. Po návrate sa nedokázal dostať do starej formy a jeho kolega trénerom nedal dôvod na nejaké zmeny. Do akcie sa dostal Keith Kinkaid a ponúknutú výzvu zvládol bravúrne.

Kinkaid robil v stretnutiach zázraky, hasil chyby spoluhráčov a vyhrával pre mužstvo zápas po zápase. Od 1. februára/února vyhral najviac zápasov spomedzi všetkých brankárov ligy (18) a najmä vďaka jeho výkonom sa tím z Newarku dostal do vyraďovacej časti po prvýkrát od sezóny 2011/2012. Všetko sa ale zmenilo hneď po príchode do play off, v druhom zápase série prvého kola ho vystriedal dostatočne uzdravený Schneider, ktorý zastavil všetky strelecké pokusy Lightning, ktoré smerovali na jeho bránu a zostal v nej až do posledného zápasu sezóny. Diabli nevzdorovali príliš dlho, podľahli Tampe Bay v piatich zápasoch, čo pre nich znamenalo koniec tohto ročníka.

„Bohužiaľ, v play off sme odohrali iba päť zápasov, ale osobne som sa presvedčil, že zvládnem aj väčšiu porciu zápasov a dokážem v nich uspieť,“ začal Kinkaid. „Počas celej sezóny to bola zábava, vytvorili sme spolu so spoluhráčmi skvelú partiu a predovšetkým sme dokázali všetkým pochybovačom, že sa mýlili – a to je naozaj jedna z najlepších vecí. V konečnom dôsledku však nemôžme byť spokojní. Chceme sa stať mužstvom, ktoré bude pravidelne bojovať v play off, takže táto sezóna je len začiatok, niečo ako prvý krok. Máme pred sebou ešte dlhú cestu.“

Novinári za veľkou mlákou si začali klásť rôzne otázky a uvažovať o tom, ako sa vyrieši bránkovisko Devils do ďalších rokov. Vráti sa Schneider v ďalšej sezóne v top forme? Zostane Kinkaid v organizácii Devils alebo sa rozhodne pre kroky, ktoré spravili napríklad Cam Talbot alebo Scott Darling? Uvidíme v novej sezóne dvojicu Schneider-Kinkaid v jednom drese? Jediné, čo môžme označiť za istotu je fakt, že Diabli nemajú v systéme brankára, čo by prichádzal do úvahy ako nová jednotka mužstva. Na farme nie je žiadny brankár pripravený prevzať zodpovednosť za výsledky v prvom tíme a ostatní brankári pod zmluvou sú príliš mladí, neskúsení a neoplývajú potrebným talentom.

„Samozrejme, jednotkou tímu som bol iba na pár mesiacov, ale rozhodne som si ten čas naplno užil. Neraz pri mne stálo aj šťastie, dokázal som pre tím vyhrať dostatok zápasov vo chvíli, keď to najviac potreboval,” konštatuje Kinkaid. „Ukazuje to však charakter nášho tímu – či už sa zápas skončil 2:1, 5:4 alebo 8:5. Bola to zábava a zároveň som si dokázal, že dokážem byť jednotkou tímu a rovnako sa všetci presvedčili, že keď mi dajú šancu, tak sa na mňa môžu bez obáv spoľahnúť.“

Kinkaid predvádzal neskutočné výkony od začiatku februára, fanúšikovia Devils si budú ešte dlho pamätať jeho formu na najdlhšom tripe tímu v sezóne, na ktorom Diabli porazili silné tímy zo Západu a udržali sa v boji o play off. Najväčšiu zásluhu na tom má práve večne pozitívny Kinkaid.

„Mám dobre nastavenú letnú prípravu, na tréningoch odvádzam vždy dobrú prácu a sústredím sa aj na veci mimo ľadu. V priebehu sezóny je vaša príprava úplne odlišná. Niekedy si človek nemôže pripraviť a vychutnať jedlo, aké by chcel a podobne. Predovšetkým ide o to robiť jedine správne veci – či už ide o jedlo, spánok alebo odpočinok,“ povedal Kinkaid.

Dvojka tímu z Newarku je momentálne na Majstrovstách sveta v Dánsku, kde zatiaľ úspešne háji bránku reprezentácie USA. Spolu s ním sú v tíme USA aj obranca Will Butcher a útočníci Blake Coleman a Brian Gibbons. Kouč tímu Jeff Blashill môže byť s ich výkonmi spokojný, pretože práve Kinkaid sa zhostil úlohy jednotky tímu a obrovskou mierou pomáha USA vyhrávať zápasy. Do dnešného dňa odchytal na turnaji 4 zápasy s 94,39% úspešnosťou zákrokov (celkovo 2.) a priemerom 1,46 obdržaného gólu (celkovo 3.) a okrem toho si už pripísal dve čisté kontá. Úžasné.

„Chvíľu mi trvalo, kým som sa to všetko naučil – ako si správne nastaviť životosprávu, ako zvládať počas celého roka zápasovú záťaž, ale na konci sezóny môžte vidieť, že som to pochopil a osvojil si určité návyky. Viem, ako mám správne kontrolovať telo na ľade aj mimo neho. Našťastie sa mi to všetko podarilo vstrebať a konečne som to zvládol.“

Všetko, čo Kinkaid dokázal v minulom ročníku má na svedomí on sám, ale aj on potreboval okolo seba tých správnych ľudí. Jedného takého človeka našiel – GM Ray Shero posilnil pred sezónou trénerské rady. Diabli museli vyriešiť post trénera brankárov, nakoľko Chris Terreri sa rozhodol odísť z mužstva a stať sa koučom brankárov v tíme New York Islanders. Na jeho miesto prišiel skúsený Roland Melanson, ktorého si Schneider pamätá z Vancouveru, kde spolu strávili pár rokov. Kinkaid priznáva, že rovnako aj jemu pomohol počas sezóny a vďačí mu za podporu, ktorú dostával.

„Rollie mal na moju hru a aj osobu obrovský vplyv počas celej sezóny,“ priznal Kinkaid. „Tento rok odštartoval pomaly, do tímu prišli nové tváre a zmenilo sa veľa vecí, ale myslím, že sme sa ku koncu roka naozaj zblížili. Po sezóne sme mali menšie posedenie, na ktorom bolo počuť veľa smiechu. Smiali sme sa na udalostiach, čo sa odohrali v tejto sezóne. Vybudovali sme si fantastický vzťah a bolo dobré, že to napokon vydržalo počas celého roka.“

„Nejaký čas potrvá, kým si s niekým dokážete vybudovať úprimnú vzájomnú dôveru, ale musím povedať, že to bola zatiaľ parádna jazda,“ povedal na záver večne vysmiaty brankár Devils.

Čtěte také

Corey Crawford je Ďábel. Co Devils získali?

Pětatřicetiletý americký golman podepsal s Ďábly smlouvu na 2 roky v celkové výši 7,8 milionů amerických dolarů. Byl pravděpodobně tím nejlepším golmanem, kteří se na trhu s volný hráči (UFA) objevili. Pochytal více střel, než byl jeho očekávaný výkon a navíc se pod tuto hranici dostal za posledních šest let pouze jednou. Dvojnásobný vítěz Stanley …