Peklo / Ohlasy / Kinkaid: Nemôžeme zbierať len prehry, v predĺžení musíme viac strieľať!

Kinkaid: Nemôžeme zbierať len prehry, v predĺžení musíme viac strieľať!

Diabli sa naďalej trápia a v zápasoch až príliš často strácajú dôležité body do ligovej tabuľky. Hráčov tímu zrážajú na kolená stále tie isté problémy a naďalej pokračujú v nevyrovnaných výkonoch. Okrem toho, vždy, keď sa im postupne začína dariť, pomaly sa im zvyšuje sebavedomie a začínajú veriť, že konečne našli spôsob, ako vyriešiť pretrvávajúce problémy, príde ďalšie predĺženie a následná trpká prehra.

V sobotnom zápase proti Winnipegu Jets dokázali zvládnuť náročnú situáciu, do ktorej sa počas neho dostali. Domáci sa ujali ako prví vedenia v úvodnej časti hry, ale nepodarilo sa im ho udržať a súper dokázal otočiť skóre stretnutia a ísť do vedenia o dva góly. Ani to však Diablov nezlomilo, bojovali do posledného dychu a po odvolaní brankára Keitha Kinkaida napokon dokázali vyrovnať stav zápasu a poslať ho do predĺženia. Dokonca konečne využili presilovku, ktorá im v ostatných zápasoch nevychádzala!

Potom ale prišlo spomínané predĺženie.

Keith Kinkaid predviedol niekoľko bravúrnych zákrokov a podržal mužstvo v hre, ale 16 sekúnd pred koncom nadstaveného času napokon kapituloval. Americký brankár si dokázal poradiť s predošlými piatimi streleckými pokusmi súpera, ale na ďalší už nevedel a nemohol včas zareagovať a hostia získali aj druhý bod, keď Mark Scheifele poslal puk do brány domáceho celku.

Musíme nájsť spôsob, ako získať viac bodov,“ povedal po stretnutí nespokojný Kinkaid. „Nemôžeme aj naďalej zbierať iba prehry v predĺžení.

Jedna z vecí, ktorú hráči hovoria o predĺžení je, že sa v ňom ľahko strácajú body a nie je tam jednoducho priestor pre spravenie čo i len jedinej chyby, pretože po každej takejto chybe väčšinou nasleduje nebezpečná gólová šanca druhého tímu. Jedna chyba môže stáť mužstvo prehru, ale zverenci kouča Hynesa v predĺžení často vyzerajú, že čakajú práve na túto jedinú chybu súperových hráčov a pritom na seba zbytočne nechávajú tlačiť v obrannom pásme namiesto toho, aby boli dostatočne agresívni a pokúšali sa o získanie puku na svoju hokejku.

Myslím, že sa až príliš snažíme hrať na krásu,“ pokračuje Kinkaid. „Potrebujeme strieľať na branu, aby sme donútili súperovho brankára k zákroku. V takom prípade nemôže v rýchlosti prihrať puk cez nášho hráča a nedovolíme súperovi rýchly prechod späť na druhú stranu ľadu.“

A práve tu je pravdepodobne najväčší problém Devils – hráči sa len ťažko dostávajú k puku, ktorý má súper vo svojej moci, musia vynaložiť až príliš veľké množstvo síl na zavezenie puku do útočného pásma, ešte náročnejšie je pre nich udržanie útočného pásma a tvorenie nebezpečných akcií pred bránou súpera. Stačí spomenúť, že Diabli mali v dnešnom predĺžení len jeden strelecký pokus na brankára Brossoita, zatiaľ čo súper vyslal na Kinkaida dovedna šesť striel! Podobný scenár mali všetky odohrané predĺženia Devils v tejto sezóne, čo je vážne na zamyslenie.

Mám pocit, že je puk v našej moci a držíme ho na hokejke a neviem, či je to spôsobené únavou alebo niečím iným, no vtedy si jednoducho nevieme poriadne prihrať a vytvárať aspoň nejaké šance,“ poznamenal po stretnutí frustrovaný Taylor Hall. „Keď sa pozriete na ich hru pri držaní puku, tak uvidíte, že boli čisté a rázne, okrem toho si vedeli prihrať veľmi rýchlo v každej časti ľadovej plochy.“

Diabli konečne využili presilovú hru!

Útočník Jesper Bratt strelil v tretej tretine gól v početnej výhode a ukončil tak trápenie Devils, ktoré trvalo pomerne dlho. Tím z Newarku nedokázal využiť posledných 15 presiloviek v rade! Tento gól bol navyše naozaj veľmi dôležitý, pretože sa Diabli dostali opäť do zápasu a dokázali vďaka nemu vyrovnať stav stretnutia.

„Je to zábavné, zakaždým, keď vaša presilová hra nefunguje, nájde každý riešenie,“ povedal po zápase kouč John Hynes. „Vo väčšine prípadov je to o tom, ako sa vyvíja zápas a o nasadení správnych hráčov v správnych situáciách.

Ťažko povedať, či za to môže nasadenie Samiho Vatanena do prvej presilovkovej formácie namiesto Willa Butchera, ktorý bol po prvýkrát v tejto sezóne len zdravým náhradníkom alebo išlo jednoducho o malú krízu, ktorá sa konečne skončila a Diabli ju dokázali prekonať. V podstate na tom príliš nezáleží, ide najmä o to, že Diabli získali po tomto góle momentum na svoju stranu a vďaka nemu sa mohli v závere vrátiť do zápasu a vyrovnať stav stretnutia.

„Hra v početnej výhode nás v ostatných zápasoch zrážala na kolená,“ dopĺňa Hall. „Ak môžeme opäť počítať s našimi presilovkami a ich využívaním, získame ďalší dôležitý element do našej hry.“

Frustrácia je v poriadku, frustrovaný človek pozerá na veci s čistou mysľou

Každý jeden tím by bol alebo by mal byť frustrovaný po sérii piatich porážok v rade. Spôsob, akým prehrali Diabli ostatných päť zápasov bol ale zároveň demotivujúci.

Kouč Hynes nemá rád používanie slova frustrácia, ale Hall s ním nemá vôbec žiadny problém a sám tvrdí, že ako slovo a emócia je frustrácia v poriadku. Alternatíva tohto slova je preňho slovo odovzdanie sa, ale pre Halla znamená slovo frustrácia to, že ešte je pred hráčmi Devils veľa tvrdého a dlhého boja do konca sezóny.

„Frustrovaný človek sa pozerá na veci s čistou mysľou a vždy sa vráti do boja s vopred pripraveným plánom,“ vysvetľuje Hall.  „Byť frustrovaný je úplne v poriadku, ale keď pôjdeme do ďalšieho zápasu, musíme rýchlo zabudnúť na celú frustráciu a držať sa len plnenia nášho pripraveného plánu.“

zdroj: Abbey Mastracco (NorthJersey.com)

zdroj obrázku: NHL.com

Devils ukončili trip po Kalifornii prohrou

Ďáblové si z Kalifornského tripu vezou 3 body z šesti. Nemluví se o úspěchu ani o zklamání. Spíše se stále hledají možnosti a cesty, jak předejít chybám, které stojí Devils tolik drahocenné body. V posledním zápase si odvezli prohru 2:5 z ledu San Jose Sharks.   Zápas začal dobře pro Devils, když svým prvním gólem …