Peklo / Hlavní zprávy / Jak může Nico Hischier ještě pozvednout svoji hru?

Jak může Nico Hischier ještě pozvednout svoji hru?

Nico Hischier je talentem své generace, který je v NHL ceněný. A to je mu pouhých dvacet let. Skauti o něm říkají, že je extrémně talentovaný, má vynikající hokejové dovednosti, které z něj dělají centra, jenž se umí vrátit i do obrany a i zde odvést svoji práci. Umí dobře bruslit, má šikovné ruce a výborný herní rozhled. 

Ale chce to víc než jen talent, aby hokejista mohl být úspěšný nejen na vhazování. Jistě, dovednosti jsou potřeba, když se stavíte proti nejlepším centrům NHL, ale potřebujete také dostatek zkušeností a tréninku. Je to něco, v co hráč, jenž se na kluzištích nejslavnější soutěže světa prohání druhým rokem, doufá nejvíce – zlepšit se a získat co nejvíce zkušeností. 

„Měl jsem pár těžkých zápasů, ale potom i několik dobrých,” řekl Hischier před zápasem Devils s Chicago Blackhawks. „Nejsem dostatečně stabilní ve svých výkonech. Potřebuji se ustálit na vhazování.“

Co se týče statistik, dají se porovnat Hischierova čísla ze sezony 2018-2019 s jeho nováčkovskou sezonou, kdy vyhrál 42,9 % svých vhazování, k nimž se postavil. Pokud dokáže tato čísla zlepšit, pomůže to první lajně ve větší ofenzivní síle, především při vhazování v útočném pásmu. 

„Pokud jste v útočném pásmu, můžete buď vytvářet více šancí, vytvářet tlak v určitém prostoru nebo hrát více v zóně “O”,“ přiblížil úkoly útočníků trenér John Hynes. „Pokud jste naopak v obranném pásmu, budete mít často příležitosti i čas dostat puk pryč ze své třetiny,“ dodal. 

Hischier se učil především od Travise Zajaca a Briana Boylea. Právě díky těmto dvěma veteránům neustále piluje své dovednosti v kruhu pro vhazování. Jistě, někdo by mohl namítnout, že je to nemožné, protože Zajac je pravoruký střelec, kdežto Hischier je levák. Hischier ale shledává zkušenosti těchto dvou veteránů jako velice praktické. 

Další věcí je věc, kterou by kvitoval především trenér Hynes. Ten by rád viděl mladého švýcarského hráče trošku více silově vybavěnějšího. Mohl by tak lépe svádět souboje uprostřed kruhu proti urostlějším hráčům. Sám trenér ale ví, že i tato stránka Hischierova hokejového života přijde s věkem, stejně tak, jako zkušenosti. 

„V této soutěži je nespočet vhazování. Čím více se pohybujete v NHL, tím více poznáte rozhodčí, kteří buly hází. Naučíte se, jak si který odpočítává, budete vědět, jak vhodí puk, ještě než ho vhodí,“ řekl Hynes. „Rozdíl, který přijde s vhazováním mezi juniory a mezi muži, je také velmi velký. Máte zde hráče jako Travis Zajac, který je v NHL dlouho a je velmi silný. Navíc zná rozhodčí a zná tuto ligu, protože ji studuje. To je rozdíl oproti mladému hráči, který právě přišel.“

Zajac konstantně vyčnívá mezi centry v lize co se týká vyhraných vhazování. Jeho procentuální úspěšnost v kariéře je 53,7 %. Nad 50% hranicí se pohyboval minulou sezonu a i letos jsou jeho čísla skvělá – téměř 60 % vyhraných vhazování. 

„Abych byl upřímný, vyhrát vhazování je v určitých místech důležité, v jiných ne,“ přiznává Zajac. „Vždycky ale chcete, abyste měli puk na hokejkách vy. To je to, na co se soustředíte, protože tím dostáváte ostatní týmy do pozice, kdy vás musí pronásledovat a stojí je to cenné síly, což může týmu velmi pomoci.“ Není to ale tak, že by Zajac již neměl konkurenci. Stále se najdou tací, kteří jsou pro Zajace těžším oříškem než jiní. Jedním z nich je Jonathan Toews. 

„Je to velmi mladý hráč a hraje každý den proti nejlepším hráčům světa jako 18ti, 19ti, 20letý. Když vezmete v globálu čas, který s námi tráví. Je to něco, na čem musíme pracovat a on si je toho vědom,“ uzavřel rozhovor John Hynes. 

Čtěte také

Volby, volby a zase volby

Jelikož se termín voleb nových talentů do NHL nezadržitelné blíží, přinášíme pohled na potenciální kandidáty, kteří by mohli být vybráni z devíti voleb, které Devils mají v Draftu NHL 2020. Volba č.7 Ďáblové zde budou mít spoustu možností. Dají se vybrat útočná křídla, která pak mohou doplnit místa v lajnách s Jackem Hughesem (jednička Draftu …