Peklo / Hlavní zprávy / Za setrvání Hynese jsou hráči rádi. Je to náš vzor, říká Boyle

Za setrvání Hynese jsou hráči rádi. Je to náš vzor, říká Boyle

Od rozdělané práce jen tak odcházet nemusí. Jasně, Ďáblové letos nehrají tak, jak si fanoušci představovali… Ale skutečně je třeba za to vinit trenéra? Vedení má jasno: NE!

Generální manažer Ray Shero, majitelé New Jersey Devils Joshua Harris a David Blitzer a americký hlavní trenér John Hynes se dohodli na prodloužení smlouvy do konce sezony 2020/2021. Všichni tim chtějí dokázat, že přestavba je dlouhý proces a není třeba panikařit, když se výsledky nedostavují ihned. Trpělivost… To málokdo má, vedení Ďáblů ovšem evidentně ano.

„Díky němu jsme vstali z mrtvých,“ říká narovinu útočník Travis Zajac. „Odvedl dosud opravdu dobrou práci. Museli jsme se odrážet víceméně ze dna a on je ten hlavní důvod, proč jsme to v minulé sezoně dotáhli do play off. Vytvořil v týmu určitou kulturu, tvrdě dřeme a jako hráči všichni rosteme,“ všiml si zkušený kanadský centr. A slova takového chlapíka, co toho má tolik odehráno, rozhodně nelze brát na lehkou váhu.

Je tomu tak, sezonu 2017/2018 zakončili Devils účastí v play off po dlouhých pěti letech. A to i přesto, že před sezonou byli tipováni na nejspodnější pozice v celé soutěži. Doby, kdy Lou Lamoriello vyhazoval jednoho trenéra za druhým, už se ale změnily. Až čas ukáže, jak moudrá volba to je.

„Celou dobu se drží toho, co říká,“ chválí další veterán, Brian Boyle. „Vždy říká: ‘Takhle to bude, takhle chceme hrát jako tým a takhle toho dosáhneme.’
A když se tím my skutečně řídíme, tak to přináší úspěch. Pak si ten trenér vybojuje důvěru,“
ví Boyle.

Ano, možná si stále v hlavě říkáte, že tahle sezona stojí za ho… Pardon, za nic, ovšem pojďme se pořádně zamyslet nad tím, jak se tým změnil od léta 2015. Noví mladí hráči, nový herní systém, nové draftové volby, potenciál,… Upřímně, to přestárlému týmu po konci ve finále Stanley cupu v roce 2012 chybělo.

„Když tu byl první rok, nebylo to úplně pozitivní. Byli jsme starší, pomalejší a nepříliš jsme spolupracovali. Nehráli jsme tak, jak jsme měli. Chtěli jsme být rychlí a srážet soupeře na zem, ale to se nám nedařilo. Sami vidíte, jak se to v posledních letech změnilo,“ říká upřímně Travis Zajac.

A není to jen o hokeji, je to i o lidské povaze. Když byl Brian Boyle v nemocnici kvůli léčbě rakoviny, kterou prodělal (a porazil!), tak ho Hynes nebral jako hokejistu… Ale jako člověka. Podporoval jeho i celou rodinu, jakoby byla jeho vlastní. A to Boyleovi pomohlo si s trenérem vytvořit osobní vztah a podávat pro něj lepší výkony.

„Když to pro mě bylo hodně těžké, pomohl mi, abych se soustředil pouze na to. Nevadilo mu, když jsem vynechal nějakou týmovou poradu. Pracoval se mnou individuálně. Upřímně mohu říci, že se o své hráče zajímá a stará,“ těší Boylea.

Díky prodloužení smlouvy se Hynes může cítit volněji. Může nadále po svých hráčích vyžadovat to, co dosud, bez enormního tlaku na okamžité výsledky. Nepůjde domů s obavami, co se stane. A radost má určitě i jeho manželka a tři dcery, které tak mohou zůstat v New Jersey, kde se zabydlely. „Je to rodinný člověk, dá se říci, že je pro nás všechny příkladem,“ dodává Brian Boyle.

Když klub amerického fotbalu New York Jets vyhodil trenéra Todda Bowlese, stal se Hynes nejdéle sloužícím sportovním koučem v New Yorku. Po prodloužení smlouvy máme nyní jistotu, že tento status si ještě nějaký ten pátek udrží.

„Je to o tom, že mohu pokračovat v práci, kterou jsme tu započali. Pracujeme jako skupina a nadále můžeme přemýšlet nad tím, co musíme zlepšit. Nejdůležitější bude, abychom cítili, že naše práce má smysl a míří správným směrem,“ uzavírá sám John Hynes.

Čtěte také

Velký přehled Draftu. Koho Devils ulovili?

Máme za sebou nestandardní Draft, kvůli šíření viru COVID-19 bylo potřeba přijmou opatření a volby se konaly telegraficky. A jak to dopadlo? Kdo bude v příští sezoně na nováčkovském kempu? New Jersey mělo celkem 9 voleb, z toho 3 v prvním kole. Na ty nejlepší v seznamu so zálusk děla nemohlo, první volba byla až …