Peklo / Hlavní zprávy / Jegor Jakovlev: Umím hrát jak defenzivně, tak ofenzivně, záleží na trenérovi

Jegor Jakovlev: Umím hrát jak defenzivně, tak ofenzivně, záleží na trenérovi

Ďáblové po konci mistrovství světa představili novou posilu – ruského obránce Jegora Jakovleva (anglický zápis Egor Yakovlev). Šestadvacetiletý zadák podepsal s týmem roční jednocestný kontrakt.

Posledních 6 sezon působil v KHL. Tři sezony v Jaroslavli, tři sezony v Petrohradu. Celkově zde odehrál 301 duelů s 26 vstřelenými góly a 42 asistencemi. Nejvíce se mu vydařila sezona 2016/2017, kdy svému týmu pomohl k vítězství celé ligy 21 body v základní části a bilancí +30 v tabulce pravdy.

Vyhrávání k Jakovlevovi zkrátka patří. Kromě Gagarinova poháru totiž získal zlatou medaili s týmem OAR na letošní olympiádě v Pchjongčchangu a zlatou medaili na mistrovství světa 2014 v běloruském Minsku. O rok později vybojoval s národním týmem stříbro.

Rodák z Magnitogorsku se nyní rozhodl pro novou výzvu. Ředitel hráčských záležitostí Dan MacKinnon a evropští skauti Greg Royce a Michail Mančik ho přesvědčili, že by měl podepsat s New Jersey Devils.

„Greg Royce a Eric Weinrich (trenér hráčského rozvoje Devils) si ho všimli již na podzim, když hrál za SKA Petrohrad,“ vysvětluje Dan MacKinnon. „Poté začal Michail zjišťovat informace o tom, jestli by Jegor zvažoval o hraní v NHL. Následně jsem se na něj jel podívat, vzali jsme ho na večeři a začali jsme debatovat o možnosti podepsat s Devils,“ vysvětluje průběh jednání ředitel hráčských záležitostí v New Jersey.

Jakovlev si vzal trochu času na rozhodnutí – SKA mu totiž nabízelo multimilionový kontrakt, ale šance v NHL pro něj znamenala daleko víc. Navíc je tu vidina, že by se přidal do tzv. Triple Gold Clubu, kam patří vítězové olympiády, mistrovství světa a NHL.

Kontrakt je výhodný pro obě strany. „Mohli jsme s ním podepsat nováčkovskou smlouvu. Získáváme tak zkušeného a kvalitního hráče velice levně. Po sezoně se stane volným agentem, což bude dobré i pro něj. Je to tedy málo riskantní a zároveň velice dobrá dohoda. Rádi mu pomůžeme v jeho snu hrát NHL,“ vysvětlil MacKinnon.

I když jeho čísla to moc neprokazují, ofenzivu velice rád podporuje. „Hraju tak, jak mi řekne trenér. Pokud si přeje, abych byl více zalezlý, činím tak. Pokud chce abych podporoval ofenzivu a hodně útočil, tak umím i to. A mám to i rád, protože současný hokej je o podporování ofenzivy i z defenzivy. Obránci musí umět kontrolovat puk, zakládat akce a zároveň jim ze strany soupeře zabraňovat,“ vyjádřil se ke svému stylu Jegor Jakovlev.

S tímto souhlasí i MacKinnon. „Je to moderní obránce, který je velice soutěživý. Skvěle řídí svoji hru, dobře hraje s pukem, umí rozehrávat akce a zároveň jim bránit. Je velice univerzální, protože může nastupovat jak při oslabení, tak při přesilových hrách,“ řekl k němu.

Na mistrovství světa v Dánsku si sice připsal jen jednu asistenci v osmi zápasech, ale nasbíral velice cenné zkušenosti a patřil mezi opory týmu. „Úroveň zde byla o level vyšší než v KHL. Odehráli jsme spoustu těžkých zápasů proti kvalitním soupeřům. Člověk si z toho odnese hodně, hlavně ví, v čem se musí zlepšit,“ byl se šampionátem spokojený Jakovlev.

V letní přípravě se bude zaměřovat na to, aby byl připraven na užší kluziště a rychlejší hru. „Musím zlepšit svou defenzivní hru. Bude se hodně bojovat o puk, bude třeba činit chytrá rozhodnutí, a to velice rychle. Chci být lepší i v situacích, kdy puk nebudu mít,“ uzavřel ambiciózní obránce.

Čtěte také

Devils 2-1 Sharks