Peklo / Hlavní zprávy / Koho Ďáblové draftovali? Talentovaného beka či běloruského reprezentanta

Koho Ďáblové draftovali? Talentovaného beka či běloruského reprezentanta

Na letošním vstupním draftu vybrali New Jersey Devils celkem šest hokejistů. Pojďme se podívat na podrobnější profily všech z nich…

#17 – TY SMITH (obránce, Kanada)
V prvním kole připadla na Ďábly celková sedmnáctá volba. A asi každý člen organizace byl příjemně překvapen, že v tuto dobu ještě na trhu zbýval kanadský obránce Ty Smith, jehož některé servery tipovaly i na umístění v nejlepší desítce.

Scott Niedermayer, Drew Doughty… K těmto hráčům je Smith přirovnávaný. „Ty je dynamický hráč, který při každém střídání vytváří jednu akci za druhou. Je to vůdce a bojovník. Každého okolo sebe dělá lepším hráčem, má neskutečný přehled,“ chválí ho asistent generálního manažera týmu Spokane Chiefs, kde Smith odehrál téměř 140 zápasů s bilancí 19+88.

„Chce být pořád na ledě a my ho tam v každé klíčové situaci posíláme,“ doplňuje trenér Dan Lambert. „Je to takový quarterback na přesilových hrách, skvěle působí také při hře pět na pět,“ dodává.

Ty Smith v této sezoně nasbíral krásných 73 bodů v 69 zápasech základní části. Ale pozor – sedm z nich získal při únorové výhře 9:2 proti Prince George. Sedm bodů v jednom utkání! Od obránce! Ne nadarmo tak za tuto sezonu obdržel trofej Daryla K. Seamana, která se uděluje tomu hráči WHL, jenž nejlépe skloubí vynikající studijní a sportovní výsledky. V minulosti ji získali například také Scott Niedermayer či Bryce Salvador.

Rodák z Lloydminsteru působil také jako kapitán Kanady na letošním mistrovství světa hráčů do 18 let. Toho se účastnil také v minulé sezoně. Představil se rovněž na Memoriálu Ivana Hlinky 2017.

#110 – XAVIER BERNARD (obránce, Kanada)
Na další volbu muselo New Jersey čekat až do čtvrtého kola. A také zde se rozhodlo pro defenzivní řady, tým ukázal na kanadského zadáka Xaviera Bernarda z Drummondville Voltigeurs (QMJHL).

Bernard odehrál v této sezoně 66 zápasů v základní části, ve kterých vstřelil 11 gólů a přidal 24 asistencí. Mezi nejlepší v lize se pak zařadil ve statistice plus/mínus, kde měl kladnou bilanci 35. Měří 191 centimetrů a váží 92 kilogramů, jedná se o opravdu urostlého obránce.

Ve své první sezoně v QMJHL vyslal na branku 48 střel, věnoval se spíše defenzivě… Ale v uplynulém ročníku zapracoval na ofenzivní stránce a střel vyslal již 112, což je velký pokrok. Jen jeden obránce z Drummondville byl produktivnější než on (Nicolas Beaudin).

„Obránce je to opravdu silný. Dobře se drží na bruslích, je to takový kanón. Velmi rád rozdává hity,“ analyzuje jeho hru expert Steve Kournianos. „Bernard je skvělý bruslař. Je rychlý když bruslí jak popředu, tak i pozadu. Díky tomu, jak je silný, tak bývá úspěšný v soubojích. Dobře balancuje a je opravdu těžké ho odstavit od kotouče. V rozích a před brankou zvládá souboje na jedničku,“ doplňuje další expert, Ben Kerr.

#136 – AKIRA SCHMID (brankář, Švýcarsko)
Také u volby v pátém kole zůstáváme v defenzivě, tentokráte však jdeme ještě hlouběji – do brány. Na celkové 136. pozici ukázal tým manažera Raye Shera na brankáře Akiru Schmida, švýcarského mládežnického reprezentanta.

Schmid působí v mládežnických týmech Langnau, kde už ale ve věku 16 let začal trénovat s týmem U20. Dokonce se již v této sezoně stal členem reprezentační dvacítky ve Švýcarsku, kategorie tedy díky svému talentu přeskakuje jedna báseň.

Profesionální debut si v ročníku 2017/2018 odbyl v dresu regionálního týmu EHC Thun, kde nastoupil do čtyř duelů. Pár tréninků také absolvoval s týmem nejvyšší soutěže SCL Tigers. Skvělými výkony se prezentoval na posledním Hlinkově Memoriálu, kde ve třech zápasech měl úspěšnost zákroků 93 %.

NHL Central Scouting ho před draftem tipoval na šestého draftovaného evropského brankáře, což téměř vyšlo – šel jako sedmý evropský, celkově desátý gólman. Před ním byli například čeští brankáři Jakub Škarek (Islanders) a Lukáš Dostál (Ducks).

#141 – JEGOR ŠARANGOVIČ (útočník, Bělorusko)
Až při druhé volbě v pátém kole sáhli Ďáblové poprvé po útočníkovi, zaujal je běloruský centr Jegor Šarangovič. Dvacetiletý rodák z Minsku odehrál celou uplynulou sezonu v Dinamu Minsk z KHL, ve 47 zápasech vstřelil čtyři góly a na dalších osm přihrál. Hrál spíše ve čtvrté formaci, ale aspoň hrál KHL.

Má za sebou dvě účasti na mistrovství světa v dospělých, kde celkově odehrál 14 duelů s bilancí 2+2. Zároveň si také třikrát zahrál na mistrovství světa U20. 16. října (októbra) 2017 byl zvolen nejlepším nováčkem týdne v KHL!

Ověnčen je také medailemi. V sezoně 2014/2015 získal stříbrnou na šampionátu U18 Divize 1 (kde byl zároveň se čtyřmi brankami nejlepším střelcem), o rok později na tomto turnaji vybojoval zlatou medaili a postup Běloruska do nejvyšší divize. Totéž se mu podařilo na MSJ U20 Divize 1 v sezoně 2016/2017.

V této sezoně mu skončila smlouva, a tak když bude chtít, může si to namířit rovnou do zámoří a hrát třeba v AHL. A podle experta Stevea Kournianose by se do toho klidně mohl pustit, na posledním MS ho totiž zaujal.

„Dle mého názoru byl nejlepším hráčem Běloruska. Šarangovič je velký centr, který je rychlý a má výbornou střelu. Ze všech útočníků měl největší ice-time a nastupoval i v přesilovkách a v oslabeních. Hraje s hlavou nahoře, zvládá i dlouhá střídání,“ řekl o něm.

#172 – MITCHELL HOELSCHER (útočník, Kanada)
18letý rodák z Waterloo odehrál tuto sezonu v OHL v týmu Ottawa 67’s, v 67 zápasech vstřelil 10 branek a přidal 18 asistencí. V letech 2015 a 2016 se radoval ze zisku titulu v lize AHMMPL s týmem Waterloo Wolves Minor Midget AAA, uspěl také o rok později v GOJHL s týmem Elmira Sugar Kings, kde byl dokonce členem druhého all-star týmu.

„Jedná se o dobrého útočníka se skvělým charakterem. Ve všech třech zónách na ledě má vliv, exceloval hlavně ve druhé polovině sezony. Hraje za mladý tým Ottawy a myslím si, že svůj potenciál prokáže ještě více,“ hodnotí ho Brock Otten ze serveru OHL Prospects. „Když ho v týmu začali nasazovat ve 2. lajně, jeho výkony šly rapidně nahoru. Byl sebevědomý, skvělý s pukem, opravdový šikula. Každopádně na sobě ještě musí zapracovat, není tak silný. Nicméně věřím, že se Hoelscher ještě hodně zlepší,“ míní Otten.

Podobně hovořil také novinář zaměřující se na OHL Dominic Tiano. „Hoelscher nikdy nepřestává dřít. Pokud se mu podaří posílit, bude opravdu skvělým hráčem. Už teď je chytrý, hraje jednoduše. Může kromě ofenzivy podporovat také defenzivu. Přizpůsobí se, protože má na ledě dokonalý přehled,“ říká.

#203 – EETU PÄKKILÄ (útočník, Finsko)
18letý levý křídelník původem z Oulu je odchovancem tamního Kärpätu, kde již od 17 let působí v juniorské kategorii U20. V této sezoně si také odbyl debut za dospělý tým v nejvyšší finské soutěži.

Päkkilä v juniorce odehrál celkově 66 zápasů, dal v nich 26 gólů a přidal také 22 asistencí. Se 40 body v uplynulém ročníku byl druhý nejproduktivnější v týmu a 25. v celé soutěži. Dařilo se mu především v říjnu (októbri), kdy byl vyhlášen nejlepším hráčem juniorské ligy.

Tohle o něm napsal Asko Huuki pro server Finn Prospects (který se, překvapivě, zaměřuje na finské prospekty): „Päkkilä zřejmě nikdy nebude úplně hvězdným hráčem, ale může být velmi užitečným. Skvěle bruslí a s pukem to umí opravdu dobře, navíc je na něm vidět, že je ochotný dřít sám na sobě. Každopádně je hodně aspektů, ve kterých se ještě musí zlepšit.“

Finští novináři Asko Huuki a Juha Koljonen o něm ze tří zápasů napsali reportáže. Ve všech je jako velké plus zmíněno bruslení, rychlost a zrychlení. Jako negativa ale zmiňují slabost (váží 76 kilogramů), hru bez puku a nutnost vylepšit ofenzivní schopnosti.

Čtěte také

Přinesou noví trenéři do týmu Devils nový svěží vítr?

Jak jsme Vás již informovali, New Jersey Devils včera podepsali dva kontrakty s novými trenéry. Podpis nových smluv oznámil sám generální manažer Devils, Tom Fitzgerald. O jaké pozice a jaké kapacity se jedná se dozvíte v tomto článku. Pozice asistenta hlavního trenéra Na pozici asistenta hlavního kouče byl najat Chris Taylor. Chris na střídačce zaplní …