Peklo / Hráči / Drew Stafford podpísal profesionálny skúšobný kontrakt, vybojuje si miesto na súpiske Devils?

Drew Stafford podpísal profesionálny skúšobný kontrakt, vybojuje si miesto na súpiske Devils?

Drew Stafford podpísal v priebehu minulého týždňa profesionálny skúšobný kontrakt s New Jersey Devils. Skúsený útočník tak zabojuje na predsezónnom kempe o miesto na súpiske tímu z Newarku. Stafford odohral minulú sezónu v drese Devils a ako neobmedzený voľný hráč nedostal žiadnu ponuku od iného tímu, a tak sa ho vedenie Devils rozhodlo pozvať do kempu pred novou sezónou. Tento krok by mal vyhovovať obom stranám – klubu aj hráčovi.

32-ročný útočník odohral v sezóne 2017/2018 dovedna 59 zápasov v základnej časti, v ktorých strelil osem gólov a pridal sedem asistencií. Okrem toho sa predstavil aj vo vyraďovacej časti, keď odohral dva z piatich stretnutí prvého kola, v ktorom Diabli nestačili na Tampu Bay Lightning a po vyrovnaných súbojoch proti silnému súperovi z Floridy sa rozlúčili s minulou sezónou.

Stafford vie, že jeho najlepšie dni už patria minulosti a ak dostane zmluvu na ďalšiu sezónu, pravdepodobne pôjde o poslednú šancu, ktorá sa mu ešte naskytne. Celková 13. voľba draftu z roku 2004 odohrala v NHL doposiaľ 14 sezón, nastúpila na 784 zápasov so ziskom 415 kanadských bodov (191+224). Stafford postupne obliekal dres Buffala Sabres, Winnipegu Jets, na jeden rok sa upísal Bostonu Bruins a naposledy obliekal dres Diablov z New Jersey. V minulom ročníku začal naozaj dobre a na trénerov Devils urobil pozitívny dojem. V októbri nastúpil na sedem zápasov a nazbieral v nich štyri body (3+1), následne v novembri pridal ďalšie štyri body, ale v 14 odohraných stretnutiach, no potom nastal v jeho výkonoch výrazný pokles. December zakončil bez jediného bodu v deviatich odohraných zápasoch, postupne strácal miesto v základnej zostave a stal sa z neho len zdravý náhradník.

Ak sa pozrieme na minulú sezónu z pohľadu čísel, Stafford odohral najhoršiu sezónu v kariére. Rodák z Wisconsinu nazbieral v priemere 0,25 bodu na zápas a 0,78 bodu za 60 minút pri hre 5v5. Navyše, len druhýkrát v kariére mal menej ako sedem striel na bránu za 60 minút.

Stafford to nebude mať na kempe jednoduché a o miesto v zostave Devils bude musieť tvrdo bojovať. Musí trénerom a vedeniu ukázať štýl hry, ktorým sa vyznačoval počas celej kariéry, pretože generálny manažér Ray Shero len veľmi sporadicky podpíše hráča, ktorý je v mužstve len na skúške. Od roku 2015, v ktorom prišiel súčasný manažér Devils a nahradil Loua Lamoriella, Diabli podpísali len dvoch hráčov, ktorí boli v rovnakej situácii ako Stafford – zmluvu dostali iba Lee Stempniak v sezóne 2015/2016 a Jimmy Hayes v sezóne 2017/2018.

Diabli neboli príliš aktívni na trhu s voľnými hráčmi a v lete neprišlo k žiadnemu zaujímavému posilneniu ofenzívy, a tak je momentálne všetko otvorené. Situáciu mu však budú komplikovať mladíci – prospekti tímu, ktorí by mohli byť pripravení na získanie miesta v prvom tíme. Medzi týchto hráčov patria najmä John Quenneville, Nick Lappin, Michael McLeod alebo Joey Anderson.

V prípade, že spomenutí mladíci nedostanú priestor v prvom tíme a v kempe neurobia najlepší dojem, je práve Stafford vhodnou alternatívou a dobrým doplnením súpisky prvého tímu. Skúsený veterán je okrem toho skvelým spoluhráčom a počas minulej sezóny si rozumel s hráčmi na ľade, ale aj mimo ľadu. Dostane sa Stafford do tímu a bude Diablom aj v ďalšej sezóne?


zdroj: Chris Ryan (nj.com); Todd Cordell (hockeybuzz.com)

Čtěte také

Corey Crawford je Ďábel. Co Devils získali?

Pětatřicetiletý americký golman podepsal s Ďábly smlouvu na 2 roky v celkové výši 7,8 milionů amerických dolarů. Byl pravděpodobně tím nejlepším golmanem, kteří se na trhu s volný hráči (UFA) objevili. Pochytal více střel, než byl jeho očekávaný výkon a navíc se pod tuto hranici dostal za posledních šest let pouze jednou. Dvojnásobný vítěz Stanley …