Peklo / Binghamton Devils / Nathan Bastian je pripravený na ďalšiu sezónu medzi profesionálmi. Dostane šancu v prvom tíme Devils?

Nathan Bastian je pripravený na ďalšiu sezónu medzi profesionálmi. Dostane šancu v prvom tíme Devils?

Ak by sme sa pozreli na prvú sezónu Nathana Bastiana medzi profesionálmi pomocou základných (a rozšírených) čísel, tak by prevládalo viac sklamanie ako radosť z jeho výkonov v drese Binghamtonu. Čísla ale nikdy nepovedia celý príbeh. Prechod z juniorského hokeja do seniorského nie je v žiadnom prípade jednoduchý (ak nie ste Connor McDavid), ale aj po odchode z tímu Mississauga Steelheads (OHL) sme mohli vidieť veľa pozitívnych vecí na mladom hráčovi Devils v sezóne 2017/2018.

Na úvod musíme spomenúť, že Bastian má výborné fyzické parametre na zámorský štýl hokeja (193cm a 93kg). Robustnou postavou si dokáže vytvoriť priestor na ľade alebo si jednoducho vypýta presilovku pre jeho mužstvo v súboji pred súperovou bránou proti podstatne menším hráčom, ktorí sa ho všemožne snažia odstaviť spred bránkoviska. „Najviac zo všetkého milujem strieľanie gólov!,“ nadšene vyhlásil prospekt Devils pre zámorský web The Hockey Writers. Bolo to počas rozhovoru na tohtoročnom Development kempe Devils. Okrem týchto vlastností je na ľade aj veľmi rýchly – fanúšikovia farmárskeho celku si to uvedomili už v prvom zápase minulej sezóny, keď sa Bastian postaral o vôbec prvý víťazný gól Binghamtonu v histórii nového tímu. Spomínaný víťazný gól prišiel 7. októbra v zápase proti Bridgeportu, v ktorom mladý útočník premenil samostatný nájazd a stal sa hrdinom tímu.

Myslím si, že patrím medzi väčších hráčov a v prvej sezóne medzi profesionálmi som sa naučil veľa vecí o tom, akú mám úlohu v tíme a prispôsobiť tomu moju hru, ak chcem niekedy pomýšľať na prechod do NHL,“ povedal 20-ročný mladík. „Je to skvelý pocit, keď oproti vám sedia tréner a generálny manažér tímu NHL a hovoria vám, že ste presne typ hráča, ktorého mužstvo potrebuje v zápasoch play off. Dostať sa do vyraďovacej časti nie je o náhode, povedal by som, že treba hlavne veriť tomu, čo nám tu celý týždeň všetci hovoria, pretože to zrejme funguje.

Prospekt New Jersey Devils vie, že všetko má svoj čas a každá skúsenosť mu môže pomôcť pri napredovaní v kariére. Binghamtonu nevyšla minulá sezóna, okrem toho si Bastian musel celý čas zvykať na odlišný štýl hry, náročné cestovanie a oveľa väčšiu porciu zápasov. Prirodzene, ani jemu sa nepodarilo udržať optimálnu formu počas celého ročníka, čo sa odzrkadlilo najmä na jeho štatistikách, ale nezabúdajme, že čísla nie sú všetko. Je rozdiel, keď nastupujete proti rovesníkom a ďalší rok zvádzate súboje so staršími a zdatnejšími hráčmi. Bastian mal od začiatku na zreteli, že sa môže učiť z každej situácie na ľade aj mimo neho, a pomalými krokmi sa uberá v kariére tým správnym smerom.

Človek si neuvedomí, aká je AHL náročná liga až do chvíle, kým v nej sám nenastúpi a rovnako si neuvedomí ani to, akí sú v skutočnosti dobrí niektorí hráči, na ktorých potom natrafí v zápasoch. Je to liga, ktorá pomáha hráčom v rozvoji. Určite by nám bolo lepšie, ak by sme v sezóne vyhrali viac zápasov,“ priznal Bastian, ktorý si v 68 zápasoch pripísal dovedna 18 bodov (10+8). „Celá podstata ale tkvie v rozvoji a osobne som cítil, že som sa oproti minulému roku zlepšil. Mám za sebou úspešný rok. Ak však hovoríme o tíme, tak sme nevyhrali veľa zápasov. Je to však situácia, od ktorej sa môžme odraziť a ja sa veľmi teším na novú sezónu.“

V ďalšej sezóne je jeho cieľ jasný – prebojovať sa do NHL. Bez ohľadu na to, čo hovoria ľudia v okolí alebo veční pochybovači, ktorých je na svete neúrekom. Nezáleží na tom, či je v tíme voľné miesto alebo sú všetky miesta obsadené. Prídu zranenia, možno sa dočkáme aj nejakých trejdov. Bastian na tieto veci nebude brať ohľad, pretože v septembri bude pripravený ukázať všetky svoje schopnosti na predsezónnom kempe New Jersey Devils.

Minulý rok som prišiel do kempu s tým, že chcem hrať medzi profesionálmi, určite som sa nechcel vrátiť naspäť do juniorky,“ vysvetľuje Bastian. „Tento rok je odlišný – ak by som nešiel do kempu s myšlienkou, že sa idem pobiť o miesto v prvom tíme a vybojovať si ho, bol by som hlupák. Do kempu prídem so správnym nasadením a pokúsim sa urobiť všetko, čo sa bude odo mňa požadovať.

Development kemp Devils bol podľa jeho slov ten najlepší, na ktorom sa zúčastnil. Preto cíti, že sa musí predviesť v dobrom svetle. Má v pláne zaujať členov organizačného tímu Devils a urobiť im rozhodovanie o finálnej súpiske prvého tímu o čosi náročnejším. Ak sa neprebojuje do hlavného tímu, bude naďalej zbierať skúsenosti na farme a dúfať, že počas sezóny dostane správu o povolaní do NHL. Motivácia mu tak určite nebude chýbať počas celého ročníka!

Povedal som Ericovi Weinrichovi (kouč na Development kempe), že je na tohtoročnom kempe najlepšia skupina hráčov, akých som tu za ostatné tri roky mohol vidieť. Myslím, že je od vedenia výborné, že robia presne to, čo kážu a ich práca sa začína po troch rokoch čoraz viac ukazovať,“ doplnil na záver Bastian.

Má podľa vás Bastian šancu a dokáže sa prebojovať v príprave do prvého tímu? Ak nie, dostane počas sezóny aspoň možnosť zahrať si pár zápasov v NHL?


zdroj: TheHockeyWriters.com

zdroj obrázku: twitter.com

Čtěte také

Volby, volby a zase volby

Jelikož se termín voleb nových talentů do NHL nezadržitelné blíží, přinášíme pohled na potenciální kandidáty, kteří by mohli být vybráni z devíti voleb, které Devils mají v Draftu NHL 2020. Volba č.7 Ďáblové zde budou mít spoustu možností. Dají se vybrat útočná křídla, která pak mohou doplnit místa v lajnách s Jackem Hughesem (jednička Draftu …