Peklo / Hlavní zprávy / Jaká budoucnost čeká obránce Johna Moorea?

Jaká budoucnost čeká obránce Johna Moorea?

Ray Shero musí rozhodnout o 11 volných hráčích (sedm nechráněných, čtyři chránění) ze soupisky hlavního týmu v letní přestávce. Jedním z těchto hráčů je i John Moore, obránce, který má za sebou nejlepší sezónu u Devils.

Sedmadvacetiletý obráce je silný bruslař a odehrál velkou porci minut v zápasech (průměrně 20:01 na zápas). V NHL hraje od roku 2011, kdy nastoupil ke dvěma zápasů v dresu Columbusu Blue Jackets po boku českých hráčů (Jakub Voráček, Jan Hejda, Rostislav Klesla a Tomáš Kubalík). Zatímco se zdá logickým krokem jeho podpis na další sezónu, spekuluje se i o jiném angažmá.

V sezóně 2017-18 odehrál 81 zápasů, ve který zaznamenal 18 bodů (7+11) a byl nejaktivnějším střílejícím obráncem se 141 střelami na branku (265 pokusů). V závěsu byl pak Sami Vatanen se 123 střelami (250 pokusů) a Damon Severson mířil přesně v 121 případech (238 pokusů). – statisktiky dle Corsi.

Mohlo by se zdát, že John přišel na to, jak svůj potenciál využít a zlepšit, ale spousta odborné veřejnosti s tím nebude souhlasit. Dle statistického názoru jsou jeho pozitivní čísla výsledkem párování především s Damonem Seversonem a pobytu na ledě s Taylorem Hallem, Nico Hischierem, a Kylem Palmierim. S těmito hráči měl nejlepší statistiky, více než s jakýmikoliv jinými hráči na soupisce.

V posledních třech letech 11 různých obránců zaznamenalo v dresu Devils alespoň 900 minut ve hře 5 na 5. Mezi nimi je i John Moore – zaujal ve statistikách 7. místo v CF% (procento střelecké převahy), 10. místo v xGF% (očekávané vstřelené branky) a 11. místo v rozdílu minut ve vyloučení. Devils nikdy neměli nejkvalitnější obránce NHL, takže se vždy budou poohlížet po lepších a lepších.

John Moore se raduje ze vstřeleného gólu 6. dubna 2017 proti Pittsburghu Penguins

Americký rodák měl v loňské sezóně smlouvu na 1,66 milionu amerických dolarů a patřil tak k “levnějším” hráčům týmu. Menší výplatu pobírají už jen Steven Santini (925.000 USD) , Will Butcher (925.000 USD) a finalista letošního mistrovství světa v hokeji Švýcar Mirco Müller (850.000 USD).

Pokud by se Ray Shero rozhodoval dle výkonu, tak hráče s vynikající hrou 3 na 3 a obránce se smyslem pro rozhodování zápasů by si měl určitě podržet.

V každém případě je potřeba v týmu Devils posílit obranu. Tím startovacím můstkem byl v minulé sezóně Sami Vatanen, příchozí z Anaheimu Ducks.

Možná příchod ruského obránce Jegora Jakovleva signalizuje, že se s Moorem již nepočítá… Vše ukáží následující dny. Jak byste se zachovali vy? Napište nám na Facebooku do komentářů!