Peklo / Hlavní zprávy / GM Ray Shero zostáva trpezlivý, pokračuje v nastolenom pláne

GM Ray Shero zostáva trpezlivý, pokračuje v nastolenom pláne

Diabli nepatrili medzi aktívne tímy po otvorení trhu s voľnými hráčmi, nezískali ani jedno z dostupných zvučných mien a zamerali sa predovšetkým na doplnenie šírky kádra. Ray Shero tak ukázal, že sa naďalej drží vlastnej vytýčenej cesty za úspechom.

Generálny manažér Devils Ray Shero ponúkol niektorým voľným hráčom zmluvu, ale ani v jednom prípade prípade nezvádzal s ostatnými manažérmi súboje o to, kto príde s lepšou peňažnou ponukou. Po celý čas mal na zreteli budúcnosť organizácie, a tak ho (chvalabohu) nevidíme robiť šialené výmeny, v ktorých by mohol prísť o dôležitého hráča zo systému Devils. Najlepšie chápe to, že stavba tímu je dlhodobý proces. Každú možnosť si najprv bedlivo preštuduje, zameria sa aj na drobné detaily a predtým, ako spraví rozhodnutie, vypočuje si názory trénera a ostatných ľudí z vedenia tímu. Neriskuje, ale keď príde šanca, tak ju využije a vyjde zo situácie ako víťaz. Shero sa narozdiel od ostatných kolegov rozhodol počkať a neutrácať peniaze na predražených hráčov, ale celé dianie pozoroval s odstupom a opäť sa prezentoval ako rozumný chlap.

Vďaka spomenutým vlastnostiam sa tím z Newarku zmenil, prijal novú identitu a pokračuje správnym smerom. Sherova práca sa preukázala už v uplynulej sezóne, keď mužstvo pod vedením kouča Johna Hynesa postúpilo do play off. To je len začiatok náročnej cesty za úspechom.

Podstata toho celého je v tom, že Shero zostáva v letnom období viac trpezlivý ako netrpezlivý a prejavuje sa to aj teraz – Diabli jednoducho čakajú na štart predsezónneho kempu, potom možno príde k výraznejším zmenám. Až v priebehu prípravy pred novou sezónou bude možné sledovať sledovať všetkých hráčov pohromade, čo mu umožní spoznať reálnu silu kádra a rovnako aj zistené nedostatky, ktoré bude možné odstrániť pred štartom základnej časti. A bez väčších problémov či väčších strát.

V tomto období je výzva zostať trpezlivý a nereagovať na situáciu spôsobom – ´Musím už niečo urobiť´. Máme niekoľko dobrých a mladých hráčov. Jeden z nich s nami práve podpísal novú trojročnú zmluvu – Blake Coleman,“ povedal Shero.

Nie je dôvod na paniku. Diabli majú na súpiske pred štartom letnej prípravy 11 útočníkov, ktorí by mali získať miesto v prvom tíme.

Tím z Newarku p otvorení trhu s voľnými hráčmi opustila trojica útočníkov – Patrick Maroon, Brian Gibbons a Michael Grabner.

Gibbons sa v priebehu minulého ročníka zranil a po uzdravení sa herne trápil, v druhej polovici sezóny sa mu nepodarilo nadviazať na výkony zo začiatku sezóny a v zápasoch bol až príliš často neviditeľný. Čo sa týka Grabnera, ten jednoducho nezapadol do systému hry Devils, a tak sa po krátkom pobyte v Newarku upísal Arizone Coyotes.

Chceli sme u nás udržať Maroona,“ informuje Shero. „Ponúkli sme mu viac peňazí ako St. Louis, ale túžil po návrate do rodného mesta. Rešpektujem jeho rozhodnutie.

V defenzíve nastala jedna výrazná zmena – John Moore odišiel do Bostonu Bruins. Napriek tomu budú mať Diabli na kempe 7 obrancov a 2 brankárov – Cory Schneider podstúpil operáciu, a kvôli nej pravdepodobne nestihne úvod sezóny. Keith Kinkaid tak prevezme rolu tímovej jednotky Devils, chrbát mu bude kryť náhradník Eddie Läck. Udrží si Kinkaid formu a bude oporou počas neprítomnosti Schneidera?

Keith odviedol pre naše mužstvo výbornú prácu v záverečnej fáze minulého ročníka,“ odvetil Shero. „Bez neho by sme tento rok určite nepostúpili do play off. Preto má od všetkých členov tímu plnú podporu a dôveru.

Tím z Newarku prešiel za ostatné tri roky výraznou zmenou, kouč Hynes môže rátať so službami víťaza Hartovej trofeje Taylora Halla, ktorého v prvom útoku dopĺňa kandidát na Calderovu trofej Nico Hischier a v zadných radoch bude spoliehať na výkony jedného z najlepších obrancov-nováčikov Willa Butchera.

Will má úžasné hokejové myslenie, má vynikajúce hokejové inštinkty. Nepatrí medzi najväčších obrancov, ale dokáže sa výborne vyhnúť dobiedzajúcemu súperovi. Spomínam si, ako som mu povedal na predošlom tréningovom kempe ´Ak to budeš správne využívať, tak ťa tu čaká dobrá kariéra´.“

Americký novinár Stan Fischler sa okrem iného opýtal Shera na najbližšiu výzvu, ktorú musí dokončiť pred samotným štartom predsezónnej prípravy. Shero odvetil, že pre vedenie Devils je teraz veľmi dôležité prejsť všetky kroky, ktoré manažment urobil za posledné obdobie. Spraviť dôkladnú kontrolu a pokúsiť sa o napravenie nájdenej chyby.

Okrem toho nás ešte čaká vymenovanie nových asistentov trénera,“ poznamenal Shero. „Predpokladám, že túto záležitosť by sme mali vyriešiť už v priebehu budúceho týždňa.

Ďalšia vec, ktorú musí GM Devils sledovať, je zdravotný stav brankára Coryho Schneidera. Jednotka Devils utrpela počas minulej sezóny zranenie, podstúpila operáciu a mužstvo nemôže počítať so službami amerického brankára v úvode novej sezóny.

Vedeli sme, že operácia je nevyhnutná, ale všetko ide podľa nastaveného plánu a veci idú správnym smerom,“ povedal Shero.

Tím z Newarku má za sebou rozvojový kemp, kde mali tréneri a manažment možnosť sledovať nádejných mladíkov priamo v akcii. Medzi hráčmi, ktorí najviac zaujali svojím výkonom, bol aj nádejný prospekt Ty Smith. 18-ročný obranca bol vybraný v 1. kole tohtoročného draftu a určite dostane priestor v predsezónnom kempe Devils.

Ty má skvelé hokejové inštinkty spolu s tichým líderstvom a sebadôverou. Sme radi, že ho tu máme,“ poznamenal Shero.

Ďalším hráčom, na ktorého sa upriamila pozornosť trénerov mužstva, bol Michael McLeod. Voľba Devils v prvom kole draftu 2016 sa zúčastnila už tretieho rozvojového kempu. Chris Ryan, hokejový redaktor portálu nj.com sa vyjadril, že McLeod ukazoval zlepšenie vo svojej hre oproti minulému roku.

Povedal som Michaelovi, že by sa mal uvoľniť, pretože úspech sa nedostaví zo dňa na deň,“ povedal Shero. “Skús sa aspoň trochu uvoľniť – to bola rada, ktorú odo mňa dostal počas rozvojového kempu.

Otáznik visí aj nad obranou, Shero i Hynes musia nájsť náhradu na pozíciu ľavého obrancu v druhom obrannom páre, pretože John Moore sa rozhodol pre odchod a ako voľný hráč podpísal zmluvu s Bostonom Bruins. GM Devils sa v závere vyjadril aj k defenzíve, keď bol spomenutý Steven Santini. Mladého beka tipovalo pred minulou sezónou veľa fanúšikov a odborníkov za stabilného člena prvého tímu, ale namiesto toho zamieril na farmu. Teraz však prichádza príležitosť, na ktorú čakal – na kempe môže zabojovať o stabilné miesto v NHL.

Pre niektorých hráčov je to oveľa ťažšie. Steven potreboval nabrať viac skúseností v AHL, kde dostával veľa kvalitných minút na ľade. Nechceli sme, aby tu len vysedával na lavičke,“ dokončil Shero.

Posledná otázka znela celkom jednoznačne – GM Devils mal maximálne štyrmi slovami opísať, čo si myslí o tíme a jeho vyhliadkam do budúcna. Odpoveď poteší určite každého: „Som nadšený.“


zdroj: Stan Fischler (MSG Networks)

Čtěte také

Predators 6-4 Devils